Kryptoměny, které se v současnosti nacházejí v centru dění

Optimističtí investoři do krypta se už pomalu domnívají, že se na nás připravuje nový býčí cyklus. Jaké coiny byste v takovém případě měli sledovat?

Ačkoli trh s kryptoměnami začal v první polovině roku povzbudivě, mnoho jednotlivých kryptoměn, které je třeba sledovat, vytisklo v druhé polovině roku hodně červeného inkoustu. Na začátku července dosáhla celková tržní kapitalizace všech virtuálních měn přibližně 1,2 bilionu dolarů. V tuto chvíli tato statistika klesla na 1,05 bilionu dolarů.

Z fundamentálního hlediska se velká část nejistoty, která cloumá kryptoměnami, jež je třeba sledovat, zaměřuje na Federální rezervní systém. Ačkoli se tvůrci měnové politiky minulý týden snažili vykreslit povzbudivý rámec, ponechali si otevřené dveře pro ještě jedno zvýšení sazeb do konce roku. Kromě toho inflace zůstává tvrdošíjně vysoká, takže není zaručeno, že jestřábí politika centrální banky v roce 2024 skončí.

Dále by investoři, kteří se zajímají o kryptoměny, měli alespoň zvážit, co se svými penězi dělají institucionální obchodníci. Například v červenci nakoupili velcí blokoví obchodníci značný objem kupních opcí na těžební společnost TeraWulf (NASDAQ:WULF). Jakmile se však srpen začal vyvíjet negativně, několik velkých obchodníků začalo prodávat (vypisovat) call kontrakty.

To by mohlo být signálem, že ti, kteří byli původně býčí, jsou nyní medvědí. Jinými slovy, pokud jde o kryptoměny, je čas číst místnost.

Bitcoin (BTC-USD)

Bitcoin (BTC-USD), jehož cena během úterní ranní seance dosáhla téměř 26 300 dolarů, má opět před sebou možná další frustrující týden. Za posledních 24 hodin si BTC připsal zhruba půl procenta. Během uplynulého týdenního období však benchmark všech kryptoměn odevzdal něco přes 2 % tržní hodnoty. Aktuálně jeho tržní kapitalizace dosahuje 512,4 miliardy dolarů.

Zdroj: BurzovníSvět.cz

Z technického hlediska se Bitcoin potřebuje vymanit z boční konsolidace, která začala kolem 18. srpna. Tato seance následovala po prudkém poklesu z doby, kdy se BTC obchodoval nad úrovní 29 000 USD. Následně se hlavní virtuální měna usilovně snažila vymanit z cenového pásma 26 tisíc dolarů.

Pozoruhodné je zejména to, že 50denní klouzavý průměr Bitcoinu zřejmě kladl odpor směrem vzhůru. Když se 19. a 20. září BTC pokoušel překonat strop 27 tisíc dolarů, tato úroveň se shodovala s 50denním klouzavým průměrem. Býci bohužel neměli dostatek síly na to, aby se o to trvale pokusili.

Ethereum (ETH-USD)

Zatímco Bitcoinu se v uplynulém týdnu zrovna nedařilo, investoři do Etherea (ETH-USD) by pravděpodobně brali spíše tento výkon než to, co nám zbylo na ETH. Na papíře se krátkodobé statistiky nezdají být nijak zvlášť problematické. Za 24 hodin si Ethereum připsalo něco přes půl procenta, zatímco za uplynulý týden se propadlo o 3 %.

Širší technický profil však pro dvojku mezi všemi kryptoměnami nevěstí nic dobrého. Při ceně 1 589 dolarů za kus se Ethereum nachází hluboko pod svým 50 DMA (na úrovni 1 673 dolarů) a 200 DMA (1 803 dolarů). Ještě znepokojivější je, že po srpnovém výprodeji blockchainových aktiv se cenová akce ETH vychýlila do záporných hodnot. Tento tvar kontrastuje s plochou konsolidací Bitcoinu po srpnové volatilitě.

Zdroj: BurzovníSvět.cz

Nyní přichází jedna možná úleva pro Ethereum s jeho vztahem mezi objemem a cenou. Jak jsem již uvedl dříve, znatelným trendem u kryptoměn je slábnoucí objem. Když však objem slábne ve spojení s klesající cenou, mohlo by být toto situace pro kryptoměnu doslova býčí.

Tether (USDT-USD)

Jedním z hlavních problémů klesajícího objemu mezi kryptoměnami je, že ovlivňuje stabilní mince, jako je Tether (USDT-USD). Tether, který je navázán na dolar v poměru jedna ku jedné, neuspokojuje typickou motivaci pro nákup digitálních aktiv; tedy snahu zajistit si (robustní) kapitálové zisky. USDT představuje spíše formu uložení bohatství a prostředek pohodlí.

Jednoduše řečeno, pokud obchodníci identifikují příležitost v blockchainových aktivech, mohou okamžitě reagovat, pokud mají Tether. Na druhou stranu, pokud mají pouze fiat měny, musí před využitím zmíněné příležitosti proběhnout konverze z fiat měn na kryptoměny.

Zdroj: Getty Images

Nyní, za rozhodně býčích tržních podmínek pro virtuální měny, dává USDT velký smysl. V prostředí slábnoucích objemů však stablecoiny ztrácejí svůj lesk. Jinak řečeno, tím, že se zavážete k dlouhému období stagnace, absorbujete velké riziko, což může být nervy drásající.