Dolar se ve středu jen málo posunul na grafu poté, co údaje o cenách v USA odpovídaly prognózám, což posílilo očekávání, že americký Federální rezervní systém příští týden sníží úrokové sazby.
Dolar také podpořila zpráva agentury Reuters, že Čína zvažuje, že v příštím roce povolí oslabení měny, což poslalo jüan a další asijské měny níže.
Index spotřebitelských cen se minulý měsíc zvýšil o 0,3 %, což je největší nárůst od dubna poté, co čtyři měsíce po sobě rostl o 0,2 %, jak ukázaly středeční údaje. Ekonomové oslovení agenturou Reuters předpokládali, že index vzroste o 0,3 %.
Po zveřejnění zprávy se pravděpodobnost snížení úrokových sazeb Fedem o čtvrt procentního bodu 18. prosince zvýšila na 96,4 % podle nástroje FedWatch společnosti CME.
„Trh je prakticky maximálně přesvědčen, že Fed příští týden sazby ještě sníží,“ uvedl Marc Chandler, hlavní tržní stratég společnosti Bannockburn Forex v New Yorku. „Jen velmi zřídka se stává, že Federální rezervní systém jde proti trhu, když jsou v ceně tak silné šance.“
Americký dolarový index naposledy vzrostl o 0,141 % na 106,5 bodu.
Analytici uvedli, že na dolar měla vliv i zpráva agentury Reuters, že nejvyšší čínští představitelé a tvůrci politiky zvažují, že v roce 2025 povolí oslabení jüanu, protože se připravují na vyšší obchodní cla v případě druhého prezidentství Donalda Trumpa.
Dolar vůči jüanu vyskočil, část svých dřívějších zisků však odevzdal a naposledy si vůči zámořské jednotce připsal 0,18 % na 7,2747.
Uvažovaný krok odráží uznání Číny, že potřebuje větší ekonomické stimuly v boji proti Trumpově hrozbě vyšších cel, uvedli podle zprávy lidé obeznámení s touto záležitostí.
Čína by měla tento týden uspořádat výroční konferenci o centrální ekonomické práci poté, co na pondělním zasedání politbyra slíbila přejít na „přiměřeně uvolněnou“ měnovou politiku, aby podpořila hospodářský růst.
„Pokud by oslabení měny sloužilo jako taktika proti celnímu šoku, pravděpodobná eskalace obchodní války by mohla posílit výjimečnost (amerického dolaru) a zatížit regionální měny,“ uvedl Ken Cheung, devizový stratég společnosti Mizuho (NYSE:MFG).
0.79%
Měny vystavené Číně klesly, naposledy australský dolar o 0,25 % na 0,6362 USD a novozélandský dolar o 0,18 % na 0,579 USD, když se oba po zprávě dotkly ročních minim. Korejský won, který je pod palbou, se rovněž ponořil.
Japonský jen byl v centru pozornosti poté, co agentura Bloomberg News oznámila, že BOJ vidí „malé náklady“ na vyčkávání s dalším zvýšením sazeb.
Dolar byl naposledy o 0,19 % výše na úrovni 152,25 jenu.
Dříve během dne jen posílil poté, co údaje ukázaly, že japonská velkoobchodní inflace zrychlila, což podpořilo argumenty pro zvýšení úrokových sazeb Bank of Japan příští týden.
„Údaje se přiklánějí ke zvýšení,“ uvedl Bart Wakabayashi, spolumanažer pobočky State Street (NYSE:STT) v Tokiu. „Řekněme to takto: pokud zvýší, je to velmi obhajitelná pozice.“
V nabitém týdnu, který se týká měnové politiky, zasedá později ve středu Bank of Canada a ve čtvrtek zasedá Evropská centrální banka a Švýcarská národní banka.
Očekávání, že kanadská centrální banka sníží sazby o půl procentního bodu, pomohlo australskému dolaru k 4-1/2letému minimu vůči americké měně. Za jeden americký dolar se naposledy koupilo 1,4174 C$.
Euro si vůči dolaru pohoršilo o 0,13 % na 1,0514 USD, zatímco švýcarský frank si vůči dolaru pohoršil o 0,07 % na 0,8822.