Dolar je na pětiměsíčním minimu, protože naděje na snížení sazeb přetrvávají

Většina asijských měn se ve středu během obchodní seance držela v tzv. úzkém rozpětí, zatímco dolar se pohyboval poblíž pětiměsíčních minim v souvislosti s přetrvávajícími sázkami, že Federální rezervní systém začne počátkem roku 2024 snižovat úrokové sazby.

Regionální měny zaznamenaly v prosinci prudké zisky poté, co Fed prohlásil, že se zvyšováním úrokových sazeb skončil, přičemž nedávné údaje o inflaci, které byly mírnější, než se očekávalo, naznačují, že by banka mohla snížit sazby již v březnu 2024.

Prosincové zisky však nakonec v podstatě sloužily pouze k omezení prudkých ztrát asijských měn v letošním roce, protože vysoké americké úrokové sazby a do značné míry odolný dolar podněcovaly v průběhu roku stálý odliv rizikových měn s vysokým výnosem. Tradeři se rázem ocitli tak trochu na rozcestí.

Většina asijských jednotek byla nastavena na nevýrazný konec roku 2023, i když jejich výhled se zdál být poněkud jasnější, protože Fed naznačil plány na snížení úrokových sazeb v příštím roce. Zatímco však trhy byly ohledně brzkého snížení optimistické, banka poskytla jen málo vodítek ohledně načasování plánovaných škrtů.

Zdroj: Canva

Jen zaostává, v roce 2023 bude nejhůře výkonnou asijskou měnou

Holubičí signály z regionálních centrálních bank také zatížily některé asijské měny. Japonský jen klesl o 0,1 % poté, co shrnutí názorů z prosincového zasedání Bank of Japan ukázalo, že většina tvůrců měnové politiky podporuje zachování ultra-dovozní měnové politiky v nejbližším období.

Centrální banka sice naznačila plány na případné zahájení zpřísňování politiky v roce 2024, ale poskytla jen málo náznaků ohledně načasování takového kroku

Díky holubičímu postoji BOJ se jen stal nejhůře se vyvíjející asijskou měnou v roce 2023, přičemž v letošním roce si tato jednotka vůči dolaru připsala více než 8% ztrátu.

Širší asijské jednotky byly v roce 2023 také nastaveny na nevýraznou výkonnost, protože většina regionálních centrálních bank letos pozastavila své cykly zvyšování sazeb v souvislosti s určitým ochlazením inflace. Australský dolar ve středu vzrostl o 0,2 % a v roce 2023 měl vzrůst o 0,2 %. Pozornost se soustředila také na zasedání australské centrální banky Reserve Bank of Australia, které se uskuteční příští týden, přičemž se všeobecně očekává, že banka ponechá sazby na stejné úrovni.

Indická rupie mezitím rovněž útočí na nová rekordní minima

Indická rupie měla v roce 2023 ztratit 0,6 % poté, co se na začátku roku propadla na rekordní minima, zatímco jihokorejský won se za celý rok propadl o téměř 3 %.

Mezi nejhorší výsledky pro rok 2023 patřil také čínský jüan, který měl v letošním roce kvůli zhoršujícímu se sentimentu vůči této zemi ztratit 3,6 %. Ekonomické oživení po skončení krize COVID se v letošním roce do značné míry nepodařilo realizovat.

Pozornost se nyní soustředila na údaje o indexu nákupních manažerů za prosinec, které budou zveřejněny příští týden, po sérii slabých výtisků v posledních třech měsících.

Dolar se rovněž ocitl na pětiměsíčním minimu, nastavený na nevýrazný konec roku 2023

Dolarový index a futures na dolarový index se ve středu v asijském obchodování příliš nepohnuly a zůstaly přikovány na pětiměsíčních minimech.

Měna měla v roce 2023 ztratit téměř 2 %, přičemž většina ztrát přišla v prosinci poté, co Fed naznačil, že se zvyšováním úrokových sazeb skončil a v roce 2024 se bude zabývat jejich snížením.

Tyto signály způsobily, že se obchodníci odklonili od dolaru a přešli k rizikovějším aktivům.

Trhy nyní očekávají, že Fed v roce 2024 sníží sazby třikrát až pětkrát, ačkoli banka poskytla jen málo signálů o rozsahu plánovaného snížení sazeb.

Představitelé Fedu také nedávno varovali, že sázky na brzké snížení sazeb jsou neopodstatněné, zejména proto, že inflace zůstává i nadále robustní. Inflace je v současnosti velkým tématem po celém světě, kdy se centrální banky prakticky všech zemí snaží o více či méně agresivnější opatření v tomto ohledu. Nám tedy nezbývá než sledovat budoucí vývoj.