Obchodníci říkají, že pohyby měn jsou „pozoruhodné“ a připomínají kasino

Obchodování na bouřlivých devizových trzích se podle některých obchodníků, kteří se pohybují na trzích, jež jsou zmítány výkyvy v důsledku snahy centrálních bank a vlád o nápravu ekonomik, podobá kasinu.

V minulém týdnu obchodníci, kteří byli zbaveni spánku, pracovali bez ustání a radili klientům ohledně mimořádných pohybů na trzích: pádu britské libry na historické minimum, japonské měnové intervence na podporu klesajícího jenu a hlubšího propadu eura pod dolarovou paritu.

Nad tím vším se tyčí mocný americký dolar, který se obchoduje na dvacetiletém maximu. Někteří nevidí konec této prudké volatility.

„Teď je to opravdu jako v kasinu,“ řekl John Doyle, viceprezident pro obchodování a dealing ve společnosti Monex USA, který uvedl, že je v rozhovorech s klienty více praktický a mimořádně opatrný, pokud jde o riziko.

„Museli jsme být mimořádně ostražití, pokud jde o naše interní zásady obchodování, abychom se ujistili, že nepodstupujeme žádné nepřiměřené riziko,“ řekl Doyle. „Disciplína byla klíčová.“

Zdroj: Pixabay

Index měnové volatility Deutsche Bank (ETR:DBKGn) – historický index volatility hlavních měn zemí G7 – v pondělí vyskočil na dvouapůlleté maximum 13,55 bodu.

Britská libra se vůči dolaru během posledních dvou seancí propadla o zhruba 5 %, což je její nejhorší dvousezónní pokles od března 2020, což vyvolává srovnání s obvykle volatilnějšími měnami rozvíjejících se trhů. Jen zůstává vůči americké měně blízko 24letého minima, přestože japonské měnové orgány minulý týden poprvé od roku 1998 intervenovaly na devizových trzích, aby podpořily oslabenou měnu. Zatímco libře a jenu se vůči dolaru dařilo mimořádně špatně, raketový vzestup zelené bankovky neušetřil žádnou z hlavních měn. Všechny měny skupiny G10 se letos vůči dolaru propadly, což představuje průměrný pokles o zhruba 16 %.

„Bylo to určitě několik hektických dní a spánek byl velmi nepříjemný,“ řekl Michael Brown, vedoucí oddělení tržního zpravodajství v londýnské platební společnosti Caxton. „Budu z toho vinit spíše šterlink než svůj návyk na kávu, ale jít spát v půl dvanácté a probudit se kolem půl čtvrté, když se cable (kurz amerického dolaru vůči šterlinkům) dostal na rekordní minimum, určitě nebylo moc zábavné.“

Pohyby překvapily dlouholeté obchodníky s měnami a investory.

Akshay Kamboj, jeden z hlavních investičních ředitelů hedgeového fondu Crawford Ventures, který obchoduje s měnami, uvedl, že sice očekával hlubokou korekci libry šterlinků, „ale tak hlubokou nečekal“.

„Náš tým pracuje nepřetržitě z několika míst po celém světě,“ uvedl Kamboj a dodal, že s librou neobchoduje, protože směřování libry nyní závisí výhradně na tom, jak zareaguje Bank of England.

VOLATILITA TU ZŮSTANE

Zdroj: Unsplash

Volatilita pravděpodobně nepřestane.

„Zdá se, že je zde stále půda pro další neuspořádané pohyby,“ řekl Bipan Rai, vedoucí severoamerické devizové strategie ve společnosti CIBC Capital Markets, který dodal, že hnacím motorem bude síla dolaru, která závisí na tom, jak jestřábí bude americký Federální rezervní systém při zvyšování sazeb.

Americký dolar dominuje díky rostoucím americkým úrokovým sazbám, relativně silné americké ekonomice a poptávce po útočišti, protože globální finanční trhy se letos staly více turbulentními.

To prohloubilo problémy po celém světě.

Vzhledem k tomu, že japonský jen tíží stále se zvětšující rozdíl mezi výnosy amerického a japonského vládního dluhu, euro poškozují obavy z energetické krize a jejího dopadu na ekonomiku a libru srážejí obavy, že nový ekonomický plán vlády přetáhne britské finance na hranici možností, dolaroví býci rychle prosazují svou převahu.

Ačkoli obchodníkům na devizovém trhu není volatilita cizí, souběh různých rizik dává tomuto okamžiku vyniknout.

Zdroj: Unsplash

Na rozdíl od března 2020, posledního období zvýšené volatility, kdy byli tvůrci měnové politiky jednotní a reagovali na pandemii do značné míry podobně, nyní obchodníci čelí tomu, že centrální banky reagují každý po svém, když se potýkají s prudce rostoucí inflací a slabostí měny.

„V předchozích obdobích to byl makroekonomický příběh, ale nyní je to do značné míry příběh centrálních bank, které se všechny přetahují o zvýšení sazeb,“ řekl Chris Huddleston, generální ředitel společnosti FXD Capital, který je bývalým obchodníkem s devizami a dluhopisy již 20 let.

Mezitím pokračující posilování dolaru nevěstí nic dobrého pro globální finanční trhy, uvedli v pondělí ve své zprávě analytici Morgan Stanley (NYSE:MS).

„Takováto síla amerického dolaru historicky vedla k nějaké finanční/ekonomické krizi … Pokud by někdy měla nastat doba, kdy bychom měli vyhlížet něco, co se zlomí, pak je to právě teď,“ uvedli analytici.