Dolar se před klíčovou zprávou o inflaci v USA dále stabilizuje

Po relativně jestřábím komentáři předsedy Fedu Jeroma Powella se americký dolar ve středu ustálil před klíčovými údaji o inflaci, které mohou být vodítkem pro budoucí politiku Federálního rezervního systému.

V 10:15 SEČ se dolarový index, který sleduje americkou měnu vůči koši šesti dalších měn, obchodoval mírně výše na 107,875 poté, co přes noc zaznamenal určité ztráty, když obchodníci ustoupili od rally vyvolané cly na intradenním grafu amerického dolaru.

Dolar se před americkým indexem spotřebitelských cen stabilizuje 🇺🇸

Hlavním tématem dne bude později během seance zveřejnění klíčového měsíčního údaje o inflaci v USA, který by mohl ovlivnit, jak bude Fed přistupovat k rozhodování o měnové politice v letošním roce.

Ekonomové očekávají, že celkové spotřebitelské ceny v lednu meziročně vzrostly tempem 2,9 %, což odpovídá prosincovému tempu, zatímco na meziměsíční bázi je tento ukazatel tipován na zpomalení na 0,3 % z 0,4 %.

Takzvaný jádrový ukazatel, který očišťuje od volatilních položek, jako jsou potraviny a pohonné hmoty, podle odhadů mírně zpomalil na 3,1 % z 3,2 %, meziměsíčně však zrychlil na 0,3 % z 0,2 %.

Jedná se o poslední údaj o inflaci před přímým dopadem celních opatření prezidenta Donalda Trumpa, která vstoupila v platnost tento měsíc.

„U některých Trumpových obchodů je cítit únava, kdy letošní obraty v otázce cel značně ztížily vyvození definitivních závěrů,“ uvedli analytici ING ve své poznámce. „V současné době čekáme, zda tento týden přijdou ‚reciproční‘ cla.“

Trumpova politika, včetně vyšších cel, je všeobecně považována za potenciálně podněcující inflaci v USA, což by mohlo Federálnímu rezervnímu systému v dohledné době zabránit v dalším uvolnění měnové politiky.

Mezitím Jerome Powell v úterý vystoupil před Senátem v rámci svého dvoudenního svědectví na Kapitolu – později ve středu vystoupí před výborem pro finanční služby Sněmovny reprezentantů.

Ve svém připraveném úterním svědectví předseda Fedu zopakoval, že Federální rezervní systém „nemusí spěchat s úpravou našeho politického postoje“.

Euro se na grafu posouvá výše

V Evropě se EUR/USD obchodoval o 0,1 % výše na 1,0371 a odrazil se tak od více než dvouletého minima z minulého týdne navzdory údajům, podle kterých italská průmyslová výroba v prosinci meziměsíčně poklesla o výrazných 3,1 %.

„Upřímně řečeno, je těžké vidět, že by se dnes euro dočkalo takového optimismu. Růst zůstává slabý, fiskální kavalerie zůstává v kasárnách a ECB dost možná letos sníží o dalších 100 bb, aby udržela široké rozpětí sazeb,“ uvedla ING.

„Proto, pokud uvidíme nějaké krátkodobé oživení EUR/USD řekněme do oblasti 1,0450, může se tam docela dobře zastavit.“

GBP/USD se posunul výše na 1,2443 poté, co se v úterý odrazil od prudkých ztrát, které následovaly po snížení úrokových sazeb Bank of England minulý týden.

Zdroj: Canva

Jen prudce klesá

V Asii USD/JPY vzrostl o 0,8 % na 153,68, přičemž japonský jen prudce oslabil poté, co minulý týden dosáhl téměř dvouměsíčního maxima.

Guvernér Bank of Japan Kazuo Ueda uvedl, že centrální banka bude i nadále cílit na 2% inflační cíl, ačkoli nasadil o něco méně jestřábí tón, než bylo vidět v nedávných komentářích.

Ueda také upozornil na nejistotu ohledně politiky USA pod vedením Trumpa a na to, že BOJ vyčkává na posouzení ekonomických dopadů politiky nového amerického prezidenta.

USD/CNY se zvýšil na 7,3100 a během seance se držel v úzkém rozpětí.


RBI zvyšuje jednodenní finanční injekci na podporu rupie

Indická centrální banka (Reserve Bank of India, NSE:BOI) (RBI) oznámila výrazné zvýšení objemu finančních prostředků, které plánuje dodat do bankovního systému prostřednictvím jednodenní repo aukce s proměnlivou sazbou, a to v návaznosti na své agresivní intervence na devizovém trhu během posledních dvou zasedání.

Centrální banka nabídla rekordních 2,50 bilionu rupií (28,85 mld. USD), což představuje největší jednodenní infuzi za více než rok, přičemž banky upsaly 1,94 bilionu rupií z nabízené částky.

Aktivní role RBI na devizovém trhu vedla k omezení likvidity, což ovlivnilo účinnost nedávného snížení sazeb. Operace centrální banky omezily likviditu rupií, což by mohlo bránit věřitelům přenést výhody snížených sazeb na své klienty. Účastníci trhu zdůrazňují, že přebytek likvidity je nezbytný pro účinnou transmisi snížení sazeb.

Deficit likvidity indického bankovního systému zaznamenal k 11. únoru čtyřnásobný nárůst na přibližně 2 biliony rupií. Tento prudký nárůst je přičítán odlivu daňových prostředků a výrazným dolarovým prodejům centrální banky.

RBI v pondělí prodala odhadem 4 až 7 miliard dolarů a v úterý v intervencích pokračovala s cílem posílit rupii v prostředí odlivu portfolií a obav z amerických obchodních cel.

Rozhodnutí zvýšit příliv prostředků následuje po čtvrtečním kroku RBI, kdy zdvojnásobila svůj cíl pro nákupy vládních cenných papírů na 400 mld. rupií. Za poslední měsíc RBI dodala do systému více než 1,5 bilionu rupií s cílem udržet likviditu.

Dhiraj Nim, ekonom společnosti ANZ Research, agentuře Reuters řekl: „Vzhledem k tomu, že RBI slíbila příliv likvidity, který zároveň podpoří transmisi snižování sazeb, jakýkoli agresivní prodej deviz omezí tento záměr. Domnívám se, že RBI bude chtít sterilizovat jakékoli velké devizové intervence, které by výrazně odčerpaly domácí likviditu, aby ji udržela kolem neutrální hodnoty v souladu s nastavením měnové politiky.“ Cílem tohoto přístupu je vyvážit dopady intervencí na devizovém trhu s potřebou udržet neutrální nastavení likvidity v souladu s cíli měnové politiky.