Miliardář a investor Stanley Druckenmiller varuje, že „další problémy jsou před námi“

Stanley Druckenmiller se obává, že se blíží recese poté, co více než rok agresivního zvyšování úrokových sazeb ze strany Federálního rezervního systému nedokázal potlačit inflaci. Známý hedgeový investor, který nyní provozuje Duquesne Family Office, ve středu uvedl, že navzdory nedávné odolnosti ekonomiky – v čele s nízkou mírou nezaměstnanosti a pozitivním růstem HDP v prvním čtvrtletí – se domnívá, že „tvrdé přistání“ je nevyhnutelné.

„Naším hlavním argumentem je, že kromě trhů s aktivy nás čekají ještě další problémy,“ řekl ve středu agentuře Bloomberg.

Druckenmiller již několik let kritizuje představitele Fedu za to, že po globální finanční krizi svou politikou uvolněných peněz nafoukli bublinu aktiv v oblasti akcií, nemovitostí a dalších odvětví. A i poté, co Fed změnil postoj a začal v roce 2022 zvyšovat sazby, což vedlo k neutěšenému roku pro trhy, věří, že nás čekají další negativa – to nebylo splasknutí bubliny.

Investorský veterán tvrdí, že vysoké úrokové sazby by mohly vést k dalším problémům v klíčových sektorech ekonomiky, jako se to stalo v březnu s regionálními bankami, kdy rychle zkrachovala banka Silicon Valley Bank, což donutilo regulační orgány zasáhnout a podpořit vkladatele. Jako jednu z oblastí, která by se mohla dostat do potíží, uvedl churavějící trh komerčních nemovitostí, a to zejména sektor kancelářských prostor – který se podle dřívějších informací časopisu Fortune v současné době nachází uprostřed krize. Varoval však také, že by mohlo dojít k „úvěrové krizi“, protože bankám dochází kapitál a v souvislosti se zpomalujícím se hospodářským růstem podstupují méně rizik.

Zdroj: Bloomberg

„Je toho hodně, co se skrývá pod kapotou, když přejdete z takového prostředí, největší bubliny na trhu s aktivy v historii, a pak zvýšíte úrokové sazby o 500 bazických bodů během jednoho roku, myslím, že je pravděpodobné, že Silicon Valley Bank, Bed Bath & Beyond, jsou pravděpodobně špičkou ledovce,“ řekl.

Druckenmiller již více než rok bije na poplach ohledně možnosti recese v USA v roce 2023. Miliardář, který je proslulý tím, že jako správce aktiv nikdy neměl slabší rok, loni v září prohlásil, že „by byl ohromen, kdybychom v roce 23 neměli recesi“.

„Nevím, kdy to bude, ale určitě do konce roku 23. Nebudu překvapen, pokud nebude větší než takzvaná průměrná zahradní odrůda,“ řekl investorům na konferenci Delivering Alpha Investor Summit pořádané televizí CNBC.

Později téhož měsíce Druckenmiller varoval, že vyšší úrokové sazby by mohly zpomalit hospodářský růst, což by vedlo k „vysoké pravděpodobnosti“, že akciový trh bude po desetiletí stagnovat. A v květnu letošního roku své hrozivé varování zopakoval a tvrdil, že ekonomika balancuje na hraně tvrdého přistání, a až se zhroutí, dojde k prudkému nárůstu bankrotů, nezaměstnanost přesáhne 5 % a zisky podniků klesnou nejméně o 20 %.

Další miliardář Jeffrey Gundlach, zakladatel investiční společnosti DoubleLine Capital, který je známý jako „král dluhopisů“, se také obává, že ekonomika je v současné době na vratkých základech. Gundlach v úterý v internetovém vysílání investorům společnosti DoublineCapital řekl, že ekonomické ukazatele jsou „naprosto plné recese“, uvedla CNBC.

Zdroj: CNBC

Poukázal na předstihový ekonomický index (LEI) Conference Board, který v dubnu klesl o 0,6 % a v období od října 2022 do dubna 2023 o 4,4 %. Index LEI má pomoci předpovídat body obratu v hospodářských cyklech a zahrnuje složky, jako jsou stavební povolení, žádosti o podporu v nezaměstnanosti a index nových zakázek ISM, který sleduje objednávky výrobních podniků. Justyna Zabinska-La Monica, vedoucí manažerka oddělení ukazatelů podnikatelských cyklů společnosti Conference Board, ve svém prohlášení uvedla, že index LEI „nadále varuje před hospodářským poklesem v letošním roce“.

„Je zcela zřejmé, že máme dojem, že se brzy ocitneme na předním konci recese,“ řekl o údajích Gundlach.

Přesto je zde slon v porcelánu – A.I.

V posledních měsících zachvátila investory euforie z této technologie, což vedlo k prudkému růstu akcií a ETF souvisejících s A.I.. Druckenmiller, který má podle miliardářského indexu agentury Bloomberg majetek v hodnotě téměř 10 miliard dolarů, ve středu řekl, že v této technologii vidí příležitost, i když je ocenění přitažené za vlasy.

„Ještě neoddělili zrno od plev, ale na rozdíl od krypto věřím, že A.I. je skutečná a mohla by být stejně transformativní jako internet,“ řekl.