Sport: Seznamte se s „chlapeckým klubem miliardářů“ Formule 1

V době, kdy se množí kritika nákladů na účast v elitních soutěžích motoristického sportu a kdy vstupuje v platnost nový limit nákladů, tito miliardáři vkládají peníze do týmů, okruhů a dalších zařízení F1.

Lewis Hamilton by se bez podpory svého otce, který má několik zaměstnání, nikdy neprosadil v motokárách v rodné Anglii. Nyní je jezdcem týmu Mercedes ve formuli 1 a má na kontě rekordních sedm titulů mistra světa, přesto ostře kritizoval množství peněz potřebných k tomu, aby byl v motoristickém sportu konkurenceschopný, a v květnu řekl španělskému deníku AS, že F1 je „klub chlapců miliardářů“.

„Kdybych měl začít znovu z dělnické rodiny, nebylo by možné, abych tu dnes byl,“ řekl Hamilton, jediný černošský jezdec F1 na startovním roštu a otevřený zastánce rozmanitosti v motorsportu. Má pravdu: Ředitel a generální ředitel Mercedesu Toto Wolff nedávno řekl německé televizní stanici RTL, že jedna sezóna ve Formuli 3, která je odrazovým můstkem do F1, stojí jezdce více než 1 milion dolarů.

Zdroj: Getty Images

Nedávno byli tři noví jezdci na startovním roštu – Nikita Mazepin z Haasu, Lance Stroll z Aston Martinu a Nicholas Latifi z Williamsu – kritizováni za to, že si místo v F1 vydobyli díky obrovskému majetku svých otců, a nikoli na základě vlastních zásluh, a že jim zůstala letitá nálepka „placených jezdců“. V kombinaci s novým nákladovým stropem, který stanovila smlouva uzavřená mezi týmy F1 a kontrolními společnostmi a který má omezit výdaje na zlepšení výkonnosti vozů – mimo jiné s mezerami pro platy jezdců – není divu, že napětí kolem bohatství v paddocku F1 jen roste. Podle odhadů časopisu Forbes se v F1 od sezony 2021 angažuje nejméně deset miliardářů s celkovým majetkem 146 miliard dolarů.

Zde je přehled nejbohatších majitelů týmů, sponzorů a dalších osobností tohoto sportu. Čisté jmění je uvedeno k červenci 2021.

Carlos Slim

Čistý majetek: 71 miliard dolarů
Claro, odnož pan-latinskoamerické telekomunikační společnosti America Movil, kterou vlastní mexický magnát Carlos Slim, je sponzorem týmu Red Bull a logo společnosti je umístěno na zadním křídle jeho vozů. Slim údajně sponzoroval mexického jezdce Sergia Péreze od jeho motokárových začátků až po jeho současnou kariéru jezdce Red Bullu. Zdá se, že mezi oběma muži vznikl blízký vztah: Pérez v příspěvcích na Instagramu označil Slima za svého otce, přítele a oporu.

Zdroj: Getty Images

Dietrich Mateschitz

Čistý majetek: 27,5 miliardy dolarů
Dietrich Mateschitz, spoluzakladatel a generální ředitel všudypřítomného energetického nápoje Red Bull, vlastní 49% podíl v této nápojové společnosti. Red Bull se v posledních sezónách stal dominantní silou v F1 se dvěma týmy na startovním roštu: Red Bull a AlphaTauri, juniorský tým a tréninkový tým. Mateschitz vlastní také Red Bull Ring, trať v rakouském Spielbergu, která nahradila A1-Ring, který koupil v roce 2004 za nezveřejněnou částku. Od roku 2014 zde každoročně pořádá Velkou cenu Rakouska.

Zdroj: Getty Images

Sir James Ratcliffe

Čistý majetek: 16,3 miliardy dolarů
Ineos, britský petrochemický gigant sira Jamese Ratcliffa, vlastní 33% podíl ve společnosti Mercedes, která je dominantní silou na startovním roštu díky mistrovské sérii pilota Lewise Hamiltona. O zbývající podíl v týmu se dělí německá automobilka Daimler AG a šéf týmu Toto Wolff. Společnost Ineos je relativně novým účastníkem, který svůj podíl v týmu Mercedes získal (za nezveřejněnou částku) v prosinci. Samostatně společnost Ineos uzavřela v dubnu 2020 pětiletou sponzorskou smlouvu s Mercedesem na 128 milionů dolarů.

Zdroj: Reuters

John C. Malone

Čistý majetek: 7,7 miliardy dolarů
Americký telekomunikační miliardář John C. Malone dohlíží na komerční práva F1 prostřednictvím skupiny Formula One Group, kterou Maloneho společnost Liberty Media získala v roce 2017 za 4,4 miliardy dolarů. Přezdívá se mu „kabelový kovboj“, protože v průběhu let uzavřel mnoho smluv s kabelovými společnostmi, a údajně se snaží podpořit zájem Američanů o F1 mimo jiné prostřednictvím většího počtu amerických závodů. Jeho společnost Liberty Media vlastní také klub Atlanta Braves a 77% podíl v satelitní rozhlasové síti SiriusXM.

Zdroj: Getty Images

Stephen Ross

Čistý majetek: 7 miliard dolarů
Stephen Ross, významný republikánský dárce a většinový vlastník týmu NFL Miami Dolphins, použil část svého jmění, které se odhaduje na 7 miliard dolarů, na to, aby v roce 2022 poprvé přivedl na Hard Rock Stadium do Miami závody F1. Ross založil společnost Related Companies, developera stojícího za newyorským kancelářským a obchodním komplexem Hudson Yards, a vlastní značky SoulCycle a Equinox Fitness, které jsou vhodné pro mileniály.

Zdroj: Bloomberg

Antony Ressler

Čistý majetek: 5 miliard dolarů
Soukromý magnát Antony Ressler vlastní část britského závodního týmu McLaren, přičemž společnost Ares Management, kterou spoluzaložil a které předsedá, byla součástí konsorcia vedeného MSP Sports Capital, které v prosinci 2020 získalo 15% podíl ve společnosti McLaren. Tento podíl se má do konce roku 2022 zvýšit na 33 %.

Zdroj: Getty Images

Bernie Ecclestone

Čistý majetek: 3,4 miliardy dolarů
Bernie Ecclestone byl v podstatě sesazen z pozice generálního ředitele skupiny Formula One Group miliardářem Johnem C. Malonem po akvizici skupiny společností Liberty Media v roce 2016. „Byl jsem odvolán,“ řekl v roce 2017 jednomu německému závodnímu médiu a další podrobnosti neposkytl. Po svém čtyřletém působení byl jmenován emeritním předsedou a poradcem, ale po jeho rasistických výrocích v červnu 2020 mu nebyla smlouva prodloužena. Ecclestone zůstává vlivný a je často citován ve zprávách o F1. Bývalý šéf formule 1 Bernie Ecclestone byl obviněn z podvodu. Britskému daňovému úřadu (HMRC, Her Majesty’s Revenue and Customs) nepřiznal majetek v hodnotě více než 400 milionů liber (11,6 miliardy korun), který držel v zahraničí.

Zdroj: Reuters

Lawrence Stroll

Čistý majetek: 3,2 miliardy dolarů
Lawrence Stroll je výkonným předsedou týmu Aston Martin, za který závodí jeho syn Lance Stroll. Lawrence Stroll, který zbohatl na vedení americké módní značky Michael Kors díky IPO v roce 2011, se v dubnu 2020 dostal k 16% podílu ve společnosti Aston Martin díky rebrandingu a fúzi samostatného týmu F1, který vlastnil (dříve známého jako Racing Point). Následovala tak jeho investice ve výši 238 milionů dolarů do této legendární britské automobilky v lednu 2020.

Zdroj: Bloomberg

John Paul DeJoria

Čistý majetek: 2,6 miliardy dolarů
Texaský okruh Circuit of the Americas je od svého otevření v roce 2012 domovem Velké ceny Austinu a mezi jeho investory patří John Paul DeJoria, zakladatel tequily Patrón a spoluzakladatel vlasových produktů Paul Mitchell. ROKiT Drinks, dceřiná společnost DeJoriovy telekomunikační společnosti ROKiT Group, měla být titulárním sponzorem sužovaného závodního týmu Williams až do roku 2023, ale tým smlouvu v roce 2020 z nezveřejněných důvodů vypověděl.

Zdroj: Reuters