Před zveřejněním klíčových údajů o inflaci v USA, které napoví více o budoucím vývoji úrokových sazeb, se americký dolar ve středu mírně snížil a klesl z šestiměsíčního maxima.
V 11:00 SEČ (10:00 SEČ) se dolarový index, který sleduje zelenou bankovku vůči koši šesti dalších měn, obchodoval o 0,1 % níže na 105,850 poté, co se poprvé od začátku května obchodoval nad úrovní 106 bodů.
Americký index spotřebitelských cen má pro trh velký význam
Dolar těží z vítězství Donalda Trumpa v amerických prezidentských volbách minulý týden, přičemž republikáni pravděpodobně získají plnou kontrolu nad Kongresem, což by pravděpodobně znamenalo nižší daně a obchodní cla – politiky, které jsou považovány za proinflační.
Obchodníci nyní očekávají zveřejnění říjnového indexu spotřebitelských cen v USA, který bude později během seance klíčovým ukazatelem inflace v největší světové ekonomice.
Ekonomové očekávají, že celkový růst cen se minulý měsíc zrychlil na 2,6 % na anualizované bázi ve srovnání s 2,4 % v září, zatímco „jádrový“ údaj, který vyjímá volatilnější položky, jako jsou potraviny a pohonné hmoty, se vidí na úrovni 3,3 % na meziroční bázi a 0,3 % na měsíční bázi, což je v souladu se zářím.
Tvůrci měnové politiky Fedu budou tato čísla pravděpodobně bedlivě sledovat, protože se budou snažit odhadnout další vývoj úrokových sazeb ve zbytku letošního roku a v roce 2025.
„Silný dolar v současné době oceňuje velkou část Trumpova politického mixu a zveřejnění údajů/odmítavé komentáře Fedu by mohly nabídnout dobré příležitosti k realizaci zisků v býčích dolarových pozicích,“ uvedli analytici ING ve své poznámce.
Německé volby se uskuteční už v únoru
V Evropě se měnový pár EUR/USD obchodoval převážně beze změny na úrovni 1,0627, tedy blízko ročního minima, přičemž jednotnou měnu brzdila politická nejistota v Německu a také možnost zavedení cel vůči Evropě ze strany nové Trumpovy administrativy.
V největší ekonomice bloku se 23. února uskuteční předčasné volby poté, co se minulý týden rozpadla vládní koalice kancléře Olafa Scholze.
„K měnovému páru EUR/USD se nepřidává mnoho dodatečných rizikových prémií ve srovnání s tím, co naznačují sazby, protože trhy zdvojnásobují očekávání, že ECB sníží sazby více než Fed před dopadem cel na růst,“ dodala ING.
Měnový pár GBP/USD pak posílil na 1,2750, těsně nad úterní tříměsíční minimum 1,2719, v důsledku toho, že Bank of England minulý týden podruhé v tomto roce snížila úrokové sazby. Pojďme se podívat o něco dále.
„Hlavní událostí na grafu britské libry je dnes projev Catherine Mannové z Bank of England, nejvíce jestřábího člena výboru MPC,“ uvedla ING.
„Trhy budou pozorně sledovat veškeré komentáře týkající se dopadů nedávného rozpočtu na měnovou politiku a jakékoliv zabarvení nejnovějších údajů o zaměstnanosti/mzdách. Vzhledem k jejímu arci-jestřábímu postoji předpokládáme, že by mohla zdůraznit – pokud vůbec něco – inflační aspekt zvýšení vládních výdajů a možná se zaměří spíše na údaj o mzdách než na růst míry nezaměstnanosti v měsíciu září.“
Jüan se zotavuje z nedávných minim
Měnový pár USD/CNY klesl o 0,4 % na 7,2064 poté, co tento týden vystoupal na tříměsíční maximum poté, co poslední kolo fiskálních opatření Pekingu do značné míry neuspokojilo, zejména když Čína čelí zvýšenému ekonomickému tlaku ze strany Trumpovy administrativy.
USD/JPY vzrostl o 0,2 % na 154,87 v důsledku nejistoty ohledně politického a měnověpolitického výhledu Japonska a sázek, že propast mezi americkými a místními sazbami bude za Trumpa přetrvávat déle.