Quantum computing nabízí velkou příležitost pro budoucí zisky – kam se dívat?

Tyto akcie nabízejí velký potenciál pro investování do technologie, která mění pravidla hry.

Co bude další velkou novinkou v oblasti technologií? Někteří futurologové se přiklánějí k akciím kvantových počítačů.

Kvantová výpočetní technika si klade za cíl změnit budoucnost pokročilých výpočtů. Historicky rostl výpočetní výkon předvídatelným tempem, které bylo do značné míry omezeno Moorovým zákonem. Ten říká, že s tím, jak se každé dva roky zdvojnásobuje počet tranzistorů na polovodičovém čipu, klesají náklady na výpočetní techniku na polovinu. Tímto zákonem se již dlouho řídí tempo inovací ve výpočetním průmyslu.

Narážíme však na fyzikální limity, kam až mohou technologie výroby čipů zajít. Moorův zákon nemůže platit věčně. K dosažení dalšího exponenciálního nárůstu bude zapotřebí nová výpočetní technika. Podle informačního listu společnosti Microsoft (NASDAQ:MSFT) „kvantové počítače využívají jedinečné chování kvantové fyziky – jako je superpozice, provázanost a kvantová interference – a aplikují je na výpočetní techniku“.

Pokud bude tato nová technika úspěšně použita v komerčním měřítku, mohla by nabídnout průlom v tak rozmanitých oblastech, jako je umělá inteligence (AI), biotechnologie, výpočetní chemie a autonomní řízení. Zde je sedm akcií, které by z kvantové výpočetní techniky mohly těžit.

Alphabet (GOOG, GOOGL)

Mnoho diskusí o kvantové výpočetní technice začíná u společnosti Alphabet (NASDAQ:GOOG, NASDAQ:GOOGL). V roce 2019 společnost Google oznámila, že dosáhla „kvantového prvenství“, kdy její kvantový počítač Sycamore dosáhl rychlého výpočtu problému, k němuž by stávající superpočítače potřebovaly tisíce let.

Toto tvrzení se od té doby dostalo pod palbu kritiky. V roce 2022 reagovali čínští vědci a uvedli, že sestrojili klasický počítač, který by dokázal dosáhnout výpočtu za podobnou dobu a překonal by Sycamore. Jak už to na špičce vědy bývá, zůstává zde velká rivalita a konkurence.

Zdroj: Unsplash

Oznámení společnosti Google každopádně odstartovalo v oblasti kvantových výpočtů pozemní horečku. Společnost Google má jedinečnou pozici v tom, že pokud bude mít její projekt Sycamore stále větší úspěch, může jej využít v celé řadě dalších futuristických podniků společnosti Google, jako je umělá inteligence, zdravotnictví a autonomní řízení. Může trvat dlouho, než jakýkoli podnik v oblasti kvantových počítačů výrazně zvýší nejvyšší příjmy společnosti Google, vzhledem k tomu, jak masivní je ve srovnání s tím hlavní činnost v oblasti vyhledávání a reklamy. Tato akcie je však zjevně součástí konverzace o kvantové výpočetní technice.

Nvidia (NVDA)

Společnost Nvidia (NASDAQ:NVDA) se zaměřuje na řadu technologických aplikací nové generace. Mezi ně patří i kvantová výpočetní technika. Zdá se, že se Nvidia marketingově snaží získat expozici v tomto odvětví jako takovou, která si vybírá a vybírá.

Může tak učinit prostřednictvím vytváření kvantových simulací. Zde je vysvětlení společnosti: „NVIDIA cuQuantum je SDK optimalizovaných knihoven a nástrojů pro urychlení pracovních postupů kvantových výpočtů. S grafickými procesory NVIDIA GPU Tensor Core mohou vývojáři používat cuQuantum k řádovému urychlení simulací kvantových obvodů založených na metodách stavových vektorů a tenzorových sítí.“

Zdroj: Bloomberg

Kvantové výpočty pravděpodobně nebudou v blízké budoucnosti hlavním motorem ceny akcií společnosti NVDA. Mohl by však časem přidat další katalyzátor k perspektivám růstu společnosti.