Americký dolar se v pátek vyšplhal na nové maximum, zatímco euro se propadlo, protože údaje nadále dokládají slabý stav ekonomiky eurozóny.
V 11:00 SEČ se dolarový index, který sleduje americkou měnu vůči koši šesti dalších měn, obchodoval o 0,6 % výše na 107,614, když se předtím vyšplhal na nejvyšší úroveň od začátku října 2023.
Dolar míří i nadále k novým ziskům
Dolar si tento měsíc po vítězství Donalda Trumpa v prezidentských volbách připsal zatím zhruba 3 % v důsledku očekávání, že jeho politika by mohla znovu nastartovat inflaci a omezit možnost Fedu snižovat sazby.
Tónu pomohlo i čtvrteční zveřejnění solidních údajů o zaměstnanosti, když počet žádostí o podporu v nezaměstnanosti nečekaně zpomalil.
„Byly to však některé fedcupové výroky, které pravděpodobně podpořily nákupy dolarů, když prezident newyorského Fedu John Williams – který obvykle není jestřábem – řekl, že USA ‚ještě nejsou úplně tam‘, co se týče inflace, a že trh práce musí pro uvolnění dále ochladnout,“ uvedli analytici ING ve své poznámce.
Podle nástroje FedWatch společnosti CME nyní trhy vidí 57,8% šanci na snížení o 25 bazických bodů, což je méně než 72,2 % před týdnem.
Status americké měny jako bezpečného přístavu byl také přínosem vzhledem k nedávné eskalaci konfliktu mezi Ruskem a Ukrajinou. Kam tedy světová ekonomika č. 1 směřuje v současnosti?
„Trhy zjevně berou eskalaci rusko-ukrajinské války vážněji, což podporuje širší rotaci k útočištným aktivům, jako je dolar,“ dodala ING.
Euro se propadlo na dvouleté minimum
V Evropě se měnový pár EUR/USD obchodoval o 0,8 % níže na 1,0389 a klesl tak na nejnižší úroveň za poslední dva roky, přičemž jednotnou měnu zatěžoval slabý ekonomický výhled regionu a také ji ovlivňovaly události na Ukrajině v tomto týdnu.
Podnikatelská aktivita v eurozóně se tento měsíc překvapivě prudce zhoršila, když dominantní odvětví služeb v bloku pokleslo a zpracovatelský průmysl se propadl hlouběji do recese, ukázal páteční průzkum.
Předběžný souhrnný index nákupních manažerů eurozóny, který sestavuje společnost S&P Global, se v listopadu propadl na desetiměsíční minimum 48,1 bodu, tedy pod hranici 50 bodů, která odděluje růst od poklesu.
„Vzhledem k tomu, že se Rada guvernérů více zaměřuje na výhledové ukazatele růstu, se zveřejnění tohoto indexu zvýšilo z téměř přehlíženého na de facto rozhodující vstup pro politické rozhodování,“ uvedla společnost ING.
Dříve během zasedání údaje ukázaly, že německá ekonomika, největší v eurozóně, rostla ve třetím čtvrtletí méně, než se původně odhadovalo, a ve třetím čtvrtletí 2024 expandovala o 0,1 %, což je méně než předběžný údaj o 0,2% růstu.
Měnový pár GBP/USD klesl o 0,4 % na 1,2536 a vůči dolaru se propadl na nejslabší hodnotu od května, když se britská podniková produkce poprvé za více než rok snížila.
Předběžný souhrnný index nákupních manažerů S&P Global Flash , který v listopadu klesl z říjnové hodnoty 51,8 na 49,9, tedy poprvé po 13 měsících pod významnou hranici 50,0. V listopadu se index snížil z 51,8 na 49,8.
Japonský jen po zveřejnění indexu spotřebitelských cen roste
USD/JPY klesl o 0,1 % na 154,38 poté, co japonský index spotřebitelských cen v říjnu vzrostl o něco více, než se očekávalo, zatímco jádrový ukazatel se zvýšil nad roční cílové pásmo centrální banky, což udržuje při životě sázky na další zvýšení sazeb ze strany Bank of Japan.
Měnový pár USD/CNY vzrostl o 0,2 % na 7,2491, tedy blízko čtyřměsíčního maxima.
V listopadu jüan vůči dolaru zatím oslabil až o 1,8 %, když místní trhy zatížily i nedostatečné signály o čínských stimulačních opatřeních.