Obchodník s miliardami liber a pokles libry na paritu v letošním roce

Obchodník, který v roce 2008 vydělal miliardy, kupuje libru blízko historického minima

Bývalý manažer hedgeového fondu, který se proslavil ziskem 2,7 miliardy dolarů z obchodování během globální finanční krize, nakupuje libru v den, kdy se měna propadla na historické minimum.

Stephen Diggle v pondělí použil 10 % aktiv „malého fondu“ na nákup libry šterlinků k financování investic ve Velké Británii, zejména akcií společností, které mají zisky v amerických dolarech, ale náklady v britské měně, uvedl v e-mailu pro agenturu Bloomberg. Název a velikost fondu neupřesnil.

„Nevolám po obchodním minimu. Kdo to sakra ví?“ řekl investor se sídlem v Singapuru. „Ale proti pětiletému nebo desetiletému průměru je nyní libra šterlinků velmi levná.“

Investoři se zbavují měny poté, co britský ministr financí Kwasi Kwarteng přislíbil další snížení daní, čímž riskuje, že míra inflace v zemi a vládní dluh prudce vzrostou. Sterling se propadl nejvíce od března 2020, tedy od začátku pandemie Covid-19.

Stephen Diggle – Zdroj: Asianinvestor.net

Diggle v roce 2001 spoluzaložil hedgeový fond Artradis Fund Management Pte zaměřený na volatilitu. Artradis si získal své jméno díky lukrativním sázkám v letech 2007 a 2008. Později jeho rodinná kancelář Vulpes Investment Management Pte investovala do aktiv včetně biotechnologických podniků, avokádových sadů na Novém Zélandu, německých nemovitostí a evropských zbrojařských firem, jejichž akcie prudce vzrostly po ruské invazi na Ukrajinu.

Sázka na libru šterlinků nebyla jen oportunistickým obchodováním s měnou, protože firma má ve Spojeném království investice, které libru potřebují, napsal Diggle a dodal, že nevidí důvod, proč „prudká reakce na minirozpočet je oprávněná“.

Poměr dluhu Spojeného království k hrubému domácímu produktu je nižší než u většiny zemí G7, což dává vládě určitý prostor pro takové uvolnění, uvedl Diggle. „Snížení daní se mi líbí. Daně ve Spojeném království se posunuly příliš vysoko a pravděpodobně dusily růst,“ řekl.

Pravděpodobnost, že libra letos klesne na paritu, vzrostla na 60 %

Na základě ocenění opčního trhu se zdá být stále pravděpodobnější, že libra šterlinků letos klesne na paritu vůči dolaru.

Implikovaná volatilita mezi librou a dolarem naznačuje, že existuje 60% pravděpodobnost, že spotová cena dosáhne 1,00 před koncem tohoto roku – na základě spotového obchodování na úrovni 1,0552 – ve srovnání s 32 % v pátek. Měnový pár se v pondělí během asijského obchodování propadl na rekordní minimum 1,0350 poté, co Kwasi Kwarteng, nový kancléř státní pokladny, naznačil, že se možná chystá další snížení daní.

Trhy rovněž očekávají extrémní turbulence, přičemž tříměsíční implikovaná volatilita šterlinků vůči dolaru v pondělí vzrostla o 4,31 procentního bodu na 20,05 %. To se rychle blíží maximu 20,62 %, kterého bylo dosaženo během pandemického kolapsu v roce 2020.

Zdroj: Unsplash

Tyto pohyby přicházejí poté, co britská vláda v pátek oznámila nejradikálnější balíček daňových škrtů od roku 1972, což u investorů a ekonomů vyvolalo obavy, že fiskální stimuly vyvolají zadlužení země na nedostupnou úroveň a dále rozdmýchají inflaci.

Bývalý ministr financí Lawrence Summers byl jedním z nejhlasitějších kritiků, kteří útočili na hospodářskou politiku nově nastoupivší britské premiérky Liz Trussové, a řekl v pořadu „Wall Street Week“ televize Bloomberg, že změny vytvářejí podmínky pro to, aby se libra propadla za paritu s americkým dolarem.

Sterling byl pod tlakem již poté, co Bank of England minulý týden rozhodla o zvýšení sazeb pouze o 50 bazických bodů oproti 75 bazickým bodům Federálního rezervního systému. K negativnímu sentimentu vůči libře přispívají obavy z inflace ve Spojeném království, která podle odhadů dosahuje vrcholu přes 10 %, rekordně nízká spotřebitelská důvěra a údaje z průzkumů naznačující, že výrobní sektor i sektor služeb se nacházejí v kontrakci.