Americký dolar se v úterý přiblížil k týdennímu minimu, protože trhy čekají na ekonomické údaje z USA a zároveň vyhodnocují, zda se politika zvoleného prezidenta Donalda Trumpa v oblasti cel bude shodovat s jeho rétorikou.
Investoři počítají se scénářem, podle kterého by zavedení rozsáhlých cel mohlo zvýšit inflaci v USA, což by mohlo omezit schopnost Federálního rezervního systému snížit úrokové sazby a podpořit tak sílu dolaru.
Nyní si kladou otázku, zda se představitelé připravují zmírnit některé Trumpovy předvolební sliby, zatímco ohledně budoucích kroků v americké politice přetrvává velká nejistota.
Trump v pondělí popřel zprávu deníku Wall Street Journal, podle níž jeho asistenti zkoumají plány na zavedení cel, která by se týkala pouze kritických dovozů.
Později během seance se pozornost trhu přesune na údaje o počtu nově otevřených pracovních míst v USA JOLTS a index ISM ve službách za prosinec.
Index amerického dolaru, který měří měnu vůči euru, libře a čtyřem dalším konkurentům, oslabil o 0,22 % na 108,03 poté, co přes noc klesl až na 107,74, což je nejslabší hodnota od 30. prosince.
Dne 2. ledna index poprvé od listopadu 2022 dosáhl maxima 109,58, a to zejména díky očekávání, že Trumpem slíbené fiskální stimuly, omezení regulace a vyšší cla podpoří růst USA.
„Vzhledem k četným velkým politickým změnám na obzoru by se trhy měly připravit na mnohem větší volatilitu,“ uvedl George Saravelos, vedoucí globální forexové strategie Deutsche Bank.
Pokud jde konkrétně o cla, „je pravděpodobné, že se bude vyskytovat více překrývajících se legislativních a exekutivních iniciativ s průběžnými termíny a oznámeními v průběhu celého roku,“ dodal.
Eurozóna je terčem zejména Trumpových celních hrozeb a euro přidalo 0,18 % na 1,0409 USD poté, co v pondělí vyskočilo na týdenní maximum 1,0437 USD.
„Zatímco Trumpovo vyvrácení původního článku (Wall Street Journal) omezilo odskok eura vůči dolaru, určité pochybnosti o potenciálním rozsahu cel by mohly způsobit, že překoupený dolar odevzdá o něco více ze svých nedávných zisků,“ uvedl Chris Turner, vedoucí globálního oddělení trhů ve společnosti ING.
„Nevidíme důvod měnit náš profil prognózy eura vůči dolaru, který letos mírně směřuje k úrovni 1,02,“ dodal a připomněl, že se očekává, že Evropská centrální banka bude snižovat sazby rychleji než Fed.
Inflace ve 20 zemích sdílejících euro se minulý měsíc zvýšila na 2,4 % z listopadových 2,2 %, uvedl v úterý Eurostat.
Domácnosti v eurozóně mezitím v listopadu zvýšily svá inflační očekávání, ukázal průzkum ECB.
Peněžní trhy ocenily sazbu vkladové facility ECB na 2,1 % v červenci, tedy beze změny po údajích, z 1,9 % před Vánoci. V současné době se depozitní sazba nachází na úrovni 3 %.
„Přetrvávající přilnavost inflace ve službách znamená, že ECB bude pravděpodobně pokračovat ve snižování úrokových sazeb jen pomalu, i když ekonomický výhled zůstává špatný,“ uvedl Jack Allen-Reynolds, zástupce hlavního ekonoma pro eurozónu ve společnosti Capital Economics.
Dolar si připsal 0,04 % a dosáhl 157,69 jenu a dříve poprvé od 17. července vzrostl až na 158,425 jenu, přičemž podporu čerpal z vyšších výnosů amerických státních dluhopisů.
K výprodeji jenu mohlo dojít také v důsledku úpravy pozic investorů na začátku nového roku, uvedl Šiničiro Kadota, měnový stratég společnosti Barclays (LON:BARC), který předpokládá, že dolar bude na konci března na úrovni 158 jenů.
Kanadský dolar vůči tomu americkému vzrostl o 0,1 % na 1,4315, když kanadský premiér Justin Trudeau v pondělí uvedl, že v příštích měsících odstoupí z funkce.
Analytici uvedli, že bývalý centrální bankéř Mark Carney by byl pro trh nejvhodnějším kandidátem.
Přesto počítali s tím, že vnitropolitický otřes nebude stačit na podporu kanadského dolaru, protože výhled měny zůstává vázán na celní politiku USA.
Australský a novozélandský dolar citlivé na riziko pokračovaly v růstu, přičemž australský dolar vzrostl o 0,48 % na 0,6276 USD a ten novozélandský pak o 0,63 % na 0,5679 USD.
Mezi kryptoměnami Bitcoin klesl o 0,9 % na 100 766 USD poté, co se obchodoval na nejvyšších úrovních od 19. prosince.