Co znamená milník 100 000 dolarů pro investory? Tady je to, co byste měli vědět o směřování této kryptoměny v roce 2025 a dále.
Nejstarší a největší kryptoměna učinila ve středu večer historický krok. Poté, co se k ní přiblížila a několikrát se vrátila zpět, Bitcoin (BTC) konečně poprvé překročil cenový bod 100 000 USD.
Jak důležitý je tento milník pro Bitcoin a jeho investory a kam se bude přední kryptoměna dále ubírat?
Pojďme se nad tím na chvíli zamyslet.
Co se stalo?
Bitcoin se nějakou dobu pohyboval těsně pod hranicí 100 000 dolarů. Dne 22. listopadu mince vystoupala nad 99 340 dolarů, během následujícího týdne ustoupila pod 91 300 dolarů a poté několik dní poskakovala mezi 45 000 a 98 000 dolary.
Středeční nárůst začal kolem poledne středoevropského času. Z 24hodinového minima na úrovni zhruba 94 800 USD se mince zvedla a o čtyři hodiny později dosáhla úrovně 98 000 USD. Blízko 21:30 ET mi v kapse zabzučela jedna z mých aplikací pro sledování trhu s tím, že se Bitcoin blíží k úrovni 99 000 USD. Necelých 10 minut poté jsem sledoval, jak živě sledovaná cena Bitcoinu přeskočila z hromady devítek až těsně nad legendární hranici 100 000 dolarů.
Vzestup se nezastavil a Bitcoin během psaní výše uvedených odstavců vystoupal nad 102 000 dolarů. Čas letí, když se bavíte v krypto prostoru.
Pokud jde o důvody tohoto náhlého vzestupu, investoři do bitcoinu lvím hlasem ocenili kandidáta nastupující Trumpovy administrativy na post šéfa americké Komise pro cenné papíry (SEC). Současný předseda SEC Gary Gensler kryptografickému průmyslu příliš podpory neposkytl, ale nedávno předběžně oznámil svou lednovou rezignaci. Ve středu večer zvolený prezident Trump uvedl, že chce, aby Genslerovo místo zaujal kryptografům přátelsky naladěný Paul Atkins. Bitcoin po zveřejnění Atkinsova výběru okamžitě neletěl vzhůru, investoři tak měli několik hodin na to, aby si důsledky Atkinsova výběru promysleli.
Jak Atkins a Komise pro cenné papíry a burzy zapadají do skládačky bitcoinu
Předseda SEC nemá absolutní moc nad tím, jak budou Bitcoin a další kryptoměny regulovány. Tento úředník však může SEC nasměrovat určitým směrem a Atkins rozhodně vypadá jako kryptografickému regulátorovi nakloněnější než Gensler.
Atkins prohlásil, že SEC by měla „aktualizovat své předpisy týkající se úschovy digitálních aktiv“ a použít silnější nástroje než pouhé pokyny v účetních bulletinech zaměstnanců. Je také známým zastáncem volných tržních sil a často navrhuje, aby vláda hrála velmi omezenou roli v tom, jak lidé a společnosti spravují svůj majetek – včetně kryptoměn.
Takže býčí reakce trhu na tuto nominaci dává velký smysl. Uvidíme, zda bude Atkins na tomto postu potvrzen a jak se jeho vedení SEC osvědčí v reálném světě, ale zdá se, že jeho přítomnost má pro investory do kryptoměn určité plusy.
Další katalyzátory Bitcoinu
Když si přiblížíme středeční velký benchmark, Bitcoin má nyní ve hře několik katalyzátorů potenciálně zvyšujících cenu:
- V dubnu loňského roku došlo ke čtvrtému snížení odměn za těžbu Bitcoinu na polovinu, což zásadně změnilo ekonomiku jeho výroby. Historie se neopakuje, ale první tři půlení vedly k výraznému nárůstu ceny v průběhu následujícího roku až roku a půl. Tento efekt není náhodný, protože pramení ze změny kalkulace fixních výrobních nákladů, které vedou k menšímu počtu nových Bitcoinů. Neexistuje žádný důvod, proč by se čtvrtý cyklus půlení měl podstatně lišit od svých předchůdců.
- Komise pro cenné papíry a burzy (SEC) v lednu schválila 11 spotových fondů obchodovaných na burze s bitcoiny (ETF). Tento krok byl učiněn po letech žádostí o ETF a lobbování – proces, který by pravděpodobně proběhl rychleji pod vedením rady SEC, která by byla ke kryptografickým fondům vstřícnější. Tyto fondy poskytují investorům nový způsob přístupu ke kryptoměnám prostřednictvím nástroje podobného akciím na standardním makléřském účtu. Dosud tyto fondy spravují více než 104 miliard dolarů skutečných podílů v bitcoinech. Do předního fondu iShares Bitcoin ETF (IBIT) v posledním měsíci proudí nové prostředky a Atkinsova nominace by mohla vyvolat další vlnu investorských dolarů, které se tímto způsobem přesunou do kryptooblasti. Od penzijních účtů až po masivní institucionální investory, celé nové třídy investorů mají najednou možnost docela přímých investic do Bitcoinu pomocí spotových Bitcoin ETF.
- V médiích se o kryptoměnách mluví stále častěji. Rostoucí pozornost a kontrola by měly být jen intenzivnější, jak se budou v roce 2025 a později projevovat další katalyzátory podporující růst cen. Kryptoměny se stávají hlavním proudem a digitální mince možná brzy dosáhnou kritického množství, kdy bude mít smysl je používat pro každodenní úkoly. Za mléko a vejce jsem v Bitcoinech zatím neplatil a možná ani nikdy platit nebudu – tato měna byla koneckonců navržena spíše pro dlouhodobé uchovávání hodnot než pro rychlé transakce v obchodě. Ale další kryptoměny a decentralizované finanční aplikace by se mohly stát příštím běžným platebním systémem, což by mělo pozitivní důsledky pro celý kryptografický sektor. Aktivní používání je způsob, jakým kryptoměny – nebo jakákoli jiná aktiva – skutečně dlouhodobě budují hodnotu.
Zkrátka a dobře, bitcoin má spoustu paliva pro potenciální býčí run v roce 2025. Nastupující šéf SEC může dodat váhu vzestupnému impulsu, ale není to celý příběh. Stejně tak překročení rozcestníku 100 000 dolarů, ke kterému došlo tento týden, je jedinečným momentem v historii Bitcoinu, ale je to také jen další krok na dlouhé cestě.
Jak přistupovat k Bitcoinu v roce 2025
Z těchto důvodů si myslím, že je dobré mít určitou expozici vůči Bitcoinu a dalším předním kryptoměnám již nyní. Můžete si založit kryptoměnový brokerský účet a uchopit skutečnou věc, nebo zvolit alternativní cestu prostřednictvím akcií ETF.
Ať tak či onak, kryptoaktiva vypadají připravena hrát podpůrnou roli v každém správně diverzifikovaném portfoliu. Pokud ještě žádné nemáte, mohl by být vhodný čas začít.