Americký dolar se v pátek na začátku evropského obchodování snížil a je na cestě k týdenní ztrátě kvůli holubičím signálům z Federálního rezervního systému.
Dolarový index, který sleduje zelenou bankovku vůči koši šesti dalších měn, klesl o 0,1 % na 105,840, což je za celý týden pokles o více než 1 % a přiblížení se tříměsíčnímu minimu 105,30, kterého dosáhl minulý týden.
Dolar se v poslední době potýká s problémy, protože očekávání méně agresivního tempa zpřísňování měnové politiky USA již příští měsíc způsobilo, že výnosy amerických státních dluhopisů klesly na sedmitýdenní minima již dříve v pátek.
„Zápis z jednání Fedu překvapil na holubičí straně a signalizoval silnou podporu pro pomalejší zvyšování sazeb a slabší podporu pro Powellovu rétoriku vyššího růstu po delší dobu,“ uvedli analytici ING ve své poznámce. „Dolar by mohl zůstat pod tlakem o něco déle, ale pravděpodobně je v něm nyní zakotvena značná část negativních faktorů souvisejících s Fedem.“
Aktivita bude v pátek pravděpodobně omezená, protože obchodníci využijí čtvrtečního amerického svátku Dne díkůvzdání, aby si užili prodloužený víkend, a pozornost se rychle přesune na příští týden a zveřejnění údajů o zaměstnanosti a růstu v USA, které budou mít dopad na úrokové sazby.
EUR/USD vzrostl o 0,1 % na 1,0418 a přiblížil se tak čtyřměsíčnímu maximu 1,0481, kterého dosáhl minulý týden, k čemuž přispěly údaje, podle nichž německá ekonomika ve třetím čtvrtletí vzrostla o něco více, než se původně předpokládalo.
Hrubý domácí produkt Německa vzrostl o 0,4 %, nikoliv o 0,3 %, jak bylo uvedeno v prvním čtení. Ve srovnání s předchozím rokem tak HDP vzrostl o 1,2 % místo 1,1 % v prvním čtení.
Kromě toho společnost pro průzkum trhu GfK uvedla, že německá spotřebitelská důvěra zaznamenala za prosinec druhé zlepšení v řadě, přičemž zůstala blízko historického minima na úrovni -40,2 bodu.
GBP/USD klesl o 0,2 % níže na 1,2087, ale stále se nachází blízko tříměsíčního maxima 1,2153 dosaženého v předchozí seanci, přičemž pár je na cestě k téměř 2% týdennímu zisku.
USD/JPY vzrostl o 0,2 % na 138,81 poté, co údaje ukázaly, že inflace v Tokiu dosáhla v listopadu 40letého maxima, což předznamenává další inflační tlaky v zemi.
Rizikově citlivý AUD/USD vzrostl o 0,1 % na 0,6765, NZD/USD sklouzl o 0,1 % na 0,6257, zatímco USD/CNY vzrostl o 0,1 % na 7,1574, přičemž jüan oslabil, protože čínská ekonomika se potýká s rekordním nárůstem denních případů COVID-19, kvůli kterému byla v několika velkých městech znovu zavedena přísná omezení.