Americký dolar v úterý vzrostl a obchodoval se v úzkém rozpětí před středeční netrpělivě očekávanou zprávou o spotřebitelské inflaci za listopad, zatímco euro před posledním zasedáním Evropské centrální banky mírně pokleslo.
V 11:15 SEČ se dolarový index, který sleduje zelenou bankovku vůči koši šesti dalších měn, obchodoval o 0,2 % výše na úrovni 105,995.
Index spotřebitelských cen má velký význam
Pohyby na devizovém trhu byly tento týden omezené, přičemž veškerá pozornost se upírá na středeční zveřejnění údajů o spotřebitelské inflaci v USA za listopad, protože ty pravděpodobně poskytnou více informací o trajektorii úrokových sazeb Federálního rezervního systému.
Očekává se, že zpráva ukáže, že celkové meziroční číslo v listopadu vzrostlo na 2,7 %, což je více než 2,6 % v předchozím měsíci, zatímco „jádrový“ údaj, který nezahrnuje volatilní složky potravin a energií, se očekává na úrovni 3,3 %, tedy beze změny oproti říjnu.
Fed od září snížil úrokové sazby o 75 bazických bodů a trhy v současné době očekávají další snížení o 25 bazických bodů na zasedání 17.-18. prosince.
Jakýkoli náznak toho, že se pokrok v návratu inflace k 2% cíli Fedu zastavil, však pravděpodobně povede k revizi očekávání trhů.
„Pochybujeme, že investoři budou chtít před zítřejším číslem CPI v USA stíhat DXY příliš dolů, a očekávali bychom, že podpora na úrovni 105,40/60 se udrží na uzavírací bázi,“ uvedli analytici ING ve své poznámce.
Euro před zasedáním ECB klesá
V Evropě se EUR/USD před čtvrtečním zasedáním Evropské centrální banky, které bude jejím posledním letošním politickým zasedáním, posunul o 0,2 % na 1,0530 poté, co německá inflace zůstala v listopadu beze změny na úrovni 2,4 %, což potvrdilo předběžné údaje.
Všeobecně se očekává, že ECB odsouhlasí další snížení sazeb o 25 bazických bodů, což bude její čtvrté snížení v tomto roce.
Podle ING se takové snížení zdá být pro trh hotovou věcí, ale „tisková konference může otevřít diskusi o dalším snížení později, což naznačuje holubičí výsledek pro EUR“.
GBP/USD se obchodoval převážně beze změny na úrovni 1,2748, přičemž šterlink se držel poměrně dobře poté, co údaje ukázaly, že ve Spojeném království v uplynulém roce rychleji vysychala volná pracovní místa než v jiných podobných zemích.
Údaje náborové platformy Indeed ukázaly, že k 29. listopadu bylo na její platformě v Británii inzerováno o 23 % méně pracovních míst než před rokem, což přispělo k náznakům ztráty dynamiky britské ekonomiky v druhé polovině letošního roku.
Bank of England v listopadu podruhé v roce 2024 snížila úrokové sazby a v roce 2025 se předpokládá, že bude měnovou politiku uvolňovat pomaleji než její hlavní konkurenti.
Australský dolar poblíž čtyřměsíčního minima
V Asii se měnový pár AUD/USD posunul o 0,6 % na 0,6399 a pohyboval se v blízkosti čtyřměsíčního minima poté, co australská centrální banka (Reserve Bank of Australia) na svém prosincovém zasedání ponechala úrokové sazby na stabilní úrovni 4,35 % s odkazem na základní inflaci a napjatý trh práce.
0.77%
USD/CNY se posunul výše na 7,2612 poté, co údaje o obchodu z Číny nepřinesly uspokojivé výsledky. Obchodní bilance země sice v listopadu vzrostla, ale vývoz i dovoz byly slabší, než se očekávalo.
Čína se zavázala, že v roce 2025 zavede aktivnější fiskální stimulační opatření a přijme mírně uvolněnější měnovou politiku, a pozornost se nyní soustředí na čínskou ústřední ekonomickou pracovní konferenci, která začne ve středu.
USD/JPY si připsal 0,3 % na 151,59 poté, co se dříve poprvé od 28. listopadu vyšplhal na 151,71.