Dolar klesá kvůli obavám z recese; pozornost se upírá k inflaci v USA

Dolar v pátek ustoupil v důsledku rostoucích obav ze zpomalení hospodářského růstu ve Spojených státech a obchodníci jsou ve střehu před řadou zasedání centrálních bank, která se uskuteční příští týden a na nichž bude mít hlavní slovo Federální rezervní systém.

Vůči dolaru euro vzrostlo o 0,25 % na 1,0581 USD, přiblížilo se svému šestiměsíčnímu maximu dosaženému na začátku týdne a je na cestě ke třetímu týdnu růstu v řadě.

Britská libra posílila o 0,27 % a nacházela se na úrovni 1,2274 USD, nedaleko od pondělního šestiměsíčního maxima 1,2345 USD. Japonský jen vyskočil o 0,4 % na 136,13.

Počet Američanů, kteří podali nové žádosti o podporu v nezaměstnanosti, se minulý týden mírně zvýšil, jak ukázaly čtvrteční údaje, přičemž počet tzv. pokračujících žádostí o podporu vzrostl na desetiměsíční maximum na konci listopadu, což přispělo k obavám, že největší světová ekonomika může příští rok sklouznout do recese.

„Máme velmi rozpačitý výhled na příští rok, což nahrává myšlenkovým pochodům obchodníků. Díváme se… na mnohem nižší růst v celosvětovém měřítku, nižší růst i ze Spojených států,“ řekl Jarrod Kerr, hlavní ekonom Kiwibank.

Zdroj: Getty Images

Index amerického dolaru klesl o 0,23 % na 104,57 poté, co se přes noc propadl o 0,3 %.

V tomto čtvrtletí se propadl o téměř 7 %, čímž se přiblížil největšímu čtvrtletnímu poklesu od roku 2010.

„V tuto chvíli je to (také) hodně poziční,“ dodal Kerr před politickým zasedáním Fedu, které se uskuteční příští týden.

Peněžní trhy počítají s 93% pravděpodobností, že Fed zvýší sazby o 50 bazických bodů, přičemž sazby nyní vidí na květnovém vrcholu těsně pod 5 %.

Příští týden budou také zveřejněny ostře sledované údaje o inflaci v USA, přičemž jakékoli překvapení směrem dolů v listopadovém indexu spotřebitelských cen pravděpodobně vyvolá další prodejní vlnu amerického dolaru.

Minulý měsíc se dolar propadl poté, co údaje ukázaly, že spotřebitelské ceny v USA v říjnu vzrostly méně, než se očekávalo.

Očekávání, že Fed sníží tempo zvyšování úrokových sazeb a že sazby možná nebudou růst tak vysoko, jak se dříve obávalo, srazilo dolar o více než 8 % z jeho dvacetiletého maxima vůči koši měn dosaženého v září.

Výnosy amerických státních dluhopisů se také propadly, přičemž dvouletý výnos, který obvykle odráží očekávání úrokových sazeb, byl naposledy na úrovni 4,2838 %, čímž se vzdálil od svého patnáctiletého maxima téměř 4,9 % dosaženého minulý měsíc.

Zdroj: Unsplash

Ostře sledovaná část výnosové křivky amerických státních dluhopisů, která měří rozdíl mezi výnosy dvouletých a desetiletých státních dluhopisů, byla inverzní na úrovni -83 bazických bodů. Inverze této výnosové křivky je obvykle předzvěstí recese.

Evropská centrální banka a Bank of England také příští týden oznámí svá měnověpolitická rozhodnutí, přičemž trhy budou bedlivě sledovat pokyny ohledně výhledu na rok 2023.

Jinde si australský dolar připsal 0,26 % na 0,67875 USD, zatímco kiwi posílilo o 0,42 % na 0,6407 USD.

Měny protinožců těžily z nedávného uvolnění přísných omezení COVID ze strany Číny, vzhledem k tomu, že jsou často používány jako likvidní zástupné měny pro čínský jüan.

Vůči dolaru vzrostl offshore jüan zhruba o 0,1 % na 6,9541.

Optimismus ohledně cesty Číny k opětovnému otevření trhu zastínil nedávné neuspokojivé údaje, které země zveřejnila. Čínské výrobní ceny vykázaly v listopadu již druhý měsíc meziroční pokles, zatímco spotřebitelská inflace zpomalila, což poukazuje na velmi slabou poptávku.

„Téma znovuotevření Číny je velké, zejména (když vychází) z nízké základny,“ řekl Christopher Wong, měnový stratég OCBC.

„Čínská aktiva byla před nedávným oživením hluboce přeprodaná. Větší realokace zpět do aktiv v RMB podpoří RMB.“