Král Karel III: monarcha a zkušený miliardář a podnikatel

Jako dlouholetý následník britského trůnu Karel III. profesionalizoval ospalé podnikání a finančně se mu dařilo. Nyní se chystá zdědit ještě více. Bude aktivním investorem, nebo ustoupí stranou a přenechá iniciativu jiným?

Když se většině lidí vybaví král Karel III, představí si bývalého prince z Walesu, jak hraje pólo, podává si ruce, pronáší přípitky nebo chválí ekologické zahradnictví. Ale zatímco to dělal, budoval také obchodní impérium. Dnes má hodnotu přes miliardu liber a rychle roste.

Když mluvíme o Charlesovi, máme před sebou soukromého občana, dlouholetého státního úředníka a nyní, ve svých 73 letech, hlavu státu. Definovat, co je soukromé a co státní, není vždy snadné. Je nepochybné, že velká část třpytivé pompy, jako jsou korunovační klenoty, Windsorský hrad, Kensingtonský palác a Buckinghamský palác, patří státu, a nikoli královské rodině.

Karel III. dnes nicméně ovládá velké majetkové a investiční portfolio a jeho profil bude brzy zdobit měnu země. Pohled zpět ukazuje zájem o podnikání plné daňových úlev, obchodů s nemovitostmi a některých offshorových účtů.

Cornwallské vévodství, historická anomálie

Zdroj: Getty Images

Jako princ z Walesu byl Charles z velké části závislý na Cornwallském vévodství, z něhož financoval své osobní i úřední výdaje. Vévodství je soukromý podnik, který zahrnuje přibližně 52 450 hektarů půdy rozkládající se na území 20 hrabství v Anglii a Walesu.

Portfolio nemovitostí zahrnuje 260 plně vybavených farem, lesy a četné obytné a komerční nemovitosti. Vévodství rovněž kontroluje části pobřeží a má portfolio finančních investic.

Vévodství existuje od roku 1337 a původně bylo prostředkem k podpoře následníka trůnu. Podle zákona nemůže příjemce majetek prodávat a dostává pouze výplatu z dosažených příjmů.

V roce 1969, kdy bylo Charlesovi 21 let, začal pobírat plný příjem vévodství. V osmdesátých letech se začal aktivněji zajímat o to, co bylo do té doby spíše poklidným podnikáním.

„To, co Charles udělal jinak, bylo, že se podílel na jeho profesionalizaci pro pozdně kapitalistickou dobu. Vévodství například najalo manažery a profesionální zaměstnance, kteří diverzifikovali jeho portfolio,“ uvedla Laura Clancy, lektorka na Lancasterské univerzitě a autorka knihy „Running the Family Firm: How the monarchy manages its image and our money.“

„To znamenalo, že se nejednalo jen o hromadu půdy, ale spíše o portfolio, které je produktivní,“ řekla pro DW.

V současné době se na vedení společnosti podílí 180 zaměstnanců z ústředí v Londýně a různých místních poboček. Jejich hlavním zaměřením zůstávají pozemky, pronájem a rozvoj nemovitostí. V roce 2017 však dokumenty známé jako Paradise Papers ukázaly, že investovali peníze do offshorových společností. Ačkoli to možná budí rozpaky, mluvčí Charlese zaštítil s tím, že za investiční rozhodnutí jsou zodpovědní jiní.

A navzdory mnoha dlouhodobým nájemníkům si v průběhu let někteří nájemníci stěžovali, že nedostávají férové nabídky. Loni vyšlo najevo, že tehdejší princ využíval po desetiletí svého vlivu k prověřování zákonů, které bránily nájemníkům v nákupu nemovitostí. Přesto pro něj bylo vévodství zlatým dolem.

Profesionalizace Cornwallského vévodství

Zdroj: Getty Images

Za rok 2002/2003 vykázalo vévodství příjmy ve výši přibližně 10 milionů liber, které byly následně převedeny na Charlese. Celková hodnota majetku se pohybovala kolem 400 milionů liber. Od té doby se čísla podle výročních zpráv téměř každý rok zvyšovala.

Za rok 2011/2012 vévodství vykázalo příjmy ve výši 18,3 milionu liber a ocenilo majetek na 728 milionů liber. Za rok končící 31. března 2022 vykázalo vévodství příjmy pro knížete ve výši 23 milionů liber a čistý majetek ve výši 1,049 miliardy liber. To znamená, že příjmy se více než zdvojnásobily, zatímco hodnota majetku vzrostla za dvě desetiletí téměř o 200 %.

Dalším štěstím je, že vláda osvobodila vévodství od daně z příjmu právnických osob. Kníže sice od roku 1993 dobrovolně platí daň z příjmu z peněz získaných z vévodství – ale až po odečtení svých oficiálních výdajů.

Předání vévodství a přechod k větším věcem

Nyní, když je Charles králem, předá Cornwallské vévodství svému synovi Williamovi. Výměnou za to bude mít nový král tři další zdroje příjmů: příjmy z Lancasterského vévodství, platby z korunního majetku a svůj podíl na osobním jmění královny Alžběty.

Lancasterské vévodství je podobné cornwallskému vévodství. Nepatří panovníkovi, ale pobírá z něj příjmy. V loňském roce lancasterské vévodství a jeho 18 000 hektarů venkovské půdy a prvotřídní nemovitosti v Londýně vyplatily královně 24 milionů liber a disponovaly majetkem ve výši 652 milionů liber.

Crown Estate je majetek v hodnotě několika miliard liber, který zahrnuje i velkou část mořského dna kolem země. Ani tento majetek nepatří panovníkovi, ale je mu zaručena platba z jeho výnosů, tzv. suverénní grant. Spravuje jej správní rada bez účasti královské rodiny. V loňském roce vynesl 313 milionů liber zisku a královně vyplatil 86 milionů liber na pokrytí úředních povinností, zaměstnanců, cestovních výdajů a údržby paláce. Zbytek připadl vládě.

K tomu všemu je třeba připočíst vše, co Charles zdědí přímo z osobního majetku své matky, tedy například nemovitosti – zámek Balmoral ve Skotsku, kde Alžběta II. zemřela, a Sandringham – dostihové koně, hotovost, investice a nenahraditelnou sbírku šperků, uměleckých děl a nábytku shromažďovanou po generace. V loňském roce časopis Forbes odhadl hodnotu královnina majetku na přibližně 500 milionů dolarů.

Příliš bohaté pro lidi?

Zdroj: Getty Images

Pokud jde o investice, královna prý měla z hlediska správy volné ruce. Někteří se ptají, zda se král Karel do svých nových finančních zájmů zapojí stejně jako v době, kdy byl princem z Walesu.

Ať už se král ujme finančních otěží, nebo ne, nemůže zakrýt skutečnost, že tato privilegia se táhnou staletí a nejsou založena na osobních úspěších. Jsou připomínkou nadměrné moci v konstituční monarchii.  

Stejně tak se mnohým nelíbí, že je Charles osvobozen od standardní 40% dědické daně, což je dohoda uzavřená s vládou před desítkami let. Jiní argumentují tím, že královská rodina je magnetem pro turisty a jedinečným způsobem propagace Spojeného království.

Laura Clancyová z Lancasterské univerzity označila rodinu za „firmu“, která ji má demaskovat jako korporaci a pochopit její bohatství a moc. Nemyslí si však, že jejich bohatství, netransparentnost a nerovnost, kterou demonstrují, budou zhoubou monarchie.

Tajemství královny spočívalo v tom, že byla „tichou osobou“ a nezasahovala do veřejných debat, řekl DW Nikhil Kumar, zástupce globálního redaktora časopisu Grid. Její dlouhověkost jí dodávala „hvězdný prach dějin“. Uvidíme, zda si král Karel dokáže udržet tuto pozici. Pokud ne, ani všechny peníze světa nemusí monarchii zachránit.