Nvidia vidí v Huawei velkého konkurenta pro výrobu čipů s umělou inteligencí

Podle generálního ředitele společnosti Nvidia Jensena Huanga patří společnosti Huawei Technologies Co. a Intel Corp. mezi rozšiřující se skupinu obtížných a silných konkurentů, kteří soupeří s americkým grafickým gigantem Nvidia Corp. v intenzivnějším závodě o výrobu špičkových čipů umělé inteligence (AI). Generální ředitel se o tyto poznatky podělil při středeční komunikaci s novináři v Singapuru.

Společnost Huawei, vychovávaná Šen-čenem, se stala neoficiálním samostatným firemním majákem Číny v oblasti čipových technologií. Společnost se v letošním roce výrazně vynořila a uvedla na trh nečekaně špičkový procesor pro chytré telefony, který byl zcela vyroben v Číně. Podobně společnost Intel Corp. spolu s rostoucím počtem polovodičových startupů soupeří s nadvládou společnosti Nvidia na trhu akcelerátorů umělé inteligence.

“Máme mnoho konkurentů, a to jak v Číně, tak mimo ni,” prohlásil Huang. Přiznal, že tyto konkurenty jeho přítomnost ani umístění nijak neomezuje, jejich cílem je konkurovat a vyzvat společnost Nvidia na všech frontách, bez ohledu na globální pohyby společnosti.

Zdroj: Unsplash

Tyto informace byly odhaleny během sezení s Huangem, které se konalo formou otázek a odpovědí během jeho cesty do Singapuru. Generální ředitel se zde setká se singapurským premiérem Lee Hsien Loongem, aby s ním hovořil o strategiích městského státu v oblasti globální konkurence v oblasti umělé inteligence. Čipy společnosti Nvidia se stále častěji stávají nejžádanějším zbožím v rámci zrychlujícího se boomu inovací v oblasti umělé inteligence, neboť jsou považovány za nejefektivnější dostupný nástroj pro trénování rozsáhlých datových modelů.

Americké předpisy však zavedly překážky pro distribuci těchto čipů do Číny, čímž od poloviny října dále omezily přístup Číny k čipům AI společnosti Nvidia. “Nemůžeme dovolit, aby Čína tyto čipy získala. Tečka,” prohlásila minulou sobotu důrazně americká ministryně obchodu Gina Raimondo.

Podle Huangova sdělení se Čína historicky podílela na celkových prodejích společnosti Nvidia zhruba 20 %. Vedoucí pracovník se zavázal, že bude i nadále přísně dodržovat všechny obchodní předpisy a zároveň bude svou společnost řídit v době eskalace obchodního napětí mezi USA a Čínou. Generální ředitel uznal strategický význam čipů Nvidia s umělou inteligencí jako klíčové položky v rovnici mocenské rovnováhy mezi USA a Čínou.

Navzdory stávajícím omezením představil výkonný ředitel společnosti Nvidia plány na uvedení exkluzivní sady produktů pro čínský trh v souladu s nadcházejícími směrnicemi z Washingtonu. Jedná se o součást snahy společnosti se sídlem v kalifornské Santa Claře pokračovat v poskytování služeb své čínské klientele prostřednictvím operací v Singapuru, kde působí mnoho čínských společností, jako je ByteDance Ltd. (mateřská společnost TikToku), mezinárodní cloudové operace společnosti Tencent Holdings Ltd. a Alibaba Group Holding Ltd.. Prodeje zákazníkům v Singapuru, včetně čínských firem, představují přibližně 15 % příjmů společnosti Nvidia za čtvrtletí končící v říjnu tohoto roku.

Zdroj: Getty Images

Singapurská vláda považuje rozšiřování digitální ekonomiky za klíčové pro urychlení celkového růstu. Méně rozvinuté továrny na výrobu čipů, provozované společností Globalfoundries Inc. se připojují k dalším globálním hráčům působícím v městském státě. Společný podnik v zemi provozují také společnosti Taiwan Semiconductor Manufacturing Co, vybraný výrobce akcelerátorů umělé inteligence Nvidia, a NXP Semiconductors NV.

Tchajwanský rodák Huang, který v polovině 90. let spoluzakládal společnost Nvidia, se při svém návratu do Asie těší hrdinskému přijetí, zejména po vzestupu společnosti Nvidia do stratosféry bilionového trhu. Generální ředitel byl v Japonsku před setkáním se singapurským premiérem a v Tokiu diskutoval s japonským ministrem hospodářství Jasutošim Nišimurou o možnostech budování domácího ekosystému umělé inteligence.