Obhájci krypta jásají nad tím, že kalifornský guvernér vetoval regulační zákon

Gavin Newsom říká, že Kalifornie není připravena na celostátní regulaci kryptoměn.

Kalifornský guvernér Gavin Newsom vetoval celostátní návrh zákona, který měl vytvořit regulační rámec pro regulaci kryptoměn – a zastánci kryptoměn jsou nadšeni.

V páteční zprávě, která rozhodnutí o vetu podrobně popisuje, Newsom označil zákon 2269 za „předčasný“ a uvedl, že pro stát je nezbytný „flexibilnější přístup“, protože technologie blockchainu se podle něj stále vyvíjí.

Veto přišlo navzdory silné podpoře ve státním zákonodárném sboru, kde zákon získal 71 hlasů „pro“, 0 hlasů „proti“ a 9 se zdrželo hlasování.

Zdroj: Shutterstock

Pokud by byl zákon podepsán, kryptografické firmy by musely získat státem schválenou licenci, aby mohly v Kalifornii působit.

Newsom ve svém sdělení o vetu rovněž uvedl značné náklady na implementaci zákona a podělil se o to, že přijetí AB2269 by si pro stát vyžádalo půjčku v „desítkách milionů dolarů“.

Newsom chce také počkat, až se ustálí postoj federální vlády k regulaci kryptoměn a až budou předloženy výsledky jeho květnového nařízení o kryptoměnách. Začátkem tohoto roku Newsom podepsal exekutivní příkaz N-9-22, aby jeho administrativa prozkoumala kryptoměny a „vytvořila pro ně v Kalifornii transparentní regulační prostředí“.

„Je předčasné uzamknout licenční strukturu v zákoně bez zvážení této práce i nadcházejících federálních opatření,“ napsal Newsom v memorandu.

Newsom není jediný, kdo měl z AB 2269 obavy. Komora pokroku – koalice podporující politiku v oblasti kryptografických technologií, jejímiž partnery jsou například společnosti Amazon, Apple, Circle, FTX US a Meta – se rovněž ohradila proti některým aspektům návrhu zákona a již v červnu požádala o několik revizí, které byly zapracovány do konečného návrhu.

Poté vydala Komora pokroku nové memorandum, v němž schválila poslední verzi návrhu zákona, dokud nedojde k několika dalším úpravám. Konkrétně nechtěla, aby Kalifornie zakázala vydávání licencí na algoritmické stablecoiny, a požádala o vyjasnění, které kryptoměny budou spadat do působnosti ministerstva pro finanční ochranu a inovace.

Zdroj: Reuters

Generální ředitel Komory pro průmyslový pokrok Adam Kovacevich je však s rozhodnutím Newsoma o vetu ve skutečnosti spokojen.

„To dává kalifornskému zákonodárnému sboru šanci zaujmout méně uspěchaný a inkluzivnější přístup k vývoji krypto regulací, které chrání spotřebitele a umožňují inovace,“ uvedl Kovacevich v prohlášení. „V příštích několika letech se Kalifornii a dalším státům naskytne obrovská příležitost, aby se jim podařilo správně nastavit kryptoregulaci.“

S regulacemi ve světě kryptoměn je to dlouhodobě více než složité. Jak totiž chcete opravdu efektivně regulovat něco, co bylo ve svých počátcích kompletně založena a postaveno na decentralizaci? Vzhledem k tomu, jak se kryptoměny stále ve větším měřítku dostávají do naší společnosti je ovšem těžké nechat jim rovněž úplně volný průběh. Dostáváme se tak do jakési filozofické potyčky, která ať už na konci dne dopadne jakkoli, vždy bude mít své příslovečné vítěze, stejně jako i poražené. A co vy, naši čtenáři? Myslíte si, že by krypto mělo být regulováno?