Krach a bankrot FTX byl pro celý kryptoprůmysl zničující událostí, a to nejen kvůli „nákaze“, která se rozšířila na mnoho významných kryptoměnových společností, ale také proto, že otřásla důvěrou investorů v trh.
Koneckonců FTX byla jednou z největších kryptoburz na světě, a pokud těmto burzám nelze důvěřovat, může být ohrožen klíčový zdroj likvidity pro celý sektor.
I když si rozhodně myslím, že debakl FTX ještě zdaleka neskončil a mohl by být velkou krátkodobou překážkou pro vývoj kryptoměn, myslím si, že na tom všem je něco pozitivního. Dovolte mi to vysvětlit.
Pohled na jádro problému
Ačkoli fiasko FTX zpochybnilo celé odvětví, když se podíváte na to, co se stalo, zjistíte, že problém spočívá v nesprávném řízení společnosti a nekontrolovaném chování.
Zdroj: Getty Images
Výkonný ředitel FTX Sam Bankman-Fried podle agentury Reuters přesunul 10 miliard dolarů z prostředků zákazníků do své obchodní společnosti Alameda Research, aby společnost podpořil, a více než 1 miliarda dolarů z těchto prostředků nyní zmizela.
Přestože je svět kryptoměn považován za divoký západ, FTX sídlila na Bahamách, kde není taková úroveň finanční regulace jako v USA. Například velká americká kryptoburza Coinbase (COIN) je regulována jako převodník peněz, což znamená, že musí držet finanční prostředky zákazníků 1 ku 1.
Ani banky, které pravidelně půjčují prostředky klientů a vydělávají na tomto rozpětí, by nedokázaly to, co Bankman-Fried. Volckerovo pravidlo, které bylo zavedeno po velké recesi, zakázalo bankám obchodování na vlastní účet a výrazně omezilo banky v přijímání podílů v soukromých kapitálových nebo hedgeových fondech.
Navzdory příznivému regulačnímu prostředí na Bahamách se zdá, že v tomto případě došlo k nevhodnému chování, protože společnost Bankman-Fried porušila podmínky služby FTX. Ale také zde zjevně chyběl dohled a společnost ani neměla představenstvo.
Zdroj: Getty Images
John Ray III, nový generální ředitel FTX, který bude dohlížet na společnost až do bankrotu, uvedl, že za svou 40letou kariéru nezažil „takové selhání podnikové kontroly a takovou absenci důvěryhodných finančních informací, jako tomu bylo v tomto případě“.
Pozitivum
Velkým pozitivem je podle mého názoru to, že debakl FTX v tuto chvíli nijak nepodkopal základy Bitcoinu (BTC), průkopníka technologie blockchain a kryptoměn.
Ve skutečnosti si myslím, že je rozumné říci, že cena bitcoinu se udržela lépe, než většina analytiků očekávala. Také si myslím, že dlouhodobý krach FTX by se mohl ukázat jako dobrá věc pro Bitcoin.
V novém věku digitálních aktiv se objevily tisíce kryptoměn, z nichž mnohé jsou jednoduše podvodné. Doufejme, že záležitost FTX dotlačí investory k zavedenějším a důvěryhodnějším tokenům a také k zavedenějším a důvěryhodnějším burzám.
Další věcí, kterou je těžké předvídat, ale která je také nevyhnutelná, je další regulace kryptoprůmyslu, která je velmi potřebná, aby se vyjasnilo mnoho šedých oblastí a investoři měli větší jistotu, že existuje ochrana spotřebitelů. Regulace může být nakonec přísnější, než se předpokládalo, ale umožní tomuto odvětví posunout se kupředu.
Zdroj: AF Photo
Bitcoin nezmizí
Nakonec, i když očekávám, že pád FTX povede k dalšímu krachu v kryptoprůmyslu, nemyslím si, že Bitcoin nebo některé z dalších hlavních kryptoměn v dohledné době zmizí.
Bitcoin je široce přijímán na Wall Street, v mnoha částech světa, a dokonce i pro některé omezenější způsoby obchodování. Někteří si dokonce myslí, že Bitcoin by mohl být pojistkou proti inflaci.
Neříkám, že v nejbližší době nebude odvětví nadále čelit výzvám, ale pokud se Bitcoin udrží, myslím, že odvětví bude dlouhodobě v pořádku. A token může vyjít z celé této šlamastyky s ještě větší legitimitou než předtím.