Chorvatsko, nejnovější člen Evropské unie, přijme 1. ledna euro jako svou měnu. Tímto krokem se země s přibližně 4 miliony obyvatel stane součástí jádra EU, což usnadní a zlevní platby a poskytne jejímu finančnímu systému záchrannou síť pro případ budoucích krizí. Země, jejíž ekonomika je do značné míry závislá na zahraničních turistech, se také připojí k schengenskému prostoru, což Chorvatům umožní snadnější cestování po Evropě.
Proč Chorvatsko přistupuje k euru?
Chorvatsko začalo usilovat o vstup do jednotné měny hned poté, co v roce 2013 získalo vstup do EU, což byl krok, který byl odložen kvůli krvavým válkám v 90. letech 20. století, kdy se rozpadla Jugoslávie. Cílem tohoto kroku je částečně upevnit vazby na Západ po zhruba půlstoletí komunistické vlády po druhé světové válce.
A co ekonomická logika?
Zdroj: Unsplash
Ta je pravděpodobně ještě přesvědčivější. Země je více než kterýkoli jiný stát EU závislá na turistech, kteří vytvářejí pětinu hrubého domácího produktu a pro které je dovolená mnohem snazší, když se nemusí potýkat s měnovými kurzy. Většina soukromých a podnikových bankovních vkladů v Chorvatsku je přitom vedena v eurech, stejně jako více než dvě třetiny dluhu v celkové výši asi 520 miliard kun (74 miliard USD). Podle guvernéra centrální banky Borise Vujčiće může členství v eurozóně snížit úrokové sazby, zlepšit úvěrový rating a zatraktivnit Chorvatsko pro investory.
Jaké jsou výhody?
Přijetím eura se formalizuje část ekonomických aktivit, které se již nyní provádějí za použití společné měny – od prodeje bytů a automobilů až po krátkodobé pronájmy pro rekreanty. Podle centrální banky zkracuje devizové náklady mimo cestovní ruch o zhruba 1,2 miliardy kun ročně. Chorvatsko získává přístup k likviditě ECB a potenciálnímu záchrannému financování z Evropského mechanismu stability v krizových obdobích. Vzhledem k tomu, že problémy Řecka jsou již z velké části ve zpětném zrcátku, přechod na euro získal všeobecnou podporu. Tento krok podpořily téměř všechny politické strany.
A nevýhody?
Pokud jde o měnovou politiku, vzdáním se kontroly ve prospěch ECB toho mnoho neztratí, protože kurz kuny je od 90. let 20. století uzamčen v úzkém obchodním pásmu vůči euru a předtím vůči německé marce. Přijetí eura v Chorvatsku bude místní banky stát ročně asi 1 miliardu kun na ztracených poplatcích za konverzi, ale podle národního sdružení bank přechod na euro snižuje měnová rizika a zvyšuje stabilitu. Očekává se také, že euro bude banky stát 80-100 milionů eur v podobě jednorázových výdajů na přizpůsobení jejich IT služeb a bankomatových sítí.
S jakými překážkami se setkala?
Zdroj: Unsplash
Členské státy EU daly 12. července konečný souhlas k přistoupení Chorvatska k euru a následovaly tak východoevropské kolegy Estonsko, Lotyšsko, Litvu, Slovensko a Slovinsko do společné měny. Největším problémem se ukázala být inflace poté, co válka na Ukrajině způsobila prudký nárůst cen energií a dalších komodit. Je to však problém, který zachvacuje všude: Podle posledních údajů se tempo inflace v eurozóně v listopadu snížilo, ale spotřebitelské ceny přesto oproti předchozímu roku vzrostly o 10,1 %.
Které další země se chtějí připojit k euru?
Jedna určitě ano: Bulharsko. Poté, co bylo přijato do čekárny eurozóny známé jako ERM-2 v roce 2020, tedy ve stejnou dobu jako Chorvatsko, však svůj časový plán posunulo o rok na rok 2024. Přání vyjádřilo také Rumunsko. Přestože jsou však největší země v regionu povinny se jednou připojit, nespěchají. Například Polsko přičítá svou schopnost přežít světovou finanční krizi v roce 2008 bez recese tomu, že si zachovalo nezávislou měnovou politiku.
Jak vypadají nové chorvatské mince?
Na mincích je zobrazena mapa země a národní motiv šachovnice. Je na nich také vyobrazena kuna neboli lasička a vynálezce Nikola Tesla, etnický Srb narozený v dnešním chorvatském městě Smiljan. Srbská centrální banka prohlásila, že podnikne kroky, pokud bude Chorvatsku povoleno používat Teslův obraz.