Je Bitcoin po posledním halvingu stále výhodný?

Má Bitcoin před sebou ještě další růst? Alespoň tedy v nejbližší době…?

Od začátku roku 2023 vzrostl Bitcoin (BTC-USD) o neuvěřitelných 280 % a stal se tak jedním z nejvýkonnějších aktiv s velkou tržní kapitalizací. S oceněním 1,2 bilionu dolarů se jedná o skutečně masivní kryptoměnu, které se většina konkurentů v této oblasti pravděpodobně v dohledné době nevyrovná.

Většina tohoto nedávného vzestupu přišla v souvislosti se změnou nálady investorů, která souvisí s různými makro faktory. Existují však také klíčové katalyzátory specifické pro BTC, které způsobily velkou část tohoto nedávného růstu.

Počátkem tohoto roku Komise pro cenné papíry schválila spotové bitcoinové ETF, což institucionálním investorům umožňuje přístup k fondům, které přímo vlastní Bitcoin. Tím byla odstraněna významná překážka pro tyto investory a otevřena brána kapitálu pro tuto třídu aktiv.

Poté se prosadilo nedávné snížení těžby Bitcoinu na polovinu, kdy se odměny za těžbu Bitcoinu snížily na polovinu. To omezí množství přicházející nabídky, čímž vznikne další dislokace nabídky a poptávky, což povede k růstu cen. To je přinejmenším býčí teze.

Pojďme se ponořit do toho, zda se taková dynamika projeví, nebo zda je pravděpodobnější, že tento nedávný výprodej bude pokračovat.

Zdroj: Shutterstock

Dvoutýdenní pokles cen je nyní v centru dění

Bitcoin klesl před otevřením Wall Street 26. dubna, přičemž obchodní podmínky omezovaly býčí dynamiku. BTC klesl z úrovně 65 000 USD a v současné době se obchoduje kolem 63 500 USD v době psaní tohoto článku. Všechny oči se upírají k tomu, zda se této špičkové kryptoměně podaří znovu dosáhnout úrovně 70 000 USD a posunout se na nová maxima.

Jde o to, že čistý odliv více než 200 milionů dolarů za poslední týden ze spotových ETF na bitcoin snižuje vyhlídky bitcoinu. Do těchto burzovně obchodovaných produktů zpočátku proudily miliardy, ale s novějšími odtoky se tento katalyzátor rozptyluje.

Navzdory utlumenému trhu s kryptoměnami někteří analytici předpokládají dlouhodobou absenci jasných trendů u Bitcoinu. Jen málo altcoinů se rozchází o pozoruhodné zisky. Ve skutečnosti by mohlo nastat období stagnace a konsolidace, kdy se Bitcoin bude nějakou dobu obchodovat do strany. Alespoň tak to zřejmě očekávají odborníci po půlení.

Stabilita na úrovni 63 000 USD

Bitcoin se 29. dubna udržel nad 63 000 USD, a to navzdory výše zmíněným odlivům ze spotových ETF na bitcoin a zvýšené regulační kontrole. Spotové BTC ETF v USA zaznamenaly 25. dubna čistý odliv 218 milionů dolarů, přičemž pouze Franklin Templeton zaznamenal příliv, což naznačuje různorodé faktory ve hře.

Američtí senátoři Elizabeth Warrenová a Bill Cassidy se 25. dubna obrátili na ministerstva spravedlnosti a vnitřní bezpečnosti s dotazem ohledně boje proti využívání kryptoměn k vykořisťování dětí. Odvolávali se přitom na zprávu Chainalysis. Investoři a fanoušci bitcoinu zůstávají pro token pozitivní, přestože se kolem rýsuje inflace a nižší růst hrubého domácího produktu USA.

Podle CNBC analytici také očekávají, že Fed bude pokračovat ve zvyšování úroků, i když není určeno kdy. Myslím, že makroprostředí pravděpodobně zůstane ještě nějakou dobu nejasné.

Závěrečná poznámka k Bitcoinu

Uprostřed výprodeje na trhu s kryptoměnami se objevily obavy ohledně budoucích přílivů či odlivů vázaných na spotové ETF na bitcoin. Domnívám se, že právě toto je klíčový katalyzátor, který je třeba nyní sledovat, protože poskytne v reálném čase ukazatel nálady institucionálních investorů. A právě tato skupina investorů bude vzhledem k tomu, jak velkým se Bitcoin stal, zapotřebí k tomu, aby se ceny zvýšily.

V dlouhodobém horizontu bude trend pro Bitcoin nakonec vyšší, ale předpovídat pohyb cen v jakémkoli krátkodobém časovém horizontu je nesmírně obtížné. Proto si myslím, že po tomto půlení je lepší být dlouhý než krátký, ale uvidíme, co se stane.

Nakoupit krypto Bitcoin USD za $57,289.86 (-5.48%)

Zdroj: Shutterstock