Euro se dostalo na šestiměsíční maximum vůči rublu, po platnosti embarga

Euro se v pondělí dostalo na šestiměsíční maximum vůči ruskému rublu, a to v den, kdy vstoupilo v platnost dlouho očekávané embargo EU na dovoz ruské ropy a ropných produktů.

Poprvé od konce července euro překonalo hranici 66 rublů a připsalo si 2,1 % v rámci širokého oživení, kterému napomohlo rostoucí přesvědčení, že eurozóna se letos vyhne nejhoršímu scénáři rozsáhlého přídělu energie, a to navzdory nedostatku kapalných paliv i zemního plynu ze země, která byla až do letošního roku jejím největším dodavatelem.

EU donedávna dovážela z Ruska až 1 milion barelů ropy denně, přestože se mnozí dovozci rozhodli hledat alternativní dodávky v důsledku stigmatu, které je s touto zemí spojeno od její únorové invaze na Ukrajinu. Blok potřeboval měsíce na přípravu tohoto kroku, který si vyžádal velké úpravy, aby se stal skutečností. Řada rafinerií v Evropě, jako je Schwedt v severovýchodním Německu a další v Rumunsku a Itálii, je buď vázána na infrastrukturu ze sovětské éry, nebo byla technologicky nastavena na práci s Uralem, těžkou ruskou směsí ropy s vysokým obsahem síry, která je hlavní exportní směsí.

Aby ochránila dodávky do rafinerie Schwedt, která dominuje regionálnímu trhu v okolí Berlína, podepsala německá vláda dohody s Polskem o dodávkách alternativní ropy prostřednictvím modernizovaných ropovodů vedených z Gdaňska. Italská vláda mezitím uzavřela dohody o dodávkách ropy z Egypta do rafinerie ISAB na Sicílii, kterou vlastní největší ruská soukromá ropná společnost Lukoil (MCX:LKOH).

Zároveň se blok těšil relativně bezproblémovému začátku zimní topné sezóny, kdy obecně mírné teploty v říjnu a listopadu umožnily pokračovat v čerpání do zásobníků déle, než je obvyklé, a blok tak mohl splnit svůj cíl naplnit zásoby s předstihem. Výrazně se také snížila spotřeba, přičemž po očištění o teplotní faktory se poptávka v Německu minulý týden snížila o 21,8 % oproti předchozímu roku.

Zdroj: Getty Images

Přesto se zdá být velmi nepravděpodobné, že by embargo jako takové vedlo k okamžitému významnému zvýšení ekonomického tlaku na Kreml, aby změnil svůj kurz.

„Ekonomika Ruské federace má veškerý potřebný potenciál, aby plně uspokojila potřeby a požadavky speciální vojenské operace,“ řekl v pondělí novinářům mluvčí Kremlu Dmitrij Peskov, když použil termín Moskvy pro její válku na Ukrajině.  „Tato opatření to nijak neovlivní.“

Zatímco ruský vývoz z jeho západních hlavních exportních tras v Baltském a Černém moři se obchoduje s výraznou slevou vůči světovým cenám, dodávky prostřednictvím východosibiřsko-pacifického plynovodu se obchodují spíše v souladu s cenami. To odráží skutečnost, že ani Čína, ani Indie, dva největší asijští dovozci ropy, nenaznačily, že nebudou respektovat snahu skupiny G7 zavést cenový strop na ruský vývoz ropy ve výši 60 USD za barel.

EMBARGO

Evropská unie od pondělí zakázala dovoz ropy vytěžené v Rusku a přepravované po moři. Existuje výjimka pro Bulharsko, které může do konce roku 2024 nadále dovážet ruskou ropu po moři na základě smluv, které byly uzavřeny před 4. červnem 2022.

Toky potrubím nejsou dotčeny, ačkoli Německo i Polsko uvedly, že tento dovoz do konce roku 2022 ukončí.

Spojené království a EU rovněž zavedou zákaz námořních služeb pro přepravu ruské ropy, a to i do třetích zemí. Seznam zakázaných služeb zahrnuje pojištění, zprostředkování a především flotilu tankerů se sídlem v EU, včetně lodí vlastněných v Řecku a na Kypru. Tato omezení nebudou platit, pokud bude ropa nakupována za limitní cenu nebo pod ní.