Exxon Mobil: Ten zdaleka nejzávažnější býčí případ všech dob – opravdu

V tomto článku začnu vysvětlením, proč je tento býčí trh s ropou tak vážný, a podívám se na stranu nabídky a důvody, proč je růst produkce ropy utlumený.

Je na čase ponořit se do ropného průmyslu a mnoha (souvisejících) problémů, kterým čelí spotřebitelé po celém světě. Nabídka ropy a plynu je základním kamenem mého makro výzkumu od roku 2020 a je to důvod, proč mám téměř 19 % celého svého čistého jmění v akciích ropného a plynárenského průmyslu. V tomto článku se budu věnovat dvěma věcem. Zaprvé vás provedu svými úvahami o nabídce ropy a zemního plynu s využitím fundamentálních problémů, kterým toto odvětví čelí, a také nového vývoje, který mě upřímně znepokojuje (myšleno býčí inflace). Poté vysvětlím býčí argumenty pro společnost Exxon Mobil (NYSE:XOM), která je z nějakého důvodu mou druhou největší investicí. Tato společnost nabízí stabilní a vysokou dividendu a obchodní model, který je odolný vůči budoucnosti, a věřím, že je zde velký potenciál pro výplatu dividend akcionářům.

Tak se do toho pusťte!

Zdroj: Unsplash

Nabídka je totální a naprostý nepořádek

Energetika a zemědělství jsou dvě příbuzná témata, kterým se intenzivně věnuji od ukončení výluk COVID 2020. Jsou to také jediná témata, u kterých spojuji slova jako „znepokojený“, „špatné zprávy“ a „býčí“, protože dobré zprávy pro energetiku jsou v současné době špatnými zprávami pro (globálního) spotřebitele, vzhledem k dopadu vysokých cen energií na inflaci.

V podstatě se zde setkáváme se souhrou faktorů, které způsobily, že produkce ropy zůstává nízká. Vrátíme-li se k počátkům břidlicové revoluce v USA, vidíme, že období po pandemii je prvním obdobím, kdy ropné společnosti upouštějí od zvyšování produkce. Těžba ropy na polích v USA je zhruba o 1,2 milionu barelů denně nižší než v roce 2020.

To zřejmě souvisí s výdaji na těžbu, které se od vrcholu těžby z břidlic v roce 2014 výrazně snížily. Tehdy činily celosvětové kapitálové výdaje na těžbu ropy („CapEx“) zhruba 640 miliard dolarů. Na začátku roku 2021 to byla méně než polovina tohoto čísla.

Na základě novějších údajů, zaměřených na největší ropné společnosti (super majors), vidíme, že se nic nezměnilo. Pokud něco, pak plány CapEx ve 2Q22 poklesly – na nejnižší úroveň od 3Q20.

Exxon Mobil se domnívá, že tento problém zůstane i nadále velkým problémem:

Prezentace výsledků společnosti Exxon Mobil za 2Q22
Exxon Mobil

Na začátku letošního roku byly výplaty akcionářům v oblasti ropy a zemního plynu vyšší než kapitálové výdaje, což je skutečně pozoruhodné.

Důvodů je více a domnívám se, že ty nejdůležitější jsou politicky motivované. Například tlak na obnovitelné zdroje energie, který se řídí pokyny Pařížské dohody o klimatu (čistá nula v roce 2050), je přijat téměř ve všech západních zemích, což vede k přísnějším investičním pokynům a celkovému názoru, že ropné a plynárenské společnosti jsou „ti špatní“.

Jednou z věcí, kterou rád začleňuji do většiny svých článků, je červencový rozhovor s Bidenovým osobním poradcem Brianem Deesem, kterého se CNN zeptala (jak uvedl New York Post), co si myslí o nebetyčné inflaci plynu:

„Co říkáte těm rodinám, které říkají: ‚Poslouchejte, nemůžeme si dovolit platit 4,85 dolaru za galon po několik měsíců, ne-li let. To prostě není udržitelné?“

Odpověděl:

„To, co jste dnes slyšeli od prezidenta, bylo jasné vyjádření toho, co je v sázce,“ odpověděl Deese. „Jde o budoucnost liberálního světového řádu a my se musíme postavit pevně.“

V nedávném článku Ovintiv (OVV) jsem přidal komentář IEA (nezaměňovat s americkou EIA).

Zdroj: Getty Images

Mezinárodní energetická agentura se sídlem v Paříži ve Francii je takzvaná autonomní mezivládní organizace, která poskytuje politická doporučení, analýzy a údaje a pokrývá globální energetické trhy.

IEA například spolupracuje s Evropskou unií na řešení náročných energetických problémů v době války mezi Ruskem a Ukrajinou.

Na začátku letošního roku si organizace v jedné ze svých mnoha zpráv položila klíčovou otázku.

Klíčovou otázkou je, co dnešní energetická krize znamená pro investice do fosilních paliv, pokud chceme ještě dosáhnout našich společných klimatických cílů. Jsou dnešní nebetyčně vysoké ceny fosilních paliv signálem k investicím do dalších dodávek, nebo dalším důvodem k investicím do alternativ?

Odpovědí je přesně to, proč jsem býkem na fosilní paliva, protože odpovědí – podle IEA – je urychlení investic do obnovitelných zdrojů energie.

V přelomovém plánu IEA na dosažení čistých nulových emisí do roku 2050, který byl zveřejněn v květnu 2021, se v analýze uvádí, že masivní nárůst investic do obnovitelných zdrojů, energetické účinnosti a dalších technologií čisté energie by mohl způsobit pokles celosvětové poptávky po fosilních palivech v takovém měřítku, že by v důsledku toho nebylo nutné investovat do nových ropných a plynových polí.

Potřeba takového nárůstu investic do čisté energie je dnes větší než kdy jindy. Jak IEA opakovaně uvádí, klíčovým řešením dnešní energetické krize – a cesty k dosažení čistých nulových emisí – je dramatické zvýšení energetické účinnosti a čisté energie.

Jinými slovy, řešením tohoto problému s dodávkami je ještě větší prosazování obnovitelných zdrojů energie. To je zničující, protože to dává výrobcům ještě větší nejistotu. Předpokládejme, že by ropné společnosti zvýšily těžbu. Nabídka by se vrátila. Pokud by v současném ekonomickém prostředí došlo k dalšímu oslabení, poptávka by se snížila. Výsledkem by mohly být velmi slabé ceny ropy. V takovém okamžiku by slabší ropné společnosti bojovaly o přežití a těžko by získávaly finanční prostředky. Koneckonců jsme nyní svědky toho, že i banky výrazně ztěžují fosilním společnostem získání financování, jak napsal na Twitteru odborník na finanční trhy Joseph Wang:

S ohledem na to všechno se věci stávají mnohem vážnějšími – což je důvod, proč jsem chtěl tento článek vůbec napsat. Například OPEC je otevřený snižování těžby ropy. Ano, čtete správně. SNÍŽENÍ produkce.