Jihokorejské úřady uvedly, že mezinárodní policejní organizace vydala červené oznámení na spoluzakladatele společnosti Terraform Labs Do Kwona.
Interpol podle agentury Bloomberg údajně schválil žádost jihokorejské prokuratury o vydání červeného oznámení na Do Kwona, spoluzakladatele zkrachovalého ekosystému Terra.
Kwon byl obviněn z porušení pravidel kapitálových trhů v Jižní Koreji a čelí právním výzvám v několika jurisdikcích.
Podle textové zprávy jihokorejských státních zástupců bylo na spoluzakladatele Terraform Labs vydáno červené oznámení, což znamená, že orgány činné v trestním řízení po celém světě budou nyní spolupracovat na vyhledání a zatčení zakladatele kryptografické společnosti.
Zdroj: cryptoslate.com
Červená oznámení Interpolu se vydávají v případě uprchlíků hledaných buď k trestnímu stíhání, nebo k výkonu trestu a fungují jako žádost orgánům činným v trestním řízení po celém světě, aby danou osobu vypátraly a předběžně zatkly do doby vydání, předání nebo podobného právního opatření.
V době psaní tohoto článku se Kwon dosud neobjevil na červeném seznamu Interpolu, který obsahuje celkem 7 512 jmen. Jedná se o značně spletitý případ a uvidíme, jak to všechno dopadne.
Kwon byl spolu s dalším spoluzakladatelem společnosti Terraform Labs Danielem Shinem klíčovou osobou stojící za algoritmickým stablecoinem TerraUSD, kdysi devátým největším aktivem v odvětví podle tržní kapitalizace, a jeho sesterským tokenem LUNA.
Ekosystém Terra letos v květnu implodoval, což vedlo k obrovským ztrátám na kryptotrhu, kdy během několika týdnů zmizelo z majetku investorů více než 40 miliard dolarů.
Jihokorejská prokuratura vydala na Kwona 14. září zatykač. Požádali také ministerstvo financí, aby zrušilo platnost jeho pasu. Následovala žádost Interpolu o vydání červeného oznámení na Do Kwona.
Podle jihokorejských státních zástupců Kwon odjel do Singapuru koncem dubna, ale místo jeho pobytu zůstává nejasné. Singapurská policie začátkem tohoto měsíce uvedla, že se v městském státě nenachází.
Naposledy se Kwon objevil na sociálních sítích 17. září, kdy na Twitteru uvedl, že není „na útěku ani nic podobného“, a dodal, že „pro všechny vládní agentury, které projevily zájem o komunikaci, jsme v plné spolupráci a nemáme co skrývat“.
Situace okolo celé sítě Terra je na konci dne samozřejmě více než jen kontroverzní záležitostí. Protokol Anchor, který měl hladovým obchodníkům vydělávat prakticky bez rizika až 20 % ročně se na konec ukázal jako dlouhodobě neudržitelný model. Samotná myšlenka možná mohla být i chvályhodná a legitimní,, možná se tady ale příliš nepočítalo se závratnými propady na krypto trhu. Dnes už tuto situaci nejspíš dokonale rozklíčovat nedokážeme, pravdou ovšem zůstává, že pro celý sektor decentralizovaných financí se tento případ stal poměrně zásadní noční můrou. Důvěra v některé projekty klesla na minimum. A ohrožemn byl pak samozřejmě i samotný pojem stablecoin. Investoři se najednou začali ptát, na čem je ta domnělá stabilita u podobných projektů vlastně vůbec založena. Do problémů se tak minimálně krátkodobě dostal třeba i takový Tether a další coiny založené na podobném základu.