„Dr. Doom“ Roubini očekává „dlouhou, ošklivou“ recesi a propad akcií o 40 %

Ekonom Nouriel Roubini, který správně předpověděl finanční krizi v roce 2008, vidí, že na konci roku 2022 dojde v USA i celosvětově k „dlouhé a ošklivé“ recesi, která by mohla trvat celý rok 2023, a k prudké korekci indexu S&P 500.

„Dokonce i při obyčejné recesi může index S&P 500 klesnout o 30 %,“ řekl Roubini, předseda a výkonný ředitel společnosti Roubini Macro Associates, v pondělním rozhovoru. Při „skutečně tvrdém přistání“, které očekává, by mohl klesnout o 40 %.

Roubini, jehož prozíravost v souvislosti s pádem realitní bubliny v letech 2007 až 2008 mu vynesla přezdívku Dr. Doom, uvedl, že ti, kdo očekávají mělkou recesi v USA, by se měli zaměřit na velký poměr zadlužení podniků a vlád. S růstem sazeb a zvyšováním nákladů na obsluhu dluhu „zemře mnoho zombie institucí, zombie domácností, podniků, bank, stínových bank a zombie zemí,“ řekl. „Takže uvidíme, co se stane.“

Roubini, který v průběhu býčích i medvědích trhů varoval, že úroveň globálního zadlužení stáhne akcie dolů, uvedl, že dosažení 2% míry inflace bez tvrdého přistání bude pro Federální rezervní systém „mission impossible“. Na současném zasedání očekává zvýšení sazeb o 75 bazických bodů a v listopadu i prosinci o 50 bazických bodů. To by vedlo k tomu, že by se sazba Fed Funds do konce roku pohybovala mezi 4 % a 4,25 %.

Nicméně přetrvávající inflace, zejména v oblasti mezd a sektoru služeb, bude podle něj znamenat, že Fed „pravděpodobně nebude mít jinou možnost“ než zvyšovat sazby více a sazby fondů se budou pohybovat směrem k 5 %. Kromě toho negativní nabídkové šoky přicházející z pandemie, rusko-ukrajinského konfliktu a čínské politiky nulové tolerance Covidu přinesou vyšší náklady a nižší hospodářský růst. To ztíží dosažení současného cíle Fedu v podobě „růstové recese“ – prodlouženého období mírného růstu a rostoucí nezaměstnanosti s cílem zastavit inflaci.

Zdroj: Unsplash

Jakmile se svět ocitne v recesi, Roubini neočekává fiskální stimulační prostředky, protože vládám s příliš velkým dluhem „dojdou fiskální náboje“. Vysoká inflace by také znamenala, že „pokud provedete fiskální stimuly, přehřejete poptávku“.

V důsledku toho Roubini vidí stagflaci jako v 70. letech 20. století a masivní dluhovou krizi jako za globální finanční krize.

„Nebude to krátká a mělká recese, bude těžká, dlouhá a ošklivá,“ řekl.

Roubini očekává, že recese v USA a ve světě potrvá celý rok 2023, v závislosti na tom, jak silné budou nabídkové šoky a finanční potíže. Během krize v roce 2008 byly nejvíce zasaženy domácnosti a banky. Tentokrát podle něj podniky a stínové banky, jako jsou hedgeové fondy, fondy soukromého kapitálu a úvěrové fondy, „implodují“.

V Roubiniho nové knize „Megathreats“ identifikuje 11 střednědobých negativních nabídkových šoků, které snižují potenciální růst tím, že zvyšují výrobní náklady. Patří mezi ně deglobalizace a protekcionismus, přesun výroby z Číny a Asie do Evropy a USA, stárnutí populace ve vyspělých ekonomikách a na rozvíjejících se trzích, omezení migrace, oddělení USA a Číny, globální změna klimatu a opakující se pandemie. „Je jen otázkou času, kdy se objeví další ošklivá pandemie,“ řekl.

Jeho rada pro investory: „Musíte se vyvarovat akcií a mít více hotovosti.“ Přestože hotovost je erodována inflací, její nominální hodnota zůstává na nule, „zatímco akcie a další aktiva mohou klesnout o 10, 20, 30 %“. U dluhopisů s pevným výnosem doporučuje držet se dál od dluhopisů s dlouhou dobou trvání a přidat ochranu proti inflaci z krátkodobých státních dluhopisů nebo dluhopisů s inflačním indexem, jako jsou TIPS.