Medvědí trh 2022: Ultimátní průvodce pro investory, kteří chtějí profitovat

Co znamená medvědí trh v roce 2022? Nižší ceny akcií, ale stále také příležitost k zisku.

V průběhu roku 2022 byly mezi investory nejoblíbenější dva pojmy „inflace“ a „recese“. Zdá se však, že většina pozornosti věnované těmto ukazatelům ekonomických turbulencí se točí kolem jednoho společného tématu: medvědího trhu. Medvědí trh, který je obecně považován za předzvěst špatných ekonomických podmínek, má tendenci většinu investorů děsit. A i když medvědí trh často znamená výrazný pokles cen akcií, nemusí to nutně znamenat, že se blíží recese.

V tomto průvodci přesně rozebereme, co je to medvědí trh, co znamená pro trhy a co mohou investoři udělat pro ochranu svých portfolií právě teď. Budeme se také zabývat typy investic, které často nejlépe obstojí, když zuří medvědí trh.

Jednou ze základních zásad, kterou je třeba si uvědomit, je, že medvědí trhy se vyskytují a jsou normální, protože akcie a další finanční aktiva se nepohybují pouze jedním směrem. Mohou být rovnoměrné a rozhodně mohou klesat. V tomto kontextu je medvědí trh pouze jednou ze tří fází, které představují jakýkoli finanční trh.

Jinými slovy, investoři nemají důvod k panice. Stačí se řídit tímto průvodcem a provádět prozíravé pohyby v portfoliu, abyste skončili na správné straně bouře!

Zdroj: Unsplash

Definice medvědího trhu

Nejzákladnější otázka, kterou by si investoři měli položit, zní: Co je to medvědí trh?

Zjednodušeně řečeno, jedná se o pravý opak býčího trhu, což je termín používaný v době, kdy jsou finanční trhy silné a nákupy jsou podporovány. Associated Press uvádí následující definici:

Medvědí trh je termín, který Wall Street používá, když index, jako je S&P 500, Dow Jones Industrial Average nebo dokonce jednotlivé akcie, dlouhodobě klesají o 20 % nebo více oproti svému nedávnému maximu.

Je však důležité zabývat se i další otázkou. Proč tomu říkáme medvědí trh? Jak poznamenal přispěvatel InvestorPlace Vandita Jadeja, termíny býčí a medvědí trh odvozují své názvy od způsobů, jakými obě zvířata útočí na svou kořist. Podle jejích slov:

Když si představíte býka, jak útočí na svou kořist, všimnete si, že jeho rohy obvykle směřují vzhůru, zatímco medvěd má hlavu dolů. Stejným způsobem působí býci a medvědi na akciový trh. Kořistí je vaše investiční portfolio a útočí na něj směrem dolů. Proto když k tomu dojde, nazývá se to medvědí trh.

Historie medvědích trhů

Pro historický kontext je důležité si uvědomit, že medvědí trhy jsme zažili již dříve. Často následují po významných ekonomických událostech, které způsobují výrazné poruchy v celé ekonomice. V březnu 2020 se v důsledku začátku pandemie Covid-19 dostal index Dow Jones Industrial Average do prvního medvědího trhu za více než deset let. Posledním medvědím trhem předtím bylo sedmnáctiměsíční období, které trvalo od roku 2007 do roku 2009, kdy praskly bubliny na trhu s bydlením.

Předtím byli investoři svědky jednoho z nich na počátku roku 2000 po splasknutí bubliny dot-com. Tato událost způsobila pokles indexu S&P 500 o téměř 37 % během zhruba 1,5 roku.

I když to nebyly jediné medvědí trhy v historii, jsou těmi nejnovějšími. Jak poznamenal Tim Biggam, přispěvatel serveru InvestorPlace:

Akcie mají tendenci procházet medvědím trhem , ale od druhé světové války (WWII) jsou méně časté, přičemž od roku 1942 je průměrná doba mezi medvědími trhy téměř šest let. Medvědi po druhé světové válce byli také o něco méně nepříjemní s průměrnou ztrátou něco málo přes 34 %.

Jak dlouho trvají medvědí trhy?

Přesná odpověď neexistuje, i když průměrná délka je 9,6 měsíce. Investoři by si však měli uvědomit, že je to mnohem kratší doba než průměrná délka býčího trhu, která činí 2,7 roku.

Biggam také uvedl některé historické souvislosti týkající se délky medvědího trhu. „Průměrná délka předchozího medvědího trhu byla necelý rok a činila 343 dní,“ uvedl v červenci 2022. „Nejdelší medvědí trh byl v roce 1930 a trval 783 dní. Nejkratší medvědí trh trval pouhých 32 dní a nastal během krize Covid-19 na začátku roku 2020.“

Tato čísla nám sice přesně neřeknou, jak dlouho bude současný medvědí trh trvat, ale poskytují určitý kontext, co mohou investoři očekávat.

Jak chránit své portfolio na medvědím trhu

Ano, pro znepokojené investory existují způsoby, jak zajistit, aby vaše portfolio zůstalo během medvědího trhu chráněno. Velká část této strategie se soustředí na udržování diverzifikace aktiv jako prostředku k překonání nejistoty na trhu. Naštěstí není příliš složité obložit své portfolio typy investic, kterým se na medvědím trhu daří.

Mark Riepe, který působí jako výkonný ředitel Schwabova centra pro finanční výzkum, nabízí investorům následující rady:

Zdroj: Shutterstock

Dlouhodobá aktiva by měla být rozdělena mezi širokou škálu domácích akcií – velkých i malých, rychle rostoucích a vyplácejících dividendy – a také mezi mezinárodní akcie, nemovitostní investiční fondy (REIT) a komodity. Tento mix vám umožní vystavit se třídám aktiv, které mají tendenci se pohybovat v různých časech a různou rychlostí.

Přispěvatel serveru InvestorPlace Tezcan Gecgil šel v tomto směru ještě dál a uvedl sedm tříd aktiv, do kterých by investoři mohli schovat své peníze během medvědího trhu. Zdůrazňuje následující:

Blue-chip akcieAkcie v oblasti zdravotní péčeKomodityAkcie nemovitostíAkcie veřejných služebKryptoměnyTrhy s uměním, včetně nezaměnitelných tokenů (NFT).

Medvědí trh lze snáze přečkat, pokud jste dobře diverzifikovaní a na trhu působíte dlouhodobě,“ poznamenala.

Akcie na medvědím trhu, které je vhodné koupit

Je zřejmé, že pro přežití medvědího trhu je dobré, aby se investoři zaměřili na určitá odvětví. Investoři by se však neměli snažit pouze o přežití těchto poklesů trhu – při správné investiční strategii mohou také dosáhnout zisku.

Jak poznamenal přispěvatel serveru InvestorPlace Alex Sirois, „na každém medvědím trhu, včetně tohoto, se objevují obrovské příležitosti“.

Sirois vidí značný potenciál v sektorech spotřebního zboží a zdravotní péče a označil je za jedny z nejlepších k nákupu pro medvědí trh. Dvě akcie, které se mu líbí, jsou Campbell Soup (NYSE:CPB) a Coca-Cola (NYSE:KO), oblíbené značky, kterým Američané důvěřují. S těmito tipy se ztotožňují i další odborníci, kteří rovněž jmenovali společnosti jako Procter & Gamble (NYSE:PG) a Unilever (NYSE:UL). Mezi oblíbené tipy pro sektor zdravotní péče patří společnosti Intuitive Surgical (NASDAQ:ISRG), Teladoc Health (NYSE:TDOC) a UnitedHealth Group (NYSE:UNH).

Investoři by také měli vzít v úvahu příklad Warrena Buffetta. Tato ikona investování se po desetiletí vyrovnávala s obtížnými situacemi na finančních trzích a zůstala zisková v dobrých i špatných časech. Někteří by si z něj mohli vzít příklad. Mezi Buffettovy investice na medvědím trhu patří ropný gigant Chevron (NYSE:CVX), bankovní instituce Citigroup (NYSE:C) a pojišťovací holding Markel (NYSE:MKL).

Zdroj: Mark Basarab na Unsplash

Pro investory, kteří chtějí diverzifikovat své podíly, existují také kryptoměny, které se vyplatí koupit pro medvědí trh. Přispěvatel InvestorPlace Muslim Farooque se domnívá, že sedm kryptoměn má v současné době významný potenciál.

„Trh dospěl a nabízí více reálné využitelnosti než kdykoli předtím. Mnoho špičkových kryptoměn se již nepohybuje čistě na základě hypeu, protože jejich užitné vlastnosti výrazně přispěly k jejich dlouhodobým růstovým drahám,“ napsal. Mezi tyto tipy patří Bitcoin (BTC-USD), Ethereum (ETH-USD) a Solana (SOL-USD), kterých se Farooque dotýká pro jejich užitečnost a využití pro sektor fintech.

Měli byste prodat své akcie?

Když se podmínky na trhu změní k horšímu, je vždy lákavé prodávat. Ale jak poznamenal Jadeja: „Chytrý investor nikdy neprodává během medvědího trhu. Panický prodej může zničit vaše portfolio a odvést vás od vašich finančních cílů.“

Jadeja opakuje býčí tvrzení, že investoři by měli medvědí trh považovat za příležitost k nákupu akcií obchodovaných se slevou, nikoliv k vyřazení držených akcií.

I když medvědí trhy nabízejí investorům příležitost k zisku, stále existují důležité faktory, které je třeba zvážit. Některé akcie nabízejí na medvědím trhu příliš velké riziko. Často sem patří akcie technologických firem s vysokým růstem, které zažívají boom v lepších ekonomikách. Podle přispěvatele serveru InvestorPlace Steva Booyense je třeba se vyhnout společnostem Netflix (NASDAQ:NFLX) i Nvidia (NASDAQ:NVDA) kvůli jejich vysokému ocenění. Chris Lau označuje Amazon (NASDAQ:AMZN) a Disney (NYSE:DIS) za dvě akcie, které se na medvědím trhu neudrží.

Aby investoři zůstali ziskoví, měli by se zaměřit na akcie, které lze koupit při poklesu a které se pravděpodobně odrazí ode dna, až se podmínky na trhu nevyhnutelně zlepší. Klíčem k udržení náskoku v neklidných ekonomických časech je trpělivost.