MSFT, IBM: akcie ve výprodeji, ale na býčím trhu by se mohly odrazit ode dna

Mnoho softwarových akcií se v uplynulém roce propadlo v důsledku rostoucích úrokových sazeb, geopolitických konfliktů a dalších makroekonomických překážek. Část tohoto výprodeje byla oprávněná, protože nákupní šílenství v růstových akciích v průběhu let 2020 a 2021 vyhnalo ocenění některých softwarových akcií na neudržitelnou úroveň. Bylo také nevyhnutelné, že některé společnosti omezí své výdaje na velké softwarové upgrady, protože se potýkají s těmito krátkodobými výzvami.

Tento výprodej však zároveň vytvořil slibné nákupní příležitosti pro investory. Podívejme se na dvě známé softwarové akcie, které se do tohoto výběru dostaly: Microsoft (MSFT) a International Business Machines (IBM).

Zdroj: Shutterstock

1. Microsoft

Před deseti lety byl Microsoft považován za stárnoucího technologického giganta, který už nemá kam růst. Jeho „dojné krávy“ Windows a Office se potýkaly s dlouhými cykly aktualizací, čelil rušivé konkurenci cloudových služeb a na mobilním trhu ztrácel ve prospěch Applu a Googlu ze skupiny Alphabet.

Satya Nadella však v roce 2014, kdy se stal třetím generálním ředitelem Microsoftu, restartoval jeho podnikání s odvážnou mantrou „mobilní zařízení na prvním místě, cloud na prvním místě“. Pod Nadellovým vedením technologický gigant transformoval svůj desktopový software na cloudové služby, opustil skomírající platformu Windows Phone a spustil nové aplikace pro iOS a Android, aby se vyrovnal svým konkurentům a zůstal na mobilním trhu relevantní. Rozšířil také svůj herní byznys Xbox o nový hardware a velké akvizice a uvedl na trh nová zařízení Surface, aby podnítil vývoj inovativnějších tvarů na trhu s osobními počítači.

V důsledku toho rostly roční příjmy společnosti Microsoft v období od fiskálního roku 2014 do fiskálního roku 2022 (který skončil letos v červnu) složenou roční mírou růstu (CAGR) o 11 % a upravený zisk na akcii (EPS) o 17 %. Její akcie za posledních osm let vzrostly o více než 420 % a po započtení reinvestovaných dividend dosáhly celkového výnosu téměř 500 %.

Zdroj: Shutterstock

Minulá výkonnost nikdy nezaručuje budoucí výnosy, ale věřím, že Microsoft může v následujících letech dosáhnout silného růstu, protože jeho cloudové podnikání se bude dále rozšiřovat. Jeho akcie jsou stále přiměřeně oceněny na úrovni 25násobku forwardového zisku, vyplácejí forwardový výnos ve výši 1,1 % a pravděpodobně zůstanou atraktivní evergreenovou investicí bez ohledu na krátkodobé makroproblémy.

2. IBM

Než se počátkem roku 2020 ujal vedení společnosti IBM jako její nový generální ředitel Arvind Krishna, dosahovala společnost IBM dlouhá léta nevalných výnosů. Pod vedením Krishny se IBM zdvojnásobila v oblasti rychleji rostoucích trhů hybridního cloudu a umělé inteligence (AI). V listopadu loňského roku se také zbavila svého pomalého podnikání v oblasti služeb spravované infrastruktury pod názvem Kyndryl, aby tuto transformaci urychlila.

Je příliš brzy na to, abychom tuto strategii prohlásili za naprostý úspěch, ale IBM opět trvale roste – i když čelí těžkým makroekonomickým a měnovým překážkám po celém světě. V prvních devíti měsících roku 2022 její tržby meziročně vzrostly o 8 %, přičemž analytici očekávají 5% růst za celý rok a 1% růst v roce 2023. Očekávají také, že její upravený zisk na akcii letos vzroste o 15 % a v roce 2023 se zvýší o 6 %.

Zdroj: Getty Images

Společnost IBM se příliš neangažuje v odvětvích citlivých na makro, jako jsou maloobchodníci, a zaměřuje se na „kritičtější“ odvětví, která využívají její služby k posílení svých schopností automatizace a umělé inteligence. Její podnikání v oblasti hybridního cloudu, které zpracovává data proudící mezi jejími privátními cloudy a veřejnými cloudovými službami, rovněž předstihlo růst jejích starších podniků, když za posledních 12 měsíců zaznamenalo 15% meziroční nárůst tržeb.

IBM ještě není z nejhoršího venku, ale tato zeštíhlená verze se zdá být mnohem slibnější než původní – která se opakovaně snažila kompenzovat pomalý růst svých starších podniků menšími a rychleji rostoucími segmenty. S poměrem forwardové ceny k zisku 15 a forwardovým výnosem 4,5 % se zdá, že potenciál IBM k poklesu je omezený – i kdyby se medvědí trh protáhl – a v příštích několika letech by mohla být připravena na návrat podobný Microsoftu.