Akcioví fanoušci doufají v divokou rallye před milosrdným koncem roku 2022

Méně jestřábí Federální rezervní systém a povzbudivé údaje o inflaci by mohly v prosinci rozpoutat megarally, která se v posledních 70 letech ukázala být pro akciový trh silným měsícem. Letos se však může stát, že se jeho start opozdí: Vzhledem ke všem zvratům směřujícím k roku 2023 mohou i býci sedět stranou až do zveřejnění další klíčové zprávy o inflaci 13. prosince.

Předseda Fedu Jerome Powell ve středu poskytl určitý optimismus, když naznačil, že centrální banka zpomalí tempo zvyšování úrokových sazeb. Po jeho komentářích index S&P 500 vzrostl o 3,1 % a poprvé od dubna přeskočil svůj 200denní klouzavý průměr – široce sledovaný technický ukazatel, který se používá k hodnocení dlouhodobých cenových trendů. To pomohlo benchmarku zakončit týden růstem o 1,1 %, protože obchodníci hodnotí překvapivě silnou zprávu o zaměstnanosti a zastřešující riziko, že zvýšení sazeb uvrhne americkou ekonomiku do recese.

„Akciový trh pravděpodobně zaznamenal minima, protože se pravděpodobně blížíme ke konci zvyšování sazeb ze strany Fedu,“ řekl Eric Beiley, výkonný ředitel pro správu majetku ve společnosti Steward Partners Global Advisory. „Když se podívám na příští rok, vidím, že politika zvyšování sazeb Fedu se blíží ke konci, doufejme, že na začátku roku 2023, protože tato zvyšování mají dopad na oslabení inflačních čísel a zpomalení globální ekonomiky.“

Potenciálně silný závěr pro akcie završí rok plný volatility, protože zjištění Fedu, že inflace není dočasná, ukončilo nejkratší býčí trh v historii. Akcie se poté propadly do medvědího trhu, když centrální banka zvýšila sazby, aby zkrotila desítky let vysokou inflaci, aby se v říjnu odrazily ode dna, když inflace začala ochlazovat. Díky tomu se index S&P 500 propadl o necelých 15 % za rok 2022.

Tato přetahovaná mezi býky a medvědy bude pokračovat i během následujících osmi obchodních seancí, kdy Fed vstupuje do klidového období před svým posledním zasedáním v roce 2022, které se uskuteční den po zveřejnění posledního indexu spotřebitelských cen 13. prosince. Vzhledem k agresivní kampani Fedu na zkrocení prudce rostoucích cen mělo letos jen málo ekonomických oznámení větší význam než listopadové čtení inflace.

Výkonnost indexu S&P 500 za Q4 od roku 1999 – Zdroj: Bloomberg

Pokud se oživení trhu od poloviny října udrží až do prosince, zakončí index S&P 500 jinak bouřlivý rok pro globální finanční manažery na vysoké úrovni. Od konce září vzrostl index S&P 500 o 14 % a má nakročeno k nejlepšímu čtvrtému čtvrtletí od roku 1999.

Akciový trh se dívá do budoucnosti a akcie zohledňují to, co se stane za nejméně šest až dvanáct měsíců. Historie naznačuje, že americké akcie stoupají, jakmile zvýšená inflace dosáhne vrcholu, přičemž index S&P 500 o rok později dosahuje dvouciferných zisků. Tento optimismus pomohl podpořit poslední rally.

Býky také povzbudilo, že ceny amerických akcií jsou připraveny na silné zisky až do konce roku, protože ochlazení na trzích s bydlením, ceny benzinu, mzdy v soukromém sektoru a počet volných pracovních míst podnítily debatu o tom, zda akcie dosáhly svého dna. A volatilita se výrazně snížila, přičemž index volatility Cboe, neboli VIX, klesl minulý týden pod 20 poté, co 12. října vyskočil až na 34,53 intradenně.

I přesto však akcie stále čelí dalším překážkám, protože investoři čekají, zda se podaří prolomit lednový klesající trend indexu.

Mimi Duffová, výkonná ředitelka společnosti GenTrust, si nemyslí, že by index S&P 500 ještě ocenil mělkou recesi. Její základní předpoklad je, že referenční index klesne na 3 300 bodů, což představuje 19% pokles oproti pátečnímu závěru. To jí však nebrání v hledání nákupních příležitostí. Duffová doporučuje klientům, aby si pořídili akcie biotechnologických společností s velkou tržní kapitalizací díky jejich silným rozvahám, a je také stále optimističtější, pokud jde o společnosti s malou tržní kapitalizací kvůli jejich levnějšímu ocenění.

Technické úrovně indexu S&P 500 (červená=trendová linie, žlutá 200SMA) – Zdroj: Bloomberg

„Nikdo nechce chytat padající nůž, ale my nechceme chybět,“ řekla Duffová, která si myslí, že inflace pravděpodobně dosáhla vrcholu a v příštím roce by mohla klesnout na 3 až 4 %. „Není snadné přistát s letadlem na úzké cestě,“ dodala s odkazem na pravděpodobnost mírného hospodářského poklesu, „ale všichni bychom měli být optimističtější, protože inflační trendy se zlepšily.“

Co by tedy mohlo vyvolat pokles indexu S&P 500 na nová minima? Podle Beileyho ze společnosti Steward Partners jestřábí Fed, který zůstává neochvějně nakloněn skokovému zvyšování sazeb.

Prozatím klientům radí, aby se drželi akcií spotřebního zboží, energií a financí. Pokud však ekonomika v příštím roce postupně zpomalí a vyhne se recesi, sází na to, že akcie velkých technologických firem včetně Amazon.com Inc. budou těžit z lepšího ziskového scénáře.

„Neznámou je rozsah ekonomického zpomalení,“ řekl Beiley. „Bude to měkké přistání, nebo pomalejší ekonomické prostředí? Pokud se to dozvíme, musíte být na akciovém trhu optimističtější. Pokud však půjde o výraznější zpomalení s recesí, akcie budou pravděpodobně dále klesat.“