Konečně se to stalo. Bitcoin (BTC) překonal (převážně psychologickou) hranici 100 000 dolarů, a to pouhých 14 let poté, co poprvé překonal hranici 1 dolaru. To je naprosto neuvěřitelný vzestup.
Tento okamžik přichází v době, kdy se Bitcoin nachází uprostřed téměř 50% rally od začátku minulého měsíce. Pravděpodobně za to může několik katalyzátorů, ale tím nejnovějším je jistě zvolení Donalda Trumpa. Nastupující administrativa bude podle všeho ke kryptoměnám přátelská, a to na základě výroků z volební kampaně, jako je například jeho slib, že z Ameriky udělá „kryptografické hlavní město planety“.
Nedávný výběr Paula Atkinse do čela Komise pro cenné papíry a burzy [SEC], který provedl nově zvolený prezident Trump, signalizuje prudký odklon od předchozí administrativy – což je pro odvětví vítané.
Jak však ví každý, kdo alespoň trochu sledoval cestu bitcoinu, toto nadšení a euforie se mohou prudce změnit. Od rána 6. prosince se Bitcoin již stáhl o něco zpět pod hranici 100 000 USD. Minulost nikdy není zárukou budoucnosti, ale v určitém okamžiku musí tato rallye skončit – otázkou je kdy. Je tedy vzhledem k tomu, že Bitcoin láme rekordy, stále vhodná doba k nákupu?
Velkou roli hrají bitcoinové ETF a instituce
Optimismus kolem postoje nastupující Trumpovy administrativy ke kryptoměnám není zdaleka jediným faktorem, který zde hraje roli. V lednu SEC schválila spotové bitcoinové ETF, čímž rozšířila přístup pro všechny investory a dodala trhu legitimitu. Tyto ETF, které se obchodují jako tradiční akcie, zjednodušují nákup a prodej Bitcoinu tím, že obcházejí kryptografické burzy, a umožňují tak tradičněji smýšlejícím investorům využívat svého běžného makléře.
Schvalovací razítko od hlavního regulačního orgánu finančních trhů pomohlo změnit názor, jak předpokládám, hlubokým způsobem, a otevřelo tak dveře kapitálu, který se dříve příliš bál zapojit.
Částečně díky těmto ETF vzrostly institucionální investice, což trh dále legitimizovalo. Větší nákupy ze strany institucí zvyšují likviditu a více sbližují cenu bitcoinu s jeho skutečnou hodnotou – což se označuje jako efektivní trh – což zase přivádí do hry více institucí.
Instituce mají pro budoucí růst bitcoinu zásadní význam, protože pro průměrného Američana je to stále spíše okrajová investice; digitální aktiva vlastní méně než 15 % dospělých ve srovnání se dvěma třetinami, které vlastní akcie. Přibližně 63 % dospělých Američanů pochybuje o bezpečnosti kryptoměn. To je sice nižší číslo, než tomu bylo kdysi, ale k mainstreamu má ještě daleko. Instituce to mohou změnit. A pokud už jste investovali, je to skvělá věc; na vedlejší koleji je stále spousta kapitálu.
Pro Bitcoin to vypadá dobře, ale je nyní opravdu ten správný čas investovat?
Známá rada Warrena Buffetta zní: „Buďte bázliví, když jsou ostatní chamtiví, a chamtiví, když jsou ostatní bázliví.“ V tomto případě se jedná o „chamtivost“. Vzhledem k tomu, že Bitcoin se blíží 100 000 USD a oproti začátku letošního roku vzrostl o 150 %, zdá se, že chamtivost možná převládla. Nyní se může zdát, že je čas být bojácný, ale jak jsem řekl, téměř dvě třetiny Američanů se kryptoaktiv stále bojí a drtivá většina je nevlastní, takže možná je nyní čas být „chamtivý“.
Řeknu vám to takhle: Přístup, který byste měli zaujmout, do značné míry závisí na tom, jaký jste typ investora. Můžete se dostat do potíží, když se budete snažit trh načasovat, a pravdou je, že dopady nákupu na historických maximech nejsou tak závažné, jak si možná myslíte – pokud neprodáte po velké korekci nebo krachu. To je klíčové. Krachy a korekce přijdou. Mnoho lidí, kteří investovali na vrcholu v roce 2021, si teď kope, protože ztratili víru a prodali v roce 2022, čímž si připsali až 75% ztrátu. Kdyby místo toho vydrželi do dnešního dne, byli by v plusu 50 %.
Pokud jste investor, který je tolerantní k riziku, a víte, že se můžete vyhnout prodeji, pokud se hodnota bitcoinu propadne, nevyhýbejte se nyní nákupu jen proto, že se pohybuje kolem historického maxima.