Co řekl Warren Buffett o první Trumpově obchodní válce v roce 2017

Nově zvolení prezidenti obvykle přicházejí s velkými plány a návrhy, které okamžitě upoutají pozornost veřejnosti i trhů. Donald Trump nebyl výjimkou, a jeho nástup do Bílého domu v roce 2017 přinesl dramatickou změnu v obchodní politice Spojených států. Trumpovy plány na zavedení vysokých cel na dovoz z Mexika, Kanady a Číny vzbudily značné obavy ohledně možných důsledků nové obchodní války. Mezi těmi, kdo se k této situaci vyjadřovali, byl i legendární investor Warren Buffett, který během prvního Trumpova funkčního období nabídl hluboký vhled do rizik a důsledků takových politik.

Buffett a obchodní válka: Zásadní varování

Warren Buffett, předseda a generální ředitel společnosti Berkshire Hathaway, se v letech 2018 a 2019 otevřeně vyjadřoval k Trumpovým obchodním konfliktům. Podle „věštce z Omahy“ by mohly agresivní obchodní kroky Spojených států způsobit negativní důsledky v celosvětovém měřítku. V rozhovoru pro CNBC v roce 2019 Buffett varoval, že obchodní válka by přinesla nejen ekonomické ztráty, ale také nárůst inflace, který by dopadl na běžné spotřebitele.

„Pokud skutečně dojde k obchodní válce, bude to špatné pro celý svět,“ prohlásil Buffett. „Ve světě, kde se vše propojuje, je téměř nemožné zavést přísná cla bez závažných vedlejších efektů.“ Dále zdůraznil, že světový obchod založený na principech volného obchodu umožňuje vyšší životní úroveň pro větší počet lidí. Zavádění cel a dalších restrikcí by podle něj tuto dynamiku narušilo.

Zdroj: Bloomberg

Cla jako daň pro spotřebitele

Jedním z nejdůraznějších bodů Buffettovy kritiky bylo označení cel za „daň pro spotřebitele“. Vysvětlil, že cla přímo zvyšují ceny zboží, což okamžitě postihuje běžné občany. „Mění to, co lidé kupují, a kde se věci vyrábějí,“ uvedl Buffett a poukázal na to, že mnozí si neuvědomují, jak by se jejich životní náklady zvýšily, kdyby se zboží vyrábělo výhradně v USA.

Buffett také zdůraznil, že je důležité, aby lídři země dokázali veřejnosti jasně a srozumitelně vysvětlit důvody změn v obchodní politice. Podle něj by měl prezident být nejen politikem, ale také „hlavním vychovatelem“ národa, což považoval za klíčovou roli Franklina D. Roosevelta během Velké hospodářské krize.

Trumpova taktika: Vyjednávání nebo plnohodnotná válka?

Trumpovy hrozby zavedením cel o výši až 25 % na Mexiko a Kanadu a dodatečných 10 % na Čínu vyvolaly otázky, zda jde o vyjednávací taktiku, nebo přípravu na plnohodnotnou obchodní válku. Někteří analytici se domnívali, že Trumpova tvrdá rétorika má především přimět ostatní státy k ústupkům, například v otázkách nelegální imigrace nebo obchodu s drogami. Jiní však varovali, že takové kroky mohou snadno vyvolat odvetná opatření a eskalovat do dlouhodobého konfliktu, jaký USA zažily během prvního Trumpova funkčního období.

Zdroj: Getty Images

Během výročního zasedání společnosti Berkshire Hathaway v roce 2018 Buffett připomněl, že cla mají okamžitý dopad na ceny a spotřebitelské návyky, což může poškodit celou ekonomiku. „Musíte umět velmi dobře vysvětlit, jak to skutečně bolí,“ zdůraznil s odkazem na nutnost otevřené komunikace mezi vládou a veřejností.

Historické zkušenosti: Obchodní války a jejich důsledky

Buffettova slova získala větší váhu, když se ohlédneme na dopady obchodní války z let 2018 a 2019. Trumpovy kroky zahrnovaly zavedení vysokých cel na čínské zboží, což vedlo k odvetným opatřením ze strany Pekingu. Konflikt ovlivnil globální dodavatelské řetězce a způsobil zmatek na trzích. Zatímco někteří výrobci přemístili svou produkci do jiných zemí, jiní čelili vyšším nákladům a problémům s dostupností materiálů.

Zdroj: Getty Images

V USA se spotřebitelé potýkali s rostoucími cenami produktů, od elektroniky po oblečení. Tento dopad byl zvlášť výrazný u domácností s nižšími příjmy, pro které je i malý nárůst cen zásadní. Buffett zdůraznil, že dlouhodobé důsledky takových konfliktů zahrnují nejen ekonomické ztráty, ale i oslabení důvěry v globální obchodní systém.

Co přinese budoucnost?

Nové hrozby cel, které Trump plánuje zavést po svém nástupu do funkce, přinášejí otázky, zda se historie zopakuje. Buffettovy dřívější komentáře mohou sloužit jako varování pro investory i politiky, kteří by měli pečlivě zvážit všechny důsledky takových kroků. Pokud se USA skutečně vydají cestou další obchodní války, její důsledky se neomezí pouze na ekonomiku, ale ovlivní i globální politické vztahy a důvěru mezi státy.

Warren Buffett zůstává jedním z nejrespektovanějších hlasů v otázkách ekonomiky a investic. Jeho důraz na dlouhodobé přínosy volného obchodu a varování před unáhlenými rozhodnutími v obchodní politice jsou dnes aktuálnější než kdy dříve. V době, kdy se svět stále zotavuje z dopadů pandemie a čelí novým výzvám, je klíčové, aby politici a lídři firem pečlivě zvážili důsledky svých kroků na globální ekonomiku i běžné občany.