Bitcoin i zlato zaznamenaly tento víkend výrazný růst, protože optimismus ohledně potenciálních úprav úrokové politiky Federálního rezervního systému způsobil, že se investoři vrhli na tato dvě neúročená aktiva. Díky těmto rally dosáhl žlutý kov v neděli svého nejvyššího zaznamenaného intradenního maxima, než ustoupil, a přední světová kryptoměna dosáhla následující den své nejvyšší úrovně od dubna 2022.
Obě třídy aktiv se těšily z býčího trendu díky předpovědím, že americký Federální rezervní systém možná dosáhl vrcholu svého zvyšování sazeb. To vedlo ke spekulacím, že by centrální banka mohla začít snižovat svou hlavní úrokovou sazbu již v březnu příštího roku. Tato analýza pochází od Marka Connorse, ředitele výzkumu ve společnosti 3iQ, která se zabývá správou digitálních aktiv.
Investoři působící na trhu s futures tento pozitivní výhled reflektují, přičemž pravděpodobnost, že americká centrální banka na svém plánovaném březnovém zasedání sníží svou hlavní úrokovou sazbu o 25 bazických bodů, je více než 50 %. Před týdnem tato hodnota podle nástroje FedWatch společnosti CME činila relativně nízkých 21,5 %.
Výnos desetiletých státních dluhopisů současně zaznamenal v uplynulém měsíci výrazný pokles a podle údajů společnosti FactSet ztratil 39 bazických bodů, přestože v pondělí mírně vzrostl. Při poklesu sazeb státních dluhopisů obvykle dochází k růstu zlata i bitcoinu. Jak vysvětluje Greg Magadini, ředitel derivátů společnosti Amberdata, ani jedno z těchto aktiv není úročeno, takže když jsou výnosy státních dluhopisů vysoké, stávají se tato aktiva méně atraktivní.
Zdroj: Getty Images
V roce 2022 se trajektorie obchodování zlata a Bitcoinu často pohybovaly v souladu. Mezi pozoruhodné příklady této synergie patří následky březnové bankovní minikrize v USA a říjnový konflikt mezi Izraelem a Hamásem, jak upozorňuje Magadini.
Někteří odborníci však varují před vyvozováním přímé korelace mezi výkonností obou aktiv. David Tawil, prezident a spoluzakladatel fondu digitálních aktiv ProChain Capital, zastává názor, že rally Bitcoinu může být spíše jen náhodnou událostí než vedlejším produktem výkonnosti zlata.
Podle Tawila je rally Bitcoinu poháněna především velkým očekáváním, že americká Komise pro cenné papíry schválí burzovně obchodovaný fond investující přímo do této kryptoměny, a nikoli makroekonomickými faktory. Předpokládá, že prudký růst bitcoinu potrvá až do konce roku, a předpokládá, že jeho hodnota v době schválení bitcoinového ETF vzroste až na 47 000 USD.
Pokud jde o zlato, nadcházející páteční zpráva o zaměstnanosti v USA bude mít potenciálně významné důsledky. James Harte, analytik společnosti Tickmill Group, poznamenal, že pokud zpráva bude odrážet slabší než očekávané údaje, může to vyvolat další tlak na americký dolar, a tím umožnit zlatu v nejbližší době obchodovat výše. Naopak silnější údaje o zaměstnanosti by mohly výkonnost zlata utlumit.
Podle údajů z trhu Dow Jones ztratily v pondělí předstihové měsíční futures kontrakty na zlato 46,90 USD za trojskou unci, tj. 2,3 % na 2024,10 USD. Bitcoin naopak podle údajů CoinDesk za posledních 24 hodin vzrostl o 5,5 % na necelých 41 900 dolarů.
V kontrastu s tímto vývojem americké akcie v pondělí uzavřely na nižší úrovni. Index Dow Jones Industrial Average klesl o 0,1 %. Mezitím se indexy S&P 500 a Nasdaq Composite podle údajů společnosti FactSet snížily o 0,5 %, resp. 0,8 %. Výkonnost těchto různorodých aktiv podtrhuje složitost a nejistotu, která je vlastní současnému finančnímu prostředí, protože investoři i instituce vyjednávají o rychle se vyvíjející globální ekonomice.