FIRE je zkratka pro americký trend Financial Independence, Retire Early (finanční nezávislost, předčasný odchod do důchodu) a zahrnuje závazek snížit své každodenní výdaje a urychlit investiční strategii. Dnes je v USA dokonce už i koncept důchodového pojištění FatFIRE.
FatFIRE jde ještě o krok dál. Vyznavači tohoto nového hnutí chtějí být schopni „odejít do důchodu s tučnou hromadou peněz“, která jim umožní žít s přibližně 100 000 dolary ročně. Podle časopisu Fortune se FatFIRE oddělilo od FIRE v roce 2016, když se jeden z uživatelů Redditu rozhodl, že omezit své výdaje na minimum není jeho představa o dobrém čase.
A tak se zrodil subreddit r/fatFIRE. Dnes má více než 330 000 členů. Nevýhodou FatFIRE je, že je neuvěřitelně nerealistický. Jen málo lidí má schopnosti na to, aby to zvládli. Finanční plánovačka Dana Menardová to odhaduje asi na desetinu populace.
Pokud se však domníváte, že do této kohorty patříte, zde je několik investic, které vám pomohou s realizací snů o FatFIRE.
LVMH (LVMUY)
Indický miliardář Gautam Adani nedávno předstihl Bernarda Arnaulta, spoluzakladatele a generálního ředitele společnosti LVMH (OTCMKTS:LVMUY), na pozici třetího nejbohatšího člověka na světě. Arnault klesl na čtvrtou příčku, jeho majetek se odhaduje na 133 miliard dolarů. K jeho propadu v žebříčku jistě přispěl 22% pokles akcií LVMH za poslední rok.
Zdroj: Reuters
Ale Arnault nebude klesat dlouho a ani akcie LVMH nebudou klesat dlouho. LVMH je jedním z nejlepších podniků na světě se stabilními luxusními značkami, kterým se nemůže nikdo rovnat.
Pokud si myslíte, že řídit podnik plný luxusních značek je snadné, zamyslete se znovu. Qiu Yafu, předseda čínské skupiny Shandong Ruyi, utratil za posledních šest let více než 3 miliardy dolarů za nákup evropských módních značek a dalších aktiv. Chvíli se o něm mluvilo v celé zemi. Nyní se však bývalý továrník snaží udržet svůj majetek, a to jen čtyři roky poté, co veřejně prohlásil, že chce ze Šan-tungu vytvořit čínský LVMH. Zjistil, že LVMH je jen jeden.
V roce 2021 vygenerovalo 75 značek společnosti tržby ve výši 64,2 miliardy eur (62,2 miliardy dolarů) a čistý zisk 12 miliard eur (11,6 miliardy dolarů) z více než 5 500 obchodů po celém světě.
Stále se píší články o tom, že makrosíly, jako je inflace, recese, Covid-19, válka na Ukrajině atd. zpomalí dodavatele luxusního zboží. O této skutečnosti svědčí podle kritiků korekce akcií LVMH v uplynulém roce. Já však tvrdím, že se jedná o akcie, které budete chtít vlastnit směrem k dalšímu býčímu trhu.
Berkshire Hathaway (BRK-B)
Stejně jako ETF na utility je Berkshire Hathaway (NYSE:BRK-B) tak trochu defenzivní hrou. Její diverzifikace poskytuje investorům určitou ochranu proti poklesu. Všimněte si, že jsem řekl „určitou“. Její akcie v roce 2022 klesly o téměř 11 %.
Společnost Berkshire Hathaway se stala nejznámější díky svému velkému podílu ve společnosti Apple. Společnost vlastní 5,6 % jeho akcií. Když má Apple špatný den – 20. září ztratil 154 miliard dolarů tržní hodnoty – akcie BRK.B pocítí bolest, protože AAPL tvoří přibližně 40 % jejího akciového portfolia.
Berkshire je samozřejmě mnohem víc než jen třetím největším akcionářem akcií Apple. Je to podílový fond bez poplatků. V roce 2021 dosáhla významných příjmů a zisku před zdaněním – 276,1 miliardy dolarů, respektive 110,7 miliardy dolarů – a zároveň pokračuje v hledání lukrativních míst pro investování přebytečné hotovosti.
Zdroj: Berkshire
Například Warren Buffett pokračuje v hromadění akcií společnosti Occidental Petroleum (NYSE:OXY). Berkshire nyní vlastní 20,2 % této ropné a plynárenské společnosti, kterou vede generální ředitelka Vicki Hollubová, čímž se OXY stává šestým největším podílem Berkshire. Nedávno Berkshire získala souhlas Federální energetické regulační komise k nákupu až 50 % akcií OXY.
Před čtyřiadvaceti měsíci nevypadala Buffettova sázka příliš dobře. Ale díky tomu, že hraje dlouhou hru, pokračuje v kličkování, když ostatní kličkují. Ne nadarmo je nejlepší.