V roce 2022 byli investoři svědky radikálních změn ve všech ohledech: od ruské invaze na Ukrajinu přes inflaci ve stylu 70. let až po rychlý cyklus zvyšování sazeb centrálními bankami.
Zručnost potřebná k orientaci na trzích v těchto měsících však bude důležitá i v roce 2023. Investoři totiž budou muset i nadále hledat rovnováhu mezi novými příležitostmi a riziky souvisejícími s procesem transformace globální ekonomiky.
Zde je analýza Union Bancaire Privée, v níž odborníci ze švýcarské privátní banky vysvětlují, jak se co nejlépe připravit na rok 2023 a jaká rizika budou dopadat na investory, kteří se podle UBP „musí i nadále spoléhat na aktivní a dynamické řízení rizik“.
Ekonomika
Globální ekonomika v hodnotě 100 bilionů dolarů v jednom grafu – Zdroj: visualcapitalist.com
Růstová fáze cyklu se náhle zastavila v důsledku restriktivní měnové politiky přijaté v boji proti přetrvávající inflaci a energetické krizi, která zachvátila ekonomiky, spolu se zvýšenými geopolitickými riziky vyvolanými válkou mezi Ruskem a Ukrajinou.
V roce 2023 se po 3 % v roce 2022 očekává slabý globální hospodářský růst ve výši 2 až 2,5 %, přičemž vyspělé ekonomiky budou na pokraji recese, zatímco oživení v Asii by se mělo potvrdit a Čína pravděpodobně překoná překážky, které se objevily v roce 2022.
V Evropě bude spotřebu zatěžovat růst cen a možné příděly plynu a opatření na úsporu energie budou mít negativní dopad na výrobní produkci.
Ve Spojených státech se očekává prudký pokles spotřeby a nemovitostí vyvolaný růstem úrokových sazeb, zatímco zpracovatelský průmysl bude čelit pokračujícímu růstu nákladů a může být ovlivněn mírným růstem světového obchodu.
Postupné uvolňování sevření inflace se očekává zejména ve Spojených státech. V roce 2023 může zůstat nad 2% cílem stanoveným centrálními bankami vyspělých zemí, i když se očekává příznivější vývoj. Očekává se také pokles inflace v rozvíjejících se zemích, i když nadále závisí na cenách komodit a potravin.
Dluhopisy s pevným výnosem
Dluhopisové trhy uzavřou rok 2022 s největšími ztrátami za posledních 50 let; americké dluhopisy vymazaly celkový výnos nashromážděný od roku 2017 a zvrátily klesající trend výnosů, který začal s vypuknutím globální finanční krize v roce 2008.
Jestliže v roce 2022 bylo hlavní brzdou výnosů úrokové riziko, v roce 2023 se očekává, že největšími riziky budou zhoršující se úvěrová kvalita a rozšiřující se rozpětí.
Klesající inflační očekávání a vysoké kupony v absolutním vyjádření však nabízejí investorům do dluhopisů v roce 2023 příznivý základ pro slušné výnosy z dluhopisů s pevným výnosem, zatímco zrychlení cyklu selhání by mělo vytvořit příležitosti pro problémové dluhy.
Proaktivní výběr dluhopisů, který je klíčovým faktorem výkonnosti při běžných cyklických poklesech, bude v roce 2023 ještě důležitější pro eurozónu, která prochází fází transformace.
Akcie
Od roku 1900 představují epizody vysoké inflace pro investory výzvu. Poučení z minulých událostí ukázalo, že investiční strategie určené k využití cyklických inflačních skoků, zaměřené na realokaci výdajů v rámci ekonomiky a orientované na příjmy, podpořily celkové výnosy.
Tváří v tvář inflaci, která v západních ekonomikách dosahuje úrovní nevídaných po celou generaci, se investoři mohou ohlédnout do minulosti a integrovat různé investiční strategie, aby se vyrovnali s novým režimem vysokých cen.
Tyto strategie zahrnují považování vysoké, ale klesající inflace za taktickou příležitost, zaměření se na zisky plynoucí z nuceného přerozdělování výdajů a zaměření se na dividendy a příjmy jako klíčové faktory celkových výnosů.
Čína
Prudké zpomalení čínské ekonomiky v roce 2022 je způsobeno strategií „dynamického Zero-COVID“, která způsobila trvalé oslabení domácí spotřeby, zvýšení nezaměstnanosti na 5,5 % a 30% pokles v sektoru bydlení.
Investoři nyní musí v Číně přijmout nové paradigma zaměřené nejen na budoucí cyklické vyhlídky, ale také na měnící se správu a řízení společností a geopolitickou situaci. Pokud se totiž cyklické faktory budou vyvíjet ve prospěch Číny, zdá se, že přetváření globálních dodavatelských řetězců a geopolitické uspořádání budou představovat nové překážky pro ty, kteří chtějí v této zemi investovat.
Přijetí amerického zákona CHIPS, jehož cílem je omezit ambice Číny v odvětvích špičkových technologií, představuje pravděpodobně první útok zahájený v této fázi zostřujícího se soupeření mezi největšími světovými ekonomikami.