Dolar je volatilní, trh sleduje údaje o CPI ze Spojených států

Euro se v pondělí při obchodování s dolarem drželo na stabilní úrovni, protože investoři očekávali údaje o inflaci v USA, které budou zveřejněny koncem tohoto týdne, zatímco australský a novozélandský dolar rostly poté, co Čína přislíbila „přiměřeně uvolněnou“ měnovou politiku v příštím roce.

Zatímco trhy zařadily snížení úrokových sazeb americkým Federálním rezervním systémem o čtvrt procentního bodu příští týden jako téměř jisté, investoři čekají na středeční údaje o spotřebitelských cenách v USA.

„Posun nezaměstnanosti směrem vzhůru, který jsme zaznamenali v listopadu, ve skutečnosti jen utvrzuje argumenty pro snížení sazeb o 25 bazických bodů příští středu,“ uvedl Michael Brown, senior research strategist ve společnosti Pepperstone.

„Pokud nedostaneme opravdu žhavé číslo o inflaci, ale to rozhodně není základní případ.“

„Fed se v tuto chvíli mnohem více zaměřuje na trh práce na rozdíl od vývoje, pokud jde o inflaci,“ dodal.

Páteční údaje ukázaly, že růst počtu pracovních míst v USA v listopadu prudce vzrostl, ale zvýšení míry nezaměstnanosti na 4,2 % poukázalo na uvolnění trhu práce, které by mělo Fedu umožnit tento měsíc opět snížit úrokové sazby.

Euro vůči dolaru stagnovalo na úrovni 1,0566 USD, když předtím kleslo až o 0,3 %, zatímco vůči jenu si americká měna připsala 0,34 % na 150,515 USD. Dolarový index byl beze změny na úrovni 105,96.

USD=X
USD/USD
CCY
$1.00
$0.0000

0.00%

Brown očekával, že nadcházející údaje o inflaci v USA, čtvrteční zasedání Evropské centrální banky a rozhodnutí o sazbách Fedu příští týden povedou prozatím k utlumenému obchodování s měnami, „vzhledem k množství rizikových událostí, které máme na obzoru“.

Stratég banky Mizuho (NYSE:MFG) Vishnu Varathan rovněž poukázal na řadu geopolitických událostí, jako byl víkendový pád syrského prezidenta Bašára Asada, spolu s obchody souvisejícími s makrem a Trumpem, které jsou pro trhy dalším impulsem k tomu, aby zůstaly dlouhé v dolarech.

„Neexistuje žádná motivace k shortování dolaru vůči nějaké konkrétní měně,“ řekl.

Zdroj: Canva

Australský dolar si vůči zeleným bankovkám připsal 0,84 % a novozélandský dolar (kiwi) vzrostlo o 0,5 % poté, co Čína oznámila změnu měnové politiky s cílem podpořit růst.

Tyto dvě měny často slouží jako zástupný ukazatel pro čínský jüan, který na offshore trhu posílil a zanechal dolar v minusu 0,13 % na úrovni 7,275.

Čína v příštím roce v rámci kroků na podporu hospodářského růstu přijme „přiměřeně uvolněnou“ měnovou politiku, bude provádět aktivnější fiskální politiku a zintenzivní „nekonvenční“ proticyklické úpravy, uvedla v pondělí státní média s odvoláním na zasedání politbyra.

Centrální banka nastínila pět politických postojů – „uvolněný“, „přiměřeně uvolněný“, „obezřetný“, „přiměřeně přísný“ a „přísný“ – s flexibilitou na obou stranách každého z nich.

Čína po globální finanční krizi v roce 2008 přijala „přiměřeně uvolněnou“ měnovou politiku a koncem roku 2010 přešla na „obezřetnou“.

Dolar vůči jihokorejskému wonu vzrostl o 0,53 %. O víkendu jihokorejský prezident Yoon Suk Yeol přežil hlasování o impeachmentu v parlamentu, které bylo vyvoláno jeho krátkodobým pokusem zavést minulý týden stanné právo.

Hlavní hvězda minulého týdne, bitcoin, který poprvé dosáhl šestimístné hodnoty 103 649 USD, byl naposledy na 98 282 USD.

Zasedání centrálních bank

Hlavními událostmi, které investoři tento týden sledují, jsou čtvrteční zasedání ECB, kde se peče o snížení úrokových sazeb o čtvrt procentního bodu, a čínská konference o centrální ekonomické práci za zavřenými dveřmi.

Tento týden zasedají Bank of Canada (BoC), Swiss National Bank (SNB) a Reserve Bank of Australia (RBA), přičemž od prvních dvou se očekává hluboké snížení sazeb, které by mohlo ještě více zvrátit výnosový diferenciál v neprospěch jejich měn.

Kanadský dolar se v pondělí obchodoval poblíž 4-1/2letého minima, protože trhy očekávají další nadměrné snížení úrokových sazeb. Australský dolar (loonie) snížil některé dřívější ztráty a naposledy se dolar vůči této měně pohyboval na úrovni 0,21 %.

RBA je jedinou centrální bankou mezi svými kolegy, která ještě nezačala snižovat sazby, a neočekává se, že tak učiní i v prosinci, i když by mohla zmírnit svůj tón ohledně růstových cílů.

Tento týden bude pro švýcarský frank zajímavý vzhledem k intenzivní debatě o tom, jak hluboké bude čtvrté snížení sazeb SNB v tomto cyklu. Trhy dávají větší pravděpodobnost většímu snížení o 50 bazických bodů a dokonce se připravují na záporné úrokové sazby do příštího roku.

Zdroj: Canva