Fed má na výběr, ale všechny cesty vedou do Říma.
Bitcoin (BTC-USD) je podle mého názoru ideální investicí bez ohledu na to, co udělá Federální rezervní systém. V tomto článku hovořím o různých směrech, kterými se Fed může vydat, jaký by byl výsledek pro ekonomiku a co by se stalo s cenou a hodnotou Bitcoinu.
Nakonec, bez ohledu na to, co Fed udělá, věřím, že se Bitcoinu bude dařit. Uvolněná měnová politika bude nafukovat aktiva, což je pro Bitcoin dobré. Na druhou stranu další zpřísnění měnové politiky, ačkoli je zpočátku špatné, by nakonec vedlo k úplnému hospodářskému kolapsu, což by způsobilo run na dolar a Bitcoin by zůstal jedním z mála aktiv schopných uchovávat hodnotu.
Současný stav věcí
Měnová politika se jako ekonomický nástroj používá již 1000 let. V římských dobách byla ekonomika „stimulována“ vytvářením dalších mincí z méně čistých kovů. Během druhé světové války Federální rezervní systém podal pomocnou ruku ministerstvu financí tím, že omezil úrokové sazby, a ještě předtím byly učiněny různé pokusy o podporu růstu záměrným znehodnocením měny.
Zdroj: Reuters
Dnes se ekonomové domnívají, že dovedli umění měnové politiky k dokonalosti, a skutečně se zdá, že celý trh závisí na slovech těch, kteří mají Fed na starosti.
Federální rezervní systém sice dokázal od opuštění zlatého standardu v roce 1971 udržet zdání normálnosti, ale vybudoval neuvěřitelně křehký a stále se rozšiřující domeček z karet, čímž myslím dluh, z něhož existuje jen jediné skutečné východisko: Prudký pokles úvěrů, dlouhá recese a mnohem menší závislost světové ekonomiky na dolaru.
Od pádu bubliny dot-com, nebo možná ještě dříve, Federální rezervní systém připravuje půdu pro tento výsledek. Na každou krizi, dot-com, realitní a v poslední době i COVID, reaguje stejným způsobem – dalšími fiskálními a monetárními stimuly. Jinými slovy, zakrýt problém horou dluhů. Dluh se ve skutečnosti stal systémovým, a proto není možné „normalizovat“ politiku bez velkého otřesu.
Federální rezervní systém je v situaci „Hlava 22“, protože nemůže normalizovat politiku, aniž by zničil ekonomiku, ale nenormalizace nakonec také zničí ekonomiku. Existují nejméně tři důvody, proč se USA nemohou v dohledné době vrátit k normální měnové politice
To mě přivádí k mému třetímu bodu, a sice že výrazná změna politiky, tj. normalizace, by zcela rozvrátila společnost a pravděpodobně by vedla k politickým otřesům, kterým by se Fed chtěl za každou cenu vyhnout.
Zaprvé by Fed mohl spolknout pilulku, zvýšit sazby a nadobro ukončit QE. Co by se stalo v tomto scénáři? Sazby hypoték by byly mnohem vyšší, což by deflaci trhu s bydlením způsobilo. To by mělo reálný dopad na spotřebitelské výdaje, což by ovlivnilo firmy. Tyto společnosti by byly nuceny současně snížit svou aktivitu a míru zadlužení. Mnohé z nich by nebyly schopny pokračovat v činnosti bez možnosti refinancování svých úvěrových linek, které nepodléhají mnohem vyšším úrokovým sazbám. Aby se s těmito vyššími sazbami vyrovnaly, musel by se prudce snížit deficit, což by dále utlumilo hospodářskou aktivitu.
Zdroj: Unsplash
V konečném důsledku by ekonomiku postihla deprese typu 30. let minulého století, způsobená velkou úvěrovou krizí. S největší pravděpodobností by se v určitém okamžiku tohoto cyklu Fed opět pokusil zlepšit situaci opětovným nafouknutím bubliny. Jediné, co by se však nafouklo, by byla hodnota měny. USA by mohly a pravděpodobně by monetizovaly státní dluhopisy, ale zbytek ekonomiky, který je hluboko v plnohodnotném cyklu snižování zadluženosti, by na stimuly nereagoval. Soukromý sektor by odmítl vytvářet další dluhy a teprve až by se usadil prach a systém by se očistil od excesů předchozích desetiletí, mohly by se USA vrátit ke zdánlivému normálu.
To nyní ochutnáváme, ale nemyslím si, že by Fed dopustil plnohodnotnou implozi. Pravděpodobnější scénář je, že se Fed bude přinejmenším snažit udržet hru na hudební židle. Fed bude chvíli zpřísňovat, ale nakonec se bude muset vrátit ke kvantitativnímu uvolňování a 0% úrokovým sazbám, protože ekonomika se zastaví a hrozí, že úroveň dluhu vůči HDP se stane neudržitelnou.
Nyní to Fedu pravděpodobně ještě nějakou dobu projde, a to už prošlo, protože zbytek světa je také ve stejné pasti. Navzdory bezprecedentní úrovni QE je americký dolar nadále držen jako světová rezervní měna a je paradoxně silnější než kdykoli předtím, alespoň ve srovnání s ostatními měnami.
Dokud se tedy všichni shodneme, můžeme náš dluh nafukovat donekonečna, ale historie ukazuje, že nakonec něco pohne jehlou natolik, že dojde ke změně. Posun, který by nás pravděpodobně nakonec opět uvrhl do scénáře číslo jedna.