Gautam Adani se stal třetím nejbohatším člověkem na světě

Ještě před několika lety o Gautamu Adanim mimo Indii slyšel jen málokdo. Nyní se tento indický podnikatel, který opustil vysokou školu a nejprve zkoušel štěstí jako obchodník s diamanty, než se začal věnovat uhlí, stal třetím nejbohatším člověkem na světě.

Je to poprvé, co se v žebříčku miliardářů agentury Bloomberg dostal do první trojky Asiat – jeho krajan Mukesh Ambani a Číňan Jack Ma se tak daleko nikdy nedostali. S majetkem ve výši 137,4 miliardy dolarů Adani předstihl Francouze Bernarda Arnaulta a v žebříčku nyní zaostává pouze za Elonem Muskem a Jeffem Bezosem z USA.

Šedesátiletý Adani strávil posledních několik let rozšiřováním svého konglomerátu od uhlí po přístavy a pustil se do všeho, od datových center po cement, média a oxid hlinitý. Skupina nyní vlastní největšího indického soukromého provozovatele přístavů a letišť, distributora městského plynu a těžaře uhlí. Její důl Carmichael v Austrálii sice kritizovali ekologové, ale v listopadu se zavázala investovat 70 miliard dolarů do zelené energie, aby se stala největším světovým výrobcem energie z obnovitelných zdrojů.

S tím, jak se jeho impérium rozrostlo na jeden z největších světových konglomerátů, který pohání pozoruhodný přírůstek bohatství, rostou obavy z rychlého růstu. Adaniho obchody byly financovány převážně na dluh a jeho impérium je „hluboce předlužené“, uvedla tento měsíc ve své zprávě společnost CreditSights.

Někteří zákonodárci a pozorovatelé trhu také vyjádřili obavy z neprůhledných akcionářských struktur a nedostatečného pokrytí společností skupiny Adani analytiky. Přesto akcie společnosti prudce vzrostly – některé z nich od roku 2020 o více než 1 000 %, přičemž ocenění dosáhlo 750násobku zisku -, protože se magnát zaměřil na oblasti, které premiér Naréndra Módí považuje za klíčové pro splnění dlouhodobých cílů Indie.

Desítka nejbohatších lidí na světě – Zdroj: Bloomberg

Obrat k zelené energii a infrastruktuře získal investice od firem, jako jsou Warburg Pincus a TotalEnergies SE, a pomohl tak Adani vstoupit do společnosti, které dříve dominovali američtí technologičtí magnáti. Prudký nárůst prodeje uhlí v posledních měsících ještě více podpořil jeho vzestup.

Celkově Adani jen v roce 2022 navýšil svůj majetek o 60,9 miliardy dolarů, což je pětkrát více než kdokoli jiný. V únoru poprvé předstihl Ambaniho na pozici nejbohatšího Asiata, v dubnu se stal stomiliardářem a minulý měsíc předstihl Billa Gatese z Microsoft Corp. jako čtvrtý nejbohatší člověk na světě.

Adani se mohl posunout před některé z nejbohatších amerických miliardářů částečně proto, že v poslední době zvýšili svou filantropii. Gates v červenci prohlásil, že převádí 20 miliard dolarů Nadaci Billa a Melindy Gatesových, zatímco Warren Buffett již věnoval více než 35 miliard dolarů na dobročinné účely.

Oba dva spolu s Gatesovou bývalou manželkou Melindou French Gatesovou zahájili v roce 2010 iniciativu Giving Pledge, v níž se zavázali, že během svého života rozdají většinu svého majetku. Miliardy dolarů vynaložené na filantropii je v žebříčku bohatství agentury Bloomberg posunuly níže. Gates je nyní pátý a Buffett šestý.

Také Adani zvýšil své charitativní příspěvky. V červnu se zavázal věnovat 7,7 miliardy dolarů na sociální účely u příležitosti svých 60. narozenin.

Mezi Adaniho společnosti patří např. Adani Ports & SEZ Ltd., Adani Enterprises Ltd. nebo Adani Transmission Ltd.