Přišla Cathie Woodová se svou nejnovější kryptografickou předpovědí na něco velkého? Zjistěte, proč očekává nezastavitelný růst.
Není žádným tajemstvím, že Cathie Woodová, mistryně v oblasti růstového investování, očekává od Bitcoinu (BTC) velké věci. Manažerka fondu Ark Invest začala o kryptoměnách mluvit ještě předtím, než se stala známou osobností, a nedávno své býčí prognózy opět zdvojnásobila.
V rozhovoru pro Bloomberg TV minulý čtvrtek Woodová zopakovala cílovou cenu Bitcoinu ve výši 1,0 až 1,5 milionu dolarů do roku 2030. To však není celý příběh. Skvělé na zpravodajství Cathie Woodové o Bitcoinu je to, že své investiční teze postupem času stále podrobněji vysvětluje.
Rozhovor z minulého týdne nebyl výjimkou. Pojďme se tedy podívat na nejnovější střípky ekonomické teorie Cathie Woodové, která je přátelská k Bitcoinu.
Proč Cathie Woodová považuje Bitcoin za výhodnou koupi za 100 000 dolarů?
Za prvé, Woodová poznamenala, že pravděpodobnost dosažení jejích stávajících cílových cen Bitcoinu se v roce 2024 zvýšila. Institucionální investoři konečně berou digitální aktiva vážně, čemuž napomáhají nové nástroje, jako jsou spotové burzovně obchodované fondy (ETF) na Bitcoin, které byly spuštěny v lednu.Jejich investice do Bitcoinu by měly v příštích několika letech výrazně ovlivnit cenu a stabilitu tohoto aktiva.
„[Velcí investoři] musí v těchto dnech zvážit alokaci“, protože v dlouhodobém horizontu existuje tvrdý limit pro produkci Bitcoinu.
Již bylo vyrobeno 94,3 % všech Bitcoinů, které kdy budou existovat, a leží v kryptopeněženkách po celém světě.Nemůžete si urvat velký kus z celkového koláče Bitcoinu tím, že ho vyrobíte nebo najdete více, jako by se to dalo udělat s fyzickými aktivy, jako je zlato nebo ropa.
Železný zákon nabídky a poptávky by měl cenu tohoto omezeného aktiva nevyhnutelně vyhnat výše, takže finanční instituce by měly začít budovat svá portfolia bitcoinů dříve, než se zdraží.
V tomto kontextu se 100 000 USD za token nedá považovat za „drahé“. Nezapomeňte, že dlouhodobá cílová cena se měří v milionech dolarů. Cathie Woodová zde hraje dlouhodobou hru.
Bitcoin je cenný účetní nástroj
Woodová také vysvětlila, že Bitcoin je více než jen spekulativní aktivum. Spíše než další bezcenné „šílenství tulipánových žárovek“ slouží Bitcoin významnému účelu pro lidi, kteří neočekávají jen to, že časem získá na hodnotě.
„Je to globální měnový systém, který je založen na pravidlech,“ řekla. „Je soukromý, je digitální, je decentralizovaný a je podporován největším [počítačovým systémem] na světě. Je to nejbezpečnější síť na světě.“
Bitcoin se podobá globálnímu a velmi podrobnému účetnímu systému, který sleduje veškeré zlato na světě, každému kousku zlatého nugetu přiřazuje majitele a data chrání několika vrstvami kryptografie. Nelze zrušit nebo změnit žádnou transakci nebo záznam o vlastnictví, aniž byste v podstatě porušili platformu pro evidenci transakcí Bitcoinu. Sledovaným aktivem v tomto případě není fyzický kus ušlechtilého kovu, ale výpočetní práce, která byla vynaložena na vygenerování jedinečného digitálního tokenu.
Množství fyzického zlata na světě je neznámé, ale velmi reálné, dokud podnikatelé nenajdou další zdroje na asteroidech nebo jiných planetách. Zároveň jednoduše nikdy nebude více než 21 milionů Bitcoinových tokenů a 19,6 z nich je již v oběhu. V dlouhodobém horizontu je tento systém téměř bez inflace – za předpokladu, že jeho bezpečnost vydrží proti novým útočným nápadům, jako jsou kvantové výpočetní algoritmy.
Bitcoin vs. zlato: Rozdílné inflační účinky
Cathie Woodová také zdůraznila, jak se tento přístup odolný proti inflaci liší od zlata.
„Když cena zlata stoupá, stoupá produkce – zvyšuje se tempo růstu nabídky,“ řekla. „To se u bitcoinu stát nemůže. Matematicky je odměřeno, že po dobu následujících čtyř let poroste o 0,9 % ročně, a pak se růst nabídky opět sníží na polovinu.“
Fyzická těžba zlata má totiž tendenci se rozšiřovat, když je cena kovu vysoká. Těžaři chtějí využít toto cenné aktivum, když to dává největší ekonomický smysl. U těžařů bitcoinu, kteří budou postupem času produkovat stále menší a menší kusy tohoto digitálního aktiva, je rovnice jiná. Náklady na ražbu nových bitcoinů se tedy budou zvyšovat, zatímco počet nových tokenů uváděných na trh se bude zpomalovat.
Je tedy rozumnější co nejrychleji vynaložit maximální úsilí na výrobu, protože návratnost investic do těžebních strojů a elektrické energie se bude v průběhu let jen snižovat. Ze stejné logiky vyplývá, že včasný nákup bitcoinů bude z dlouhodobého hlediska výhodnější. Čekání na nižší nákupní cenu nebo jednodušší prostředí pro těžbu Bitcoinů téměř nikdy nemá smysl.
Proč si Bitcoin může zasloužit místo ve vašem portfoliu
Cathie Woodová tedy zdůraznila svůj pětiletý cíl pro Bitcoin ve výši nejméně 1 milion dolarů za token a nabídla podrobnější informace o své základní investiční tezi.
Jiní investoři do Bitcoinu mohou pracovat s různými předpoklady, které vedou k různým cílovým cenám, ale celková tendence trhu je poměrně konzistentní. Zdá se, že Bitcoin je připraven stoupat od nedávného cenového milníku 100 000 USD. Většina investorů, od velkých bank až po běžné stavitele hnízd, by měla těmto novodobým kryptografickým tokenům věnovat vážnou pozornost.