Proč Mark Cuban stále pracuje, i když chtěl v 35 letech odejít do důchodu

Před téměř čtyřiceti lety měl pětadvacetiletý Mark Cuban cíl: do deseti let chtěl odejít do důchodu.

Tento 64letý miliardář však dodnes pracuje jako investor a podnikatel. Od vlastnictví klubu NBA Dallas Mavericks až po účinkování v pořadu „Shark Tank“ na stanici ABC Cuban říká, že ještě zdaleka není připraven se omezit.

V nedávné epizodě podcastu „Re:Thinking“ s Adamem Grantem Cuban řekl, že existuje důvod, proč ještě neodešel do důchodu.

„Jsem příliš soutěživý,“ řekl Cuban a dodal, že právě tento způsob myšlení ho přivedl k dlouhé a úspěšné kariéře.

„Když mi bylo 25 let a měl jsem svou první společnost, chtěl jsem zbohatnout,“ řekl Cuban. „Chtěl jsem odejít do důchodu, než mi bude 35 let, a tak jsem se řídil rozhodnutími, která jsem dělal.“

Ale poté, co v roce 1990 prodal svou první společnost MicroSolutions, si Cuban něco uvědomil: zakládání, prodej a investování do společností mu připadalo jako sport – a věděl, že v něm může vyhrávat ještě dlouhá léta.

„Každý podnikatel si v koutku duše říká: ‚Chci být tím podnikatelem, který rozvrátí nějaké odvětví a změní ho,’“ vysvětlil Cuban. „Co je lepšího než tohle?“

Zdroj: CNBC

Jinými slovy, Cuban možná nepotřebuje další peníze, ale stále ho vzrušuje podpora slibných investic. Pokud nyní na nějaké investici vydělá, řekl v podcastu, „prostě ji znovu investuji“.

V 64 letech chybí Cubanovi zhruba tři roky, aby mohl požádat o důchodové dávky ze sociálního zabezpečení – a je výrazně bohatší než průměrný americký důchodce v jeho věku. Investiční společnost Vanguard v červenci zjistila, že Američané ve věku 55 až 64 let mají na důchod obvykle naspořeno téměř 90 000 dolarů. Cuban sice nezveřejnil, kolik má ve svém plánu 401(k), ale Forbes odhaduje jeho čisté jmění na 4,6 miliardy dolarů.

A někteří odborníci tvrdí, že odchod do důchodu předčasně se stejně přeceňuje. Téměř dvě třetiny lidí ve věku 57 až 66 let odcházejí do předčasného důchodu, přestože průměrný majetek této věkové kategorie činí 144 000 dolarů. To je méně než tři roky průměrných výdajů domácnosti, napsal v únoru pro CNBC Make It Laurence J. Kotlikoff, ekonom z Harvardu. Výsledkem je podle Kotlikoffa to, že předčasní důchodci často končí s méně naspořenými penězi a celkově se jim snižuje životní spokojenost.

Nezdá se však, že by Cuban v dohledné době odešel do důchodu.

V lednu založil společnost Cost Plus Drugs, která nabízí generické léky na předpis za nižší cenu než běžné lékárny. A přestože ho k založení firmy přiměl jeho soutěživý duch, Cuban řekl, že se více soustředí na poslání společnosti než na dosahování zisku – a to je jeden z důvodů, proč je Cost Plus Drugs schopna nabízet léky za přijatelné ceny.

„Kdyby mi bylo 25 let a dělal bych to znovu, pravděpodobně bych si říkal: ‚Dobře, co můžu udělat, abych vydělal?“ řekl. „Ale teď… mezní hodnota mého dalšího dolaru je minimální. Můj život to příliš nezmění. Takže můj rozhodovací proces je úplně jiný.“