Libra pokračuje v poklesu, dolar roste společně s výnosy dluhopisů

Britská libra v pondělí prodloužila svůj nedávný pokles vůči dolaru a euru, což bylo způsobeno obavami investorů o fiskální udržitelnost Británie, zatímco výnosy z giltů rostly již šestý den v řadě.

Libra vůči dolaru klesla až o 0,7 % na 1,21 USD, což je nejnižší úroveň od listopadu 2023. Naposledy se pohybovala na úrovni 1,2124 USD.

Vůči euru libra klesla o 0,3 % na 84,13 pence.

Libra se dostala do hledáčku globálních obchodníků s měnami, když britské trhy zasáhl prudký růst výnosů dluhopisů, který má původ ve Spojených státech kvůli obavám z rostoucí inflace a nižším šancím na snížení sazeb ze strany Federálního rezervního systému.

Silné údaje z amerického trhu práce zveřejněné v pátek dodaly globálním výnosům dluhopisů impuls k růstu, přičemž peněžní trhy již plně nepočítají s jakýmkoli snížením sazeb ze strany Fedu v letošním roce.

Zatímco vyšší výnosy často podporují měnu, ve Velké Británii analytici očekávají, že vyšší výpůjční náklady mohou vládu donutit omezit výdaje nebo zvýšit daně, aby splnila svá fiskální pravidla, což by mohlo ovlivnit budoucí růst.

„Je zřejmé, že se něco blíží a není to kvůli ničemu, co Velká Británie v posledních dvou týdnech udělala, ale kvůli citlivosti fiskální dynamiky Spojeného království na sazby a inflaci,“ řekl Dominic Bunning, vedoucí oddělení měnové strategie G10 ve společnosti Nomura.

„Otázkou pro mě je, jestli se výnosy začnou stabilizovat, bude to dostatečný oddech, aby se tento výprodej začal zpomalovat nebo si trochu oddechl?“

Výnos britského desetiletého zlatého dluhopisu v pondělí vzrostl o 1,5 bazického bodu na 4,855 %, tedy těsně pod úroveň 4,925 % z minulého týdne, která je nejvyšší od roku 2008. Minulý týden vzrostl o více než 24 bazických bodů, což je jeho největší týdenní nárůst za poslední rok. Výnosy dluhopisů se pohybují inverzně k cenám.

Britský 30letý výnos v pondělí vzrostl na nejvyšší úroveň za posledních 27 let na 5,472 %.

Britský premiér Keir Starmer v pondělí uvedl, že vláda se bude držet fiskálních pravidel stanovených v říjnovém rozpočtu ministryně financí Rachel Reevesové a že jí plně důvěřuje. Bezprostřední reakce trhu na jeho komentáře byla malá.

Zdroj: Getty Images

Reevesová si dala malou rezervu pro splnění svého cíle vyrovnat výdaje na veřejné služby s daňovými příjmy do konce desetiletí.

Nedávný nárůst výpůjčních nákladů a pomalé údaje o růstu Spojeného království v druhé polovině roku 2024 dosažení tohoto cíle stále více ztěžují.

Pozornost se tento týden zaměří na středeční údaje o britské inflaci.

Očekává se, že spotřebitelské ceny v prosinci meziročně vzrostly o 2,6 %, tedy stejně jako v listopadu, avšak jádrový index spotřebitelských cen by měl zmírnit růst z 3,5 % na 3,4 %.

„Zveřejnění údajů o prosincovém CPI ve Velké Británii tento týden bude klíčové pro doladění očekávání ohledně rizika snížení sazeb v příštím měsíci,“ uvedla hlavní devizová stratégka Rabobank Jane Foleyová.

Rostoucí dolar tlačí na další měny, další snižování sazeb Fedu je zpochybňováno

Americký dolar v pondělí vzrostl a srazil své protějšky na několikaletá minima poté, co páteční zpráva o zaměstnanosti v USA zdůraznila sílu ekonomiky a znejasnila vyhlídky na další snížení sazeb Federálního rezervního systému.

Dolarový index, který měří americký dolar vůči koši měn, v pondělí vzrostl na nejvyšší hodnotu za více než dva roky a dosáhl maxima 110,17, čímž prodloužil nedávnou rally.

Páteční údaje ukázaly, že růst počtu pracovních míst v USA v prosinci nečekaně zrychlil a míra nezaměstnanosti klesla na 4,1 %, takže obchodníci silně omezili sázky na snížení sazeb Federálního rezervního systému v tomto roce.

Trhy nyní již plně nepočítají ani s jedním snížením sazeb ze strany Fedu v roce 2025, přičemž na začátku roku se počítalo se zhruba dvěma sníženími o čtvrt procentního bodu.

Vzhledem k tomu, že další na řadě je středeční čtení o inflaci v USA, jakékoliv proinflační překvapení by mohlo ještě více uzavřít dveře budoucímu uvolnění. Tento týden má rovněž promluvit řada představitelů Fedu.

„Když se podíváte zpět na minulý rok, objevily se obavy a náznaky, že se na trhu práce objevují trhliny, ale zdá se, že byly plně zaceleny, nikoliv jen překryty papírem,“ řekl Dominic Bunning, vedoucí oddělení FX strategie G10 ve společnosti Nomura.

„Americká ekonomika je dostatečně odolná na to, aby ospravedlnila silný dolar a odůvodnila relativně vyšší sazby.“

K očekávání méně agresivního cyklu uvolňování měnové politiky přispívá názor, že plány zvoleného prezidenta Donalda Trumpa na vysoká dovozní cla, snížení daní a omezení imigrace by mohly podnítit inflaci.

GBP=X
USD/GBP
CCY
$0.823
$0.004

0.49%

Zdroj: Canva