Technologické akcie čeká nejhorší prosinec od roku 2002, optimismus Fedu slábne

Akcie technologických společností mají před sebou nejhorší prosinec od splasknutí dotcomové bubliny před dvaceti lety, protože optimismus ohledně potenciální úlevy od zvyšování úrokových sazeb Federálním rezervním systémem slábne kvůli známkám posílení trhu práce.

Index Nasdaq 100 se ve čtvrtek propadl o 2,5 % poté, co zpráva ukázala, že žádosti o podporu v nezaměstnanosti v USA zůstávají na historicky nízkých úrovních, což podtrhuje, že Fed má dostatek důvodů k dalšímu zpřísňování politiky. Samostatné údaje ukázaly, že klíčový ukazatel inflace oproti předchozímu údaji mírně vzrostl.

Když k tomu připočteme slabé výsledky výrobce čipů Micron Technologies Inc, změnila se seance v krutou pro akciové býky, kteří se opět obávají rizika potenciální recese.

Technologický benchmark, na kterém se podílejí společnosti jako Apple Inc. a Microsoft Corp. se tento měsíc propadl o 8,93 %, čímž více než vymazal listopadovou rally, kterou podpořily naděje, že ochlazení inflace připraví půdu pro ještě pomalejší zvyšování úrokových sazeb Fedu a potenciální pauzu v příštím roce. V tomto roce klesl přibližně o třetinu.

Ekonomické údaje „byly žhavější, než trh doufal, takže se nyní musíme potýkat s představou, že Fed zůstane agresivní při zvyšování sazeb,“ uvedl Joe Gilbert, portfolio manažer společnosti Integrity Asset Management. „To spolu se zprávami o výnosech cyklických společností, které naznačují, že výhled do budoucna výrazně oslabuje, a chyba v politice Fedu je stále pravděpodobnější každý den. To ukazuje na trh, který se zbavuje rizika.“

Znepokojení se šíří i mimo technologický sektor. Index S&P 500 ve čtvrtek klesl o 1,5 % a tento měsíc se propadl přibližně o 6 %. Akcie technologických společností však v letošním roce v souvislosti s rostoucí inflací utrpěly nejvíce, protože jejich ocenění je citlivější na vyšší úrokové sazby. Fed minulý týden zvýšil sazby již na sedmém zasedání v řadě.

Mezi nejhůře si tento měsíc v rámci Nasdaq 100 vedly akcie společnosti Tesla Inc, jejíž akcie klesly o více než 30 % kvůli obavám z klesající poptávky po jejích elektromobilech a zaneprázdněnosti jejího šéfa Elona Muska společností Twitter Inc. Výrobci čipů Marvell Technology Inc. a Advanced Micro Devices Inc. klesly o zhruba 20 %.

Zdroj: Getty Images

Výprodej v tomto měsíci by se musel ještě zhoršit, aby překonal ztráty z prosince 2002, kdy benchmark klesl o 12 %. Pro býky může být dobrou zprávou, když se ohlédnou za tím, jak se situace vyvíjela před 20 lety: Nasdaq 100 dosáhl dna již v říjnu 2002 poté, co se propadl o 83 % z vrcholu v březnu 2000.

Nezdá se však, že by investoři signalizovali důvěru, že se tento vzorec znovu objeví, přestože se benchmark stále obchoduje nad svým letošním závěrečným minimem stanoveným 3. listopadu.

Medvědí zájem o technologické akcie – miláčky akciových trhů po většinu minulého desetiletí – vykazuje jen málo známek toho, že by měl opadnout. Podle údajů společnosti IHS Markit se krátký zájem o burzovně obchodovaný fond Invesco QQQ Trust Series 1 pohybuje na úrovni 6,2 % akcií v oběhu, což je úroveň naposledy zaznamenaná v roce 2012.

Prakticky všechny akcie v indexu Nasdaq 100 se ve čtvrtek propadly, přičemž objemy obchodů vzrostly o 14 % nad svůj 30denní průměr, což je stěží typický předvánoční útlum. Více než desetina akcií ze 100členného benchmarku se ve čtvrtek dostala na 52týdenní minima, včetně společností Amazon.com Inc, Airbnb Inc, PayPal Holdings Inc a Zoom Video Communications Inc.

Mezitím ukazatel předpokládané volatility technologických akcií, index volatility Chicago Board Options Exchange NDX, vyskočil z nejnižších úrovní od začátku prosince.

Další výprodej by mohl zvýšit tlak na několik zbývajících investorů s dlouhými pozicemi, aby hodili ručník do ringu, uvedli v pondělí stratégové Citigroup Inc. včetně Chrise Montagua.