Jak a proč investovat do Bitcoinu – základy kryptoměn zase trochu jinak

V průběhu let o investování do bitcoinu přemýšlel asi každý z nás. A nakonec všichni chceme jen jednoduchou radu: Měl bych investovat i já? A právě teď?

Je snadné ztratit se v technickém žargonu bitcoinu a dalších kryptoměn: hashovací algoritmy, proof-of-work, Merkle Trees. Seznam je dlouhý. To všechno jsou základní pojmy pro někoho, kdo chce vytvořit bezpečný platební systém.

Ale nepřehlédněte les pro stromy.

Pokud chcete investovat do bitcoinu, musíte znát tři klíčové faktory:

Zdroj: Unsplash

Bitcoin je kryptoměna

Bitcoin patří do skupiny aktiv známých jako kryptoměny: virtuální měny, které k zabezpečení plateb používají kryptografii.

Proč je kryptografie pro digitální měny tak důležitá? Protože každá měna potřebuje určitá bezpečnostní opatření. Tady je přehled tří hlavních bezpečnostních opatření:

Fyzická měna: Americký úřad pro ražbu používá složité bezpečnostní prvky, aby zabránil padělání. Mezi ně patří mimo jiné různé vodoznaky, svítící nitě, reliéfní tisk a inkoust měnící barvu.

Digitální platební karty: Společnosti jako Visa (NYSE:V), Mastercard (NYSE:MA) a American Express (NYSE:AXP) používají bezpečnostní prvky, které snižují počet krádeží karet. Mezi tyto prvky patří čipy EMV, čísla PIN, kódy CVC a monitorování podvodů.

Kryptoměny: V případě, že se jedná o platební kartu, je možné, že se bude jednat o tzv: Bitcoin a další kryptoměny používají k ukládání finančních údajů šifrovací techniky ve formě „hashů“, což je metoda, kterou vědecká komunita považuje za vysoce bezpečnou.

V digitálním světě lze data rychle ukrást, duplikovat, nabourat se do nich nebo je smazat. Většinu čtenářů nepřekvapí, že v roce 2018 přišli Američané o 10,83 centů na každých 100 dolarů výdajů na platební karty, což je více než tisícinásobek podvodů zaznamenaných u papírových peněz. A právě zde nastupují kryptoměny.

Zdroj: Shutterstock

Kryptografie vznikla nejméně před 6 000 lety ve starém Egyptě. Trvalo však až do éry počítačů, než se tato věda stala dostatečně rychlou pro každodenní použití. V dnešní době většina kryptoměn, včetně bitcoinu, používá k zabezpečení peněženek a plateb vysoce bezpečnou hashovací funkci. Jedná se o funkce, které převádějí řetězec dat nebo hesel na složitý „hash“, který může odemknout pouze někdo s dešifrovacím klíčem.

Bitcoin používá šifrování na úrovni SHA-256, což je vysoce ceněný standard, který v roce 2001 vyvinula americká Národní bezpečnostní agentura (NSA).

Tato úroveň šifrování je velmi sofistikovaná. Někdo, kdo by použil veškerý v současnosti dostupný těžební výkon bitcoinu, by k prolomení hesla hrubou silou potřeboval ještě 7,4 x 10^51 let (to je 7,4 s 51 nulami za sebou). To je více let, než je počet atomů na Zemi!

Jinak řečeno: neztrácejte heslo do bitcoinové peněženky. Na jeho obnovení byste čekali dlouho.

Bitcoin využívá blockchain

Zatímco kryptoměna je způsob, jakým je bitcoin zabezpečen, „blockchain“ je způsob, jakým jsou data zaznamenávána. Zjednodušeně řečeno je to kniha transakcí měny.

Proč je hlavní kniha transakcí tak důležitá? Protože zaručuje, že jste právoplatným vlastníkem konkrétního bitcoinu.

Zdroj: Getty Images

Představte si to takto. Ve fyzickém světě lidé nemohou dvakrát utratit peníze. Jakmile vám někdo předá papírovou dolarovou bankovku, nemůže už stejný dolar dát nikomu jinému. Je to fyzicky nemožné.

V digitálním světě je to však složitější. Jak poznáte, že někdo provádí legitimní platbu? Kupující mohl vytvořit digitální kopii tokenu, pokud prodávající ví. V současné době obchodníci využívají ke schvalování nebo zamítání plateb zprostředkovatele třetích stran, jako jsou Visa nebo PayPal (NASDAQ:PYPL). Tento systém však zdaleka není dokonalý. Podle společnosti Fundera, která poskytuje půjčky malým podnikům, platí obchodníci 1,7 až 3,5 % na poplatcích za zpracování kreditních karet. Ve výsledku je to více, než kolik většina malých podniků vydělá na hrubé ziskové marži.

Bitcoin naproti tomu používá k zaznamenávání pohybu měny transakční knihu. To znamená, že obchodník, který ověřuje zůstatek bitcoinů zákazníka, může sám kontrolovat účetní knihu, místo aby platil třetí straně.

To znamená, že transakční poplatky za bitcoiny mohou být podle výzkumníků z Královského technologického institutu KTH pouhých 0-1 %. Malé podniky si toho začaly všímat. V současné době přijímá bitcoiny 2 300 malých amerických podniků a 13 velkých národních podniků.

Bitcoin je veřejný

Existuje ještě jeden poslední faktor, který činí bitcoin neobvyklým (ačkoli ho od té doby okopírovalo mnoho kryptoměn).

Jeho blockchain je stoprocentně veřejný.

To znamená, že kdokoli s počítačem a připojením k internetu se může přihlásit a přečíst si celý blockchain. Přesně tak. Nemusíte být obchodníkem ani insiderem, abyste viděli každou jednotlivou transakci, která se kdy uskutečnila.