Dolar roste díky pověsti bezpečného aktiva; libře pomohly údaje o CPI

Americký dolar ve středu vzrostl díky své pověsti tzv. bezpečného přístavu poté, co USA uzavřely své velvyslanectví v Kyjevě, zatímco britské libře se dařilo poté, co inflace ve Spojeném království v říjnu vzrostla více, než se očekávalo.

V 10:45 SEČ se dolarový index, který sleduje americkou národní měnu vůči koši šesti dalších měn, obchodoval o 0,3 % výše na úrovni 106,490 a odrazil se tak po poklesu na týdenní minimum na začátku seance.

Index se minulý týden vyšplhal na nejvyšší úroveň za poslední rok po vítězství Donalda Trumpa v prezidentských volbách, podpořen očekáváním velkých fiskálních výdajů, vyšších cel a přísnějšího přistěhovalectví, což jsou opatření, která by mohla podpořit inflaci a potenciálně zpomalit uvolňování měnové politiky Federálního rezervního systému.

Geopolitika pomáhá dolaru

Dolar ve středu získal podporu poté, co Spojené státy uzavřely své velvyslanectví v Kyjevě kvůli „konkrétním informacím o možném významném leteckém útoku“.

Toto varování přišlo den poté, co Ukrajina použila americké rakety k útoku na ruské území a ruský prezident Vladimir Putin změnil hranici pro použití jaderného arzenálu své země.

Tento vývoj hrozí, že Západ bude ještě více zatažen do konfliktu mezi Ruskem a Ukrajinou, což povede k poptávce po dolaru.

„Zatím se to promítlo do určitého šumu na devizovém trhu, ale žádné velké pohyby,“ uvedli analytici ING ve své poznámce.

„Domníváme se, že dynamika dolarových crossů byla částečně stále ovlivněna stavem překoupenosti dolaru, což mohlo přispět k omezení zisků souvisejících s geopolitikou.“

Vzhledem k tomu, že ve středu je na seznamu ekonomických údajů jen málo informací, investoři se zaměří na komentáře guvernérů Federálního rezervního systému Lisy Cookové a Michelle Bowmanové, jakož i prezidentky bostonského Fedu Susan Collinsové, které napoví o budoucích rozhodnutích Fedu v oblasti měnové politiky.

Obchodníci nadále snižují očekávání snížení úrokových sazeb na příštím zasedání Fedu v prosinci. Podle nástroje FedWatch společnosti CME nyní činí šance 58,9 %, což je méně než 82,5 % před týdnem .

Zdroj: Canva

Inflace ve Spojeném království překvapila směrem vzhůru

V Evropě měnový pár GBP/USD klesl o 0,1 % na 1,2671 a obchodoval se mírně níže kvůli silnému americkému dolaru i přesto, že údaje o britském indexu spotřebitelských cen byly v říjnu silnější, než se očekávalo, což vyvolalo pochybnosti o prosincovém snížení sazeb ze strany Bank of England.

Spotřebitelské ceny se minulý měsíc zvýšily meziročně o 2,3 %, což je více, než se očekávalo, a meziměsíčně v říjnu vzrostly o 0,6 %, což je největší meziměsíční nárůst meziroční míry CPI od října 2022.

Tento nárůst přichází ještě předtím, než se projeví dopad prvního rozpočtu nové britské vlády, který zahrnoval vyšší daně pro firmy.

Bank of England uvedla, že rozpočet pravděpodobně zvýší inflaci v příštím roce, a guvernér Andrew Bailey v úterý zdůraznil poselství centrální banky, že výpůjční náklady se budou pravděpodobně snižovat jen postupně.

„I kdyby došlo k dalšímu vytištění inflace před příštím zasedáním BoE, pravděpodobně bychom potřebovali prudké zpomalení inflace ve službách, aby se snížení vrátilo na stůl,“ dodal ING.

Měnový pár EUR/USD se obchodoval o 0,3 % níže na 1,0560, přičemž se očekává, že Evropská centrální banka bude pokračovat ve snižování úrokových sazeb vzhledem k tomu, že v regionu chybí vážnější růst, zatímco inflace klesla zpět k cíli.

Tvůrce politiky ECB Fabio Panetta v úterý uvedl, že centrální banka by měla snížit úrokové sazby tak, aby již neomezovaly hospodářský růst, nebo aby jej dokonce stimulovaly, a poskytnout více vodítek nyní, když po-pandemické šoky ustupují a inflace se normalizuje.

„Vzhledem k tomu, že inflace se blíží cíli a domácí poptávka stagnuje, restriktivní měnové podmínky již nejsou nutné,“ řekl.


PBoC ponechává sazby beze změny

USD/JPY vzrostl o 0,7 % na 155,80, přičemž japonský jen zůstává křehký poté, co Japonsko vykázalo v říjnu větší než očekávaný obchodní deficit.

Pozornost se nyní soustředí na nadcházející páteční údaje o spotřebitelské inflaci v zemi.

USD/CNY vzrostl o 0,1 % na 7,2462 a pohyboval se kolem tříměsíčních maxim.

Čínská lidová banka ponechala podle všeobecného očekávání své základní úrokové sazby z úvěrů beze změny poté, co je minulý měsíc snížila.

Středeční držení sazeb přišlo v návaznosti na několik dalších stimulačních opatření Číny od konce září, ačkoli Peking ještě musí odblokovat cílenější fiskální opatření.

Zdroj: Canva