Bill Gates: „Do roku 2050 musíme eliminovat globální emise skleníkových plynů“

Představa, že se stane prarodičem, je pro Billa Gatese velmi emotivní, i když o tom píše.

„Nedávno jsem se začal dívat na svět novou optikou – když mi moje starší dcera oznámila neuvěřitelnou zprávu, že se příští rok stanu dědečkem,“ napsal Gates v dopise, který v minulém týdnu zveřejnil na svém osobním blogu Gates Notes.

Gatesova šestadvacetiletá dcera Jennifer a její manžel Nayel Nassar čekají v roce 2023 své první dítě.

„Už jen při psaní této věty: ‚Příští rok se stanu dědečkem,‘ jsem dojatý,“ napsal 67letý miliardář a filantrop, který své jmění získal spoluzaložením společnosti Microsoft v 70. letech minulého století. „A ta myšlenka dává mé práci nový rozměr. Když přemýšlím o světě, do kterého se narodí můj vnuk, jsem více než kdy jindy inspirován k tomu, abych pomohl dětem a vnukům každého z nás mít šanci přežít a prosperovat.“

Gates dále shrnuje práci, kterou jeho stejnojmenná filantropická organizace, Gatesova nadace (Gates Foundation), dělá pro děti žijící ve světové chudobě, pro zlepšení vzdělání, připravenosti na pandemie a boje proti dětské obrně a AIDS.

Zdroj: Getty Images

Gates také hovoří o práci, kterou vykonává v boji proti změně klimatu, a to jak prostřednictvím Gatesovy nadace, tak podporou společností v počáteční fázi vývoje v oblasti klimatu prostřednictvím své investiční společnosti Breakthrough Energy Ventures.

Reakce současných představitelů na změnu klimatu ovlivní budoucí generace, což je první bod, který Gates uvádí v části svého dopisu, kde se zabývá změnou klimatu.

„Řešení změny klimatu mohu shrnout do dvou vět: Do roku 2050 musíme eliminovat globální emise skleníkových plynů,“ píše Gates. „Extrémní počasí již nyní způsobuje stále větší utrpení, a pokud se nedostaneme k nulovým čistým emisím, budou naši vnuci vyrůstat ve světě, který na tom bude dramaticky hůře.“

Důsledky jsou obrovské – a stejně tak i výzva.

„Dostat se na nulu bude to nejtěžší, co kdy lidé udělali,“ píše Gates. „Během méně než tří desetiletí musíme provést revoluci v celém fyzickém hospodářství – v tom, jak vyrábíme věci, jak se pohybujeme, jak vyrábíme elektřinu, jak pěstujeme potraviny a jak se zahříváme a ochlazujeme.“

Gates se začal zabývat změnou klimatu, když se dozvěděl o problémech drobných zemědělců v zemích, kde působí jeho stejnojmenná filantropická organizace. Gatesova nadace financuje práci v oblasti přizpůsobování se klimatu a pomáhá lidem přizpůsobit se důsledkům oteplování světa, kde komerční podnikání nepřináší žádný zisk.

„Vychází z myšlenky, že změnou klimatu nejvíce trpí ti nejchudší, ale podniky nemají přirozenou motivaci vytvářet nástroje, které by jim pomohly,“ píše Gates.

„Společnost na výrobu rostlinných semen může vydělávat například na novém druhu rajčat, která mají hezčí odstín červené a snadno se neotloukají, ale nemá motivaci vyrábět lepší odrůdy manioku, které (a) přežijí záplavy a sucha a (b) jsou dostatečně levné pro světové zemědělce s nízkými příjmy,“ píše Gates. „Úkolem nadace je zajistit, aby ti nejchudší měli prospěch ze stejných inovačních dovedností, z nichž těží bohatší země.“

Zdroj: Getty Images

Ne všechny Gatesovy aktivity v oblasti klimatu jsou filantropické. Breakthrough Energy Ventures financuje společnosti v rané fázi vývoje, které se snaží budovat a rozvíjet společnosti zaměřené na dekarbonizaci různých odvětví ekonomiky. Budování ziskových společností pro řešení problému, který má dopad na blahobyt světové populace, může Gatesovi, který už má na kontě jmění – podle pondělního Forbesu 103,6 miliardy dolarů -, připadat nevýhodné.

Gates však tvrdí, že dekarbonizace globálního průmyslu je příliš velký problém i pro jeho hluboké kapsy.

„Filantropie sama o sobě nemůže odstranit skleníkové plyny. Takového tempa a rozsahu mohou dosáhnout pouze trhy a vlády,“ řekl Gates. Veškeré zisky z investic do společností Breakthrough Energy Gates podle svých slov vrátí zpět do práce v oblasti klimatu nebo do dobročinné nadace.

Navíc, pokud se společnosti pracující na řešení klimatických změn dokáží samy uživit, povzbudí to další investory, aby do nich vložili peníze.

„Společnosti musí být ziskové, aby mohly růst, pokračovat v činnosti a prokázat, že pro jejich produkty existuje trh,“ píše Gates. „Motivace k zisku přiláká další inovátory a vytvoří konkurenci, která sníží ceny vynálezů s nulovými emisemi a bude mít významný dopad na emise z budov.“

Emise skleníkových plynů stále rostou
Špatnou zprávou je, že emise skleníkových plynů stále rostou.

„Bohužel v oblasti krátkodobých cílů se nám nedaří. Mezi lety 2021 a 2022 globální emise skutečně vzrostly z 51 miliard tun ekvivalentu uhlíku na 52 miliard tun,“ píše Gates.

V uplynulém týdnu zdůraznil chmurnou realitu současného stavu v oblasti změny klimatu také generální tajemník OSN.

Zdroj: Reuters

„Stále se pohybujeme špatným směrem,“ řekl v minulém týdnu António Guterres. „Rozdíl v globálních emisích se zvětšuje. Cíl 1,5 stupně se zadýchává. Národní klimatické plány žalostně zaostávají.“

Navzdory bezútěšnosti současné klimatické situace je Gates optimistický, pokud jde o rostoucí investice do dekarbonizačních technologií.

„Jsme mnohem dál, než bych před několika lety předpokládal, pokud jde o přimění společností investovat do průlomových technologií s nulovými emisemi uhlíku,“ píše Gates.

Podle Gatese se od uzavření Pařížské klimatické dohody v roce 2015 zvýšily veřejné prostředky na výzkum a vývoj v oblasti klimatu o třetinu a ve Spojených státech se díky letos přijatým zákonům vynaloží 500 miliard dolarů na odklon americké energetické infrastruktury od zdrojů založených na fosilních palivech.

Také soukromé peníze jdou do klimatických technologií slušným tempem. Společnosti rizikového kapitálu vložily v posledních dvou letech do začínajících podniků, zabývajících se čistou energií, 70 miliard dolarů, píše Gates.