Jen se zvedá z ročního minima poté, co úřad vystupňoval varování před intervencemi

Ve středu se oslabený jen zotavil díky hrozbám intervence ze strany japonských úřadů a díky tomu, že investoři se zaměřili na rozhodnutí Federálního rezervního systému, které bude přijato později během dne.

Dolar naposledy klesl o 0,35 % na 151,2 jenu po ostřejších než obvyklých výrocích nejvyššího japonského měnového diplomata Masato Kandy.

V úterý dosáhla měna jednoletého maxima, když se kurz jenu propadl poté, co Bank of Japan nově definovala svůj 1% limit pro výnosy desetiletých státních dluhopisů jako referenční sazbu, nikoliv jako pevný limit.

Tato úprava zklamala mnoho investorů, kteří očekávali výraznější odklon od ultra uvolněné měnové politiky.

Nestačilo to k překlenutí velkého rozdílu ve výnosech dluhopisů mezi Japonskem a ostatními zeměmi, který byl příčinou letošního téměř 14% poklesu jenu vůči dolaru.

„Normalizace (fiskální politiky) je na poměry BOJ relativně rychlá, ale pomalá ve srovnání s tím, co vidíme ve zbytku světa,“ řekl Claudio Irigoyen, globální vedoucí ekonomického oddělení Bank of America Global Research.

Zdroj: Getty Images

V úterý se jen poprvé od roku 2008 obchodoval slabší než 160 za euro, ale ve středu se mírně zotavil na 159,44.

Ekonomové očekávají, že Fed při oznámení svého rozhodnutí, které proběhne dnes v 20 hodin našeho času ponechá úrokové sazby v platnosti.

Investoři budou pečlivě zkoumat komentáře předsedy Jeroma Powella, zda nenaznačí, jak dlouho zůstanou sazby na současné úrovni 5,25 až 5,5 % a zda existuje šance na jejich další zvýšení.

Euro v důsledku úterního poklesu růstu a inflace kleslo o 0,17 % na 1,0558 USD.

„Údaje ukazují, že zvyšování úrokových sazeb (Evropskou centrální bankou) o 450 bazických bodů … působí na omezení poptávky,“ uvedla analytička CBA Carol Kongová.

Index dolaru, který sleduje vývoj americké měny vůči jejím hlavním partnerům, vzrostl o 0,22 % na 106,9 bodu.

Od začátku října, kdy dosáhl téměř ročního maxima 107,34, se obchodoval do strany v důsledku prudkého růstu výnosů amerických dluhopisů způsobeného silným hospodářským růstem.

Analytici uvedli, že potenciálně větší událostí pro dluhopisové a měnové trhy ve středu bude oznámení amerického ministerstva financí ve 1230 GMT (8.30 SEČ) o tom, jak hodlá financovat svůj rozsáhlý rozpočtový deficit prostřednictvím dluhopisového trhu.

Britská libra před čtvrtečním rozhodnutím Bank of England o úrokových sazbách klesla o 0,19 % na 1,2132 USD.

Australský dolar vzrostl o 0,1 % na 0,6342 USD.

Ukazatele aktivity továren v Číně, Japonsku a Jižní Koreji ukázaly, že aktivita v říjnu zpomalila.

Euro kolísá v souvislosti s ochlazující se inflací a slábnoucími vyhlídkami na zvýšení sazeb ECB

Euro (EUR) zažilo včera volatilní obchodní seanci, kdy zpočátku posilovalo kvůli oslabujícímu americkému dolaru (USD), ale později se zisků vzdalo, protože USD se odrazil ode dna a očekávání zvýšení sazeb Evropské centrální banky (ECB) se rozplynula kvůli slabým údajům o inflaci. Libra (GBP) se obchodovala převážně bez směru v důsledku nedostatku ekonomických údajů ze Spojeného království a opatrnosti investorů před rozhodnutím Bank of England o úrokových sazbách. Navzdory neuspokojivým údajům z Číny zůstal australský dolar (AUD) bez směru, zatímco nárůst nezaměstnanosti vedl k poklesu novozélandského dolaru (NZD).

Kanadský dolar (CAD) změkčil v důsledku mírného poklesu cen ropy. Očekává se, že dnešní výrobní index PMI ještě více zdůrazní pokles v kanadském sektoru. Pozornost se nyní přesouvá na dnešní vysoce důležité zprávy o zaměstnanosti a výrobě a také na nadcházející rozhodnutí Federálního rezervního systému.

Směnný kurz GBP/EUR zůstal v úterý stabilní a obchodoval se na úrovni kolem 1,1468 EUR (1 EUR = 1,0544 USD). Tvůrce politiky ECB Francois Villeroy de Galhau potvrdil, že ochlazující se inflace ve více teritoriích eurozóny odůvodňuje nedávné zastavení zvyšování sazeb, což odráží rozhodovací proces ECB.

Libra zaznamenala proměnlivé obchodování, když se investoři po zprávách o raketách vypálených z Jemenu směrem na Izrael přesunuli k bezpečnějším aktivům, což způsobilo pokles libry vůči těmto aktivům. Sterlingu se však podařilo posílit vůči rizikovějším měnám, jako je AUD, ale tyto zisky byly pravděpodobně omezeny ekonomickým pesimismem ve Velké Británii a zmírněnými očekáváními Bank of England ohledně zvyšování úrokových sazeb.

Konečný výrobní index za říjen by mohl mít na libru vliv, pokud potvrdí předchozí poklesy. Zmírnění nákladových tlaků naznačené ve zprávě by mohlo negativně ovlivnit sázky Bank of England na úrokové sazby. Očekává se, že údaje o německé nezaměstnanosti, které budou zveřejněny ve čtvrtek, vykáží nárůst z 5,7 % na 5,8 %, což by mohlo vyvinout tlak na pokles společné měny tím, že negativně ovlivní trh práce v EU.

Zdroj: Canva