Dolar zůstal ve středu pevný před očekávaným rozhodnutím Federálního rezervního systému o úrokových sazbách, které se uskuteční později během dne, zatímco šterlinková měna klesla kvůli zvýšeným sázkám na to, že Bank of England (BoE) přeruší svou historickou sérii zvyšování úrokových sazeb.
Index amerického dolaru, který měří měnu vůči koši konkurentů, zůstal pevný na úrovni 105,10, přičemž obchodníci očekávali rozhodnutí Fedu o sazbách.
Libra byla volatilní, naposledy klesla o 0,26 % na 1,2360 USD poté, co se dotkla nejnižší hodnoty za téměř čtyři měsíce poté, co údaje ukázaly, že inflace ve Velké Británii v srpnu zpomalila více, než se očekávalo.
Britská meziroční inflace spotřebitelských cen (CPI) v srpnu nečekaně klesla na 6,7 %, ukázaly oficiální údaje ve středu, den před očekávaným dalším zvýšením sazeb BoE.
Zdroj: Canva
Ekonomové oslovení agenturou Reuters předpokládali, že CPI vzroste na 7,0 % z červencových 6,8 %.
„Šokující zpomalení inflace ve Spojeném království je pro BoE dobrou zprávou před zítřejším rozhodnutím o sazbách,“ uvedl Nick Rees, analytik devizového trhu společnosti Monex Europe. Dodal však, že poslední kolo údajů o inflaci pravděpodobně přichází příliš pozdě na to, aby změnilo názor mnoha tvůrců politik před zasedáním BoE.
Peněžní trhy však začaly oceňovat téměř padesátiprocentní šanci, že BoE ve čtvrtek ponechá sazby v platnosti po 14 zpětných zvýšeních sazeb sahajících až do prosince 2021. V úterý přitom oceňovaly pouze 20% šanci na pozastavení činnosti BoE.
Údaje o inflaci ve Velké Británii „vyvolávají vážné pochybnosti o tom, zda BoE zítra zvýší sazby“, uvedl stratég ING Francesco Pesole.
Jinde trhy očekávají, že Fed téměř jistě ponechá sazby na úrovni 5,25 až 5,50 %, čímž se soustředí na budoucí pokyny centrální banky.
„Powell se bude snažit o neutrální, dobře zvládnutou rétoriku: uznání pokroku v datech, pokračování ve zdůrazňování závislosti na datech, udržování možnosti dalšího zvýšení v chodu a pouze vágní zmínka o cestě do roku 2024,“ uvedla Elsa Lignosová, globální vedoucí oddělení měnové strategie v RBC Europe.
Podle nástroje CME FedWatch trhy s futures oceňují 30% pravděpodobnost zvýšení o čtvrt procentního bodu v listopadu nebo 35% šanci, že se tak stane v prosinci.
Pozornost zůstala upřena na jen, protože americké a japonské úřady hromadily nové komentáře o možnosti intervence.
Jen před rozhodnutím Fedu klesl o 0,2 % na čerstvé desetiměsíční minimum vůči dolaru 148,17.
Nejvyšší japonský finanční diplomat Masato Kanda ve středu zopakoval svá varování a uvedl, že japonské úřady vždy úzce komunikují o měnách s tvůrci měnové politiky v USA a v zámoří a zároveň pozorně sledují pohyby na trhu s „vysokým smyslem pro naléhavost“.
Na otázku, zda Washington projeví pochopení pro další intervenci Japonska na nákup jenu, americká ministryně financí Janet Yellenová v noci na dnešek uvedla, že to „záleží na detailech“ situace.
Zvýšily se spekulace o možném dřívějším než očekávaném ukončení ultra uvolněné politiky Bank of Japan, ale centrální banka v pátek s největší pravděpodobností ponechá úrokové sazby na velmi nízké úrovni a ujistí trhy, že měnové stimuly zatím zůstanou v prostředí ekonomické nejistoty.
Zámořský jüan byl převážně beze změny poté, co Čína splnila očekávání trhu a ve středu ponechala své základní úvěrové sazby beze změny. Poklesl o 0,1 % na 7,3110 za dolar.
Euro vzrostlo o 0,1 % na 1,0692 USD.
Zdroj: Canva