Většina asijských měn se ve čtvrtek příliš nepohnula, když trhy zůstaly v napětí před klíčovými údaji o americkém trhu práce, zatímco jen posílil, když guvernér Bank of Japan Kazuo Ueda nabídl další náznaky ohledně možného odklonu od ultra-dovish postoje banky.
Dolar se v asijském obchodování také stabilizoval a udržel si nedávné zisky, protože trhy čekaly na další náznaky ohledně toho, kdy Federální rezervní systém plánuje začít snižovat úrokové sazby.
V Asii se za celý den nejlépe dařilo jenu, který vzrostl o 0,4 % poté, co Ueda upozornil na další výzvy pro BOJ v nadcházejících měsících a hovořil také o možnostech, které banka má, když zvažuje odklon od záporných úrokových sazeb.
Jeho komentáře posílily očekávání, že BOJ v příštím roce ukončí svou ultra-dovish politiku, která je náročná na stimuly. Nejistota ohledně načasování tohoto obratu však stále udržuje obchodníky v obezřetnosti.
Zisky jenu stále brzdilo Uedovo zdůrazňování potřeby uvolněné politiky v nejbližším období, zejména v souvislosti se známkami dalšího ochlazování japonské ekonomiky.
Jüan po smíšených obchodních údajích beze změny, vyhlíží se devizová intervence
Čínský jüan byl ve čtvrtek stabilní poté, co údaje ukázaly větší než očekávané zlepšení přebytku obchodní bilance Číny do listopadu. Čínský vývoz poprvé za šest měsíců vzrostl, i když nepatrně.
Neočekávaný pokles dovozu však posílil obavy z ochlazení domácí poptávky, zejména proto, že ekonomická aktivita v zemi zůstává ochablá. Řada údajů za listopad, které byly zveřejněny počátkem tohoto měsíce, poukazovala na přetrvávající slabost čínské ekonomiky.
Trhy také sledovaly případné další intervence čínské vlády na měnovém trhu poté, co bylo několik státních bank viděno, jak na volném trhu prodávají dolary za jüany.
Obavy z Číny udržovaly většinu ostatních asijských měn v obchodování v nevýrazném až nízkém pásmu. Australský dolar klesl o 0,3 %, když údaje ukázaly slabší než očekávaný růst přebytku obchodní bilance země v říjnu, protože vývoz zůstal slabý.
Zdroj: Getty Images
Jihokorejský won citlivý na vývoj sazeb se propadl o 0,6 %, zatímco thajský baht klesl o 0,4 %, protože inflace se v listopadu dotkla 33měsíčního minima.
Indická rupie zůstala mezi svými asijskými protějšky na okraji zájmu a před pátečním zasedáním indické centrální banky (Reserve Bank of India) se pohybovala v blízkosti rekordních minim.
Dolar si udržuje odskok před výplatami mimo zemědělství
Dolarový index a futures na dolarový index se v asijském obchodování pohybovaly jen málo, ale po odrazu v průběhu minulého týdne se držely nad úrovní 104.
Přestože se všeobecně očekává, že Fed v prosinci ponechá sazby v platnosti, trhy si nebyly jisté, kdy banka plánuje začít se snižováním sazeb. Tato nejistota pomáhala dolaru, i když údaje o mzdách ADP ukázaly na další ochlazení na trhu práce.
Očekává se však, že údaje o mzdách mimo zemědělský sektor, které budou zveřejněny v pátek, poskytnou definitivní náznaky o trhu práce a pravděpodobně budou hrát roli v trajektorii dolaru po zbytek roku.
Asijský devizový trh je s americkými údaji o trhu práce v centru pozornosti nevýrazný; jen podpořila BOJ.
Ekonomika EU ve 3. čtvrtletí stagnovala mezičtvrtletně i meziročně
Ekonomika Evropské unie ve třetím čtvrtletí proti předchozím třem měsícům stagnovala. Ve zpřesněné zprávě to uvedl statistický úřad Eurostat. Ekonomika nerostla ani v meziročním srovnání, ačkoliv odhad zveřejněný v polovině listopadu uváděl růst o 0,1 procenta. Česká republika je s mezičtvrtletním poklesem o 0,5 procenta pátá nejhorší ze sedmadvaceti členských zemí unie.
Česká republika je s mezičtvrtletním poklesem o 0,5 procenta pátá nejhorší ze sedmadvaceti členských zemí unie. Předchozí odhad z poloviny listopadu uváděl, že česká ekonomika ve třetím čtvrtletí mezičtvrtletně klesla o 0,3 procenta.
Eurozóna vykázala ve třetím čtvrtletí pokles hrubého domácího produktu (HDP) o 0,1 procenta, což je stejně jako podle předchozího odhadu. Meziročně ale tak jako celá EU stagnovala, zatímco listopadový odhad ukazoval růst o 0,1 procenta.
Eurostat zároveň zpřesnil data za druhé čtvrtletí. Celá EU podle nich mezičtvrtletně vzrostla o 0,1 procenta, zatímco odhad hovořil o stagnaci. Eurozóna také vykázala růst o 0,1 procenta, což je ale horší vývoj proti listopadovému odhadu, který za druhé čtvrtletí hovořil o růstu o 0,2 procenta. Meziročně byl růst v obou případech o 0,1 procentního bodu vyšší, než uváděl předchozí odhad. V EU růst činil 0,5 procenta a v eurozóně 0,6 procenta.
Pro srovnání – ekonomika Spojených států ve třetím čtvrtletí při použití srovnatelné metodiky výpočtu vykázala proti předchozím třem měsícům růst o 1,3 procenta. To je zrychlení tempa proti růstu o 0,5 procenta ve druhém čtvrtletí. Meziročně pak růstu v USA zrychlil na 3,0 procenta z tempa 2,4 procenta ve druhém čtvrtletí.
Nejvyššího růstu v mezičtvrtletním srovnání dosáhla Malta, jejíž ekonomika vzrostla o 2,4 procenta. Následuje Polsko s růstem o 1,5 procenta a Kypr, kde růst HDP mezičtvrtletně dosáhl 1,1 procenta. Naopak nejvýraznější propad registruje Irsko, kde ekonomika klesla o 1,9 procenta, dále Estonsko s mezičtvrtletním poklesem o 1,3 procenta a Finsko, kde ekonomika proti předchozím třem měsícům vykázala pokles o 0,9 procenta.
Zdroj: Canva