Americký dolarový index navázal tam, kde minulý týden skončil, a vystoupal na nejvyšší úroveň od května 2002 114,52, než v brzkých ranních hodinách v Evropě část své denní rallye ustoupil. V působivém výkonu dolaru hraje roli averze k riziku, jestřábí komentáře Fedu a rostoucí výnosy amerických státních dluhopisů. Před údaji o národním indexu aktivity chicagského Fedu a indexu výrobní aktivity dallaského Fedu z USA bude v evropském ekonomickém programu uveden průzkum nálady IFO z Německa. V pondělí rovněž vystoupí prezidentka Evropské centrální banky (ECB) Christine Lagardeová a několik členů FOMC.
Před víkendem údaje o amerických indexech PMI odhalily, že podnikatelská aktivita v sektoru služeb na začátku září výrazně oživila. Kromě toho kompozitní PMI prudce vzrostl na 49,3 ze 44,6 v červenci a výrobní PMI se zvýšil na 51,8 z 51,1 ve stejném období.
V nedělním rozhovoru pro televizi CBS prezident atlantského Fedu Raphael Bostic zopakoval, že inflace je příliš vysoká a že je třeba udělat vše pro její snížení. Bostic bude znovu hovořit v pondělí. Později během dne mají promluvit také prezidentka Clevelandské federální rezervní banky Loretta Mesterová a prezidentka Federální rezervní banky v Dallasu Lorie Loganová. Mezitím se výnosy desetiletých amerických státních dluhopisů zvýšily o více než 2 % na 3,78 %.
Měnový pár EUR/USD minulý týden ztratil více než 300 pipů a během pondělního asijského obchodování se propadl na nejslabší úroveň od června 2002 na 0,9570. Naposledy se pár obchodoval hluboko v záporném teritoriu poblíž 0,9630.
Měnový pár USD/CAD – Zdroj: Autochartist
Na počátku asijské seance se měnový pár GBP/USD dostal na nové historické minimum 1,0355. Neuspokojivé zvýšení sazeb Bank of England o 50 bazických bodů na začátku týdne a plán britské vlády snížit daně a zvýšit veřejné půjčky vyvolaly před víkendem neúprosný výprodej GBP. Ačkoli se pár v brzkých ranních hodinách v Evropě zotavil nad úroveň 1,0600, na denní bázi je stále o více než 2 % níže. Mezitím se na trhu objevily spekulace, že by BoE mohla uspořádat mimořádné zasedání a zvýšit svou základní úrokovou sazbu, aby omezila oslabování britské libry.
Rostoucí americké výnosy a široce založená síla dolaru umožnily páru USD/JPY v pondělí pokračovat v růstu směrem k 144,00. Po intervenci na devizových trzích z minulého týdne „se nemění náš postoj, že budeme reagovat na pohyby trhu podle potřeby“, zopakoval v pondělí japonský ministr financí Šunichi Suzuki. Údaje z Japonska ukázaly, že index PMI ve službách banky Jibun na začátku září vzrostl na 51,9 ze srpnových 49,5 bodu a index PMI ve zpracovatelském průmyslu se snížil z 51,5 bodu na 51 bodů.
Pár USD/CAD navazuje na býčí proražení z minulého týdne a v pondělí získává určitou následnou trakci. Momentum zvedá spotové ceny na nejvyšší úroveň od června 2020, kolem oblasti 1,3640 během časné evropské seance, a je sponzorováno kombinací několika faktorů.
Ceny ropy zahajují nový týden poklesem a dostávají se na nové několikaměsíční minimum v obavách, že hlubší globální ekonomický pokles poškodí poptávku po pohonných hmotách. To se zase projevuje podkopáváním na komodity navázané loonie, což spolu s neutuchajícími nákupy amerického dolaru nadále posiluje pár USD/CAD.