Sbohem, medvědí trhu. Prozatím se objevují náznaky dalších nákupů

Jaký medvědí trh?

Akcie v uplynulém týdnu pokračovaly v letní rallye, protože lepší než očekávané výsledky inflace pomohly k růstu indexu S&P 500SPX +1,73 % o 3,3 %, což je čtvrtý týdenní růst v řadě. Impulsem byly dobré zprávy o inflaci: Index spotřebitelských cen v USA se v červenci nezměnil, zatímco konsenzuální odhad počítal s růstem o 0,2 %. Přestože index spotřebitelských cen za poslední rok stále vzrostl o 8,5 %, investoři sázejí na to, že inflace dosáhla svého vrcholu a do konce roku by se mohla pohybovat blíže 4 %.

Index S&P 500 nyní za celý rok klesl o relativně skromných 10,2 % a od svého minima z poloviny června umazal více než 50 % svých ztrát. V pátek index překonal hranici 4232, což je 50 % retracement medvědího pohybu, a poté uzavřel na 4280,15 bodu.

Zdroj: Shutterstock

Průmyslový index Dow JonesDJIA +1,27 % klesl o pouhých 7 %, k čemuž přispěl růst akcií společnosti Chevron (ticker: CVX) a defenzivních akcií, jako jsou Merck (MRK), Amgen (AMGN) a Coca-Cola (KO).

NasdaqCOMP +2,09 % v roce 2022 stále klesá o 16,6 %, ale od svého červnového minima se zvedl o více než 20 % a spekulativní akcie se probouzejí. Jejich zvěstovatelem je burzovně obchodovaný fond ARK InnovationARKK +4,19 % (ARKK) Cathie Woodové, mezi jehož největší držitele patří Tesla (TSLA) a Roku (ROKU). Od poloviny června fond vzrostl o zhruba 40 %.

ČTĚTE VÍCE
Nový býčí trh Nasdaq by mohl být falešnou hlavou
Velká debata se vede o tom, zda je rally u konce. Skeptici tvrdí, že inflace není zvládnutá, částečně kvůli tlakům na trhu práce, a že Federální rezervní systém bude nadále agresivně zvyšovat krátkodobé sazby. Nástroj FedWatch společnosti CME vidí, že klíčová sazba federálních fondů dosáhne do konce roku vrcholu na úrovni 3,5 % až 3,75 %, oproti současným 2,25 % až 2,5 %.

Jim Paulsen, hlavní investiční stratég společnosti Leuthold Group, před měsícem řekl časopisu Barron’s, že „bychom se mohli připravit na docela dobrou rally“. Tehdy byl index S&P 500 téměř 10 % pod současnou úrovní. Osloven tento týden, zůstává optimistický. Paulsen byl na začátku července býčí, protože se domníval, že Fed po červencovém zvýšení sazeb projeví zdrženlivost. Nyní říká, že trhy by mohly být „na pokraji nového cyklu uvolňování“.

Paulsen vidí, že Fed bude po zbytek roku zvyšovat sazby méně, než trhy předpokládají. Poukazuje na faktory, které v poslední době působí příznivě, jako je slabší dolar, nižší úrokové sazby hypoték a posílení trhu s rizikovými dluhopisy. „Chcete jako akciový investor zmeškat začátek nového cyklu uvolňování?“ ptá se.

Tom Lee, vedoucí výzkumu ve společnosti Fundstrat, je také optimistický. Poukazuje na rozšířenou skepsi ohledně rally a býčí technické faktory, jako je rostoucí poměr rostoucích akcií vůči klesajícím a převaha akcií s malou tržní kapitalizací v poslední době.

Po většinu letošního roku panoval ohledně listopadových voleb konsenzuální názor, že republikáni dosáhnou rozhodujících zisků ve Sněmovně reprezentantů a převezmou kontrolu nad touto komorou, přičemž možná získají i kontrolu nad Senátem. Podle zkušeného politického pozorovatele Grega Valliera, hlavního stratéga pro americkou politiku ve společnosti AGF Investments, se však tento scénář jeví jako méně pravděpodobný.

Demokraté těží z nižších cen benzínu a možného vrcholu inflace, z odezvy rozhodnutí Nejvyššího soudu o potratech a z některých slabých republikánských kandidátů do Senátu. Valliere v pátek napsal, že většina washingtonských politických analytiků předpovídala „vlnu voleb“ – jako přílivovou vlnu vítězství pro GOP. On mezi ně nepatřil a dodal, že „nyní si myslíme, že demokraté se mohou udržet v Senátu, přičemž republikáni těsně získají kontrolu nad Sněmovnou reprezentantů“.