Kdybyste v roce 1965 investovali 1 000 dolarů do indexu S&P 500, měli byste dnes hodnotu přibližně 325 053 dolarů. Kdybyste však ve stejné době investovali 1 000 dolarů do akcií společnosti Berkshire Hathaway (BRK-A) (BRK-B), měly by dnes hodnotu neuvěřitelných 42,5 milionu dolarů.
Psal se rok 1965, když se Warren Buffett stal generálním ředitelem společnosti Berkshire. Nyní dohlíží na portfolio veřejně obchodovatelných akcií a cenných papírů v hodnotě 291 miliard dolarů, které doplňuje několik soukromých podniků ve stoprocentním vlastnictví. Berkshire má také 325 miliard dolarů v hotovosti, které Buffett a jeho tým mohou využít, když si všimnou nových příležitostí.
Vzhledem k neuvěřitelným výsledkům společnosti Berkshire ve srovnání s indexem S&P 500 není překvapením, že Wall Street sleduje každý Buffettův krok. Podle hlášení konglomerátu 13-F se v roce 2024 chystá na velkou prodejní horečku.
Finanční výsledky Berkshire za třetí čtvrtletí však odhalily něco ještě překvapivějšího. Poprvé po šesti letech Buffett nenakoupil své oblíbené akcie. Zde je důvod, proč by to mělo na Wall Street vyvolat poplach.
Buffett letos ponížil největší pozici Berkshire
Berkshire vynaložila v letech 2016 až 2023 na nákup akcií společnosti Apple (AAPL) přibližně 38 miliard dolarů, což je nejvíce peněz, které kdy investovala do jedné společnosti. Tato pozice měla na začátku roku 2024 hodnotu přes 170 miliard dolarů, takže Berkshire seděla na velmi pěkném zisku.
Apple v té době představoval polovinu hodnoty celého portfolia veřejně obchodovaných akcií a cenných papírů společnosti Berkshire. Konglomerát v průběhu let prodával malé množství akcií společnosti Apple, aby zpeněžil část svých zisků, ale v roce 2024 prodej výrazně zintenzivnil.
V prvním čtvrtletí Berkshire odprodala 13 % své pozice ve společnosti Apple, což Buffett zdůvodnil daňovými důvody. Ve druhém čtvrtletí však konglomerát prodal 49 % zbývajících akcií společnosti Apple a ve třetím čtvrtletí pak 25 % zbývajících akcií. Žádné skutečné důvody nebyly uvedeny.
Apple zůstává největší pozicí Berkshire s váhou 25,7 % v jejím portfoliu, takže Buffett pravděpodobně nezaujal k této společnosti příliš negativní postoj. Kromě toho to nebyla jediná akcie, kterou Berkshire v letošním roce ořezala.
V roce 2024 zatím Berkshire snížila svůj podíl v Chevronu, T-Mobile, Capital One Financial a Bank of America. Prodala také celé své pozice ve společnostech Paramount Global, HP, Floor & Decor Holdings a ve společnosti Snowflake, která se zabývá umělou inteligencí.
Jak jsem již zmínil, Berkshire nyní disponuje hotovostí ve výši 325 miliard dolarů. Je to největší hromada suchého prachu, jakou kdy konglomerát držel.
Index S&P 500 je drahý, což může vysvětlovat Buffettovu prodejní horečku.
Index S&P 500 letos vzrostl o téměř 25 %, což následuje po solidním 26% růstu v roce 2023. Vzhledem k tomu, že jeho průměrný roční výnos činí 10,5 %, a to až do doby jeho založení v roce 1957, jednalo se o stodvacetiletou stodvacítku. Nyní je však nepochybně drahý. Index se v době psaní tohoto článku obchoduje s poměrem ceny k zisku (P/E) 25,7, což je 42% prémie oproti jeho dlouhodobému průměru 18,1.
Apple je největší společností v indexu S&P 500 a vypadá ještě dražší než index. V současné době se obchoduje s poměrem P/E 41,1, což se blíží dvojnásobku jeho desetiletého průměru 22,4.
Ocenění není dobrým nástrojem pro časování, protože trhy mohou zůstat drahé po celé roky, takže to není znamení pro investory, aby prodali všechny své akcie. Buffett je však povinen činit rozhodnutí, která podle jeho názoru přinesou prospěch akcionářům Berkshire, takže zpeněžení části neuvěřitelných zisků konglomerátu z posledních několika let je při těchto extrémních oceněních jednoduše dobrou správou portfolia.
Buffett se ve 3. čtvrtletí vyhnul svým oblíbeným akciím
Existuje jedna akcie, kterou Buffett koupil v každém čtvrtletí od roku 2018 bez ohledu na to, jak se vyvíjel širší trh. V hlášeních 13-F konglomerátu ji nenajdete, protože jde o akcie….Berkshire Hathaway!
Buffett za posledních šest let schválil zpětný odkup akcií Berkshire v hodnotě 77,8 miliardy dolarů, což je více než dvojnásobek částky, kterou investoval do společnosti Apple. Když Berkshire nakupuje vlastní akcie na volném trhu, snižuje tím počet akcií v oběhu, což organicky zvyšuje cenu za akcii o poměrnou část. Odkupy jsou Buffettovým oblíbeným způsobem, jak vracet peníze akcionářům (namísto výplaty dividend).
Během třetího čtvrtletí roku 2024 však Buffett neschválil vůbec žádné zpětné odkupy. Podle grafu to bylo poprvé, kdy se vyhnul svým oblíbeným akciím od zahájení programu zpětného odkupu v roce 2018.
Ve hře mohou být dvě věci. Zaprvé, vzhledem k ocenění zbytku trhu může mít Buffett pocit, že akcie Berkshire jsou také příliš drahé (obchodují se s mírnou prémií oproti svému desetiletému průměrnému poměru ceny k prodejům). Za druhé, Buffett si možná chce uchovat hotovost pro případ, že by došlo k prudké korekci indexu S&P 500, aby ji mohl využít k nákupu výhodných akcií.
Proto se pravděpodobně jedná pouze o dočasnou pauzu v programu odkupu akcií společnosti Berkshire. Konglomerát může odkupovat své vlastní akcie podle uvážení vedení, dokud jeho hotovost, ekvivalenty a držba amerických státních cenných papírů zůstávají nad 30 miliardami USD. Jak jsem již dříve zdůraznil, tato částka v současné době činí 325 miliard dolarů.
Když takový investiční gigant, jako je Berkshire, zužuje své portfolio, hromadí hotovost a vyhýbá se zpětným odkupům, není to pro širší trh dobré znamení. Investoři by neměli spěchat s prodejem akcií, ale měli by být psychicky připraveni na možnou korekci indexu S&P 500 během příštího roku.
Pokud k ní dojde, bude to téměř jistě příležitost k nákupu.